Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Површински гастритис: симптоми и третман

Површински гастритис - главните симптоми:

Површинскиот гастритис е форма на хроничен гастритис што се карактеризира со воспаление на мукозата на желудникот. Можни повреди на секреторната функција. Потоа, моторните и дигестивните функции се нарушени. Болеста може да има деструктивен ефект врз ткивото на стомакот. Површинскиот гастритис може да ги повреди и возрасните и децата. Кај возрасните, оваа болест има поизразени симптоми.

Етиологија

Клиничарите забележуваат дека најчестите причини за оваа болест се тешките хронични инфективни болести и активната работа на бактеријата Helicobacter pylori , која има деструктивен ефект врз мукозата на желудникот.

Исто така, причината за развојот на површниот гастритис може да биде:

 • прекумерно пиење;
 • пушењето;
 • зачинета, масна и тешка храна;
 • премногу солена храна;
 • газирани пијалаци.

Исто така, лекарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори:

 • анемија ;
 • срцеви и белодробни заболувања;
 • дијабетес мелитус ;
 • бубрежна болест;
 • заразни болести;
 • нервозен и ментален преоптоварување.

Покрај горенаведените причини, срцеви заболувања, дијабетес и болести на панкреасот и тироидната жлезда често доведуваат до болест на површински гастритис.

Доведе до болест може да се јаде без оброк и кршење на начинот на јадење храна.

Класификација

Површинскиот гастритис се класифицира според степенот на ширење на воспалението. Така, лекарите прават разлика:

 • површински фокален гастритис (има тенденција да влијае на една или повеќе области на гастричната лигавица);
 • дифузен површен гастритис (влијае на целата гастрична слузница).

Површинскиот дифузен гастритис се смета за посериозна и опасна форма, бидејќи дури и со навремен третман може да се прелеат во хронична болест.

Симптоматологија

Симптомите на површински гастритис може да се манифестираат во почетната фаза на развојот на болеста. За време на површно воспаление, киселоста може да се зголеми или да се намали, што е полн со компликација на болеста и прелевање во други, поопасни форми на гастритис.

Чести симптоми на површински гастрити вклучуваат:

 • досадни и болни болки после јадење;
 • горење и притисок во стомакот;
 • гадење;
 • горушица после јадење храна или алкохол;
 • непријатен вкус во устата;
 • губење на апетитот;
 • проблеми со дебелото црево;
 • непријатен мирис во устата.

Исто така постојат и надворешни симптоми на површен гастритис. Заеднички надворешни знаци вклучуваат:

 • модринки под очите;
 • појава на проблеми со видот;
 • кршливи коса и нокти;
 • бледило на кожата.
Симптоми на површински гастритис

Дијагностика

Самоопределувањето на површниот гастритис е речиси невозможно, бидејќи има слични симптоми и со други гастроинтестинални заболувања. Затоа, за да се утврди дијагнозата треба да се консултира лекар-гастроентеролог, кој по спроведувањето на општ преглед може да пропише таков збир на студии:

 • Х-зраци испитување (се користи за да се утврди функционалноста на мукозната мембрана и да се детектираат разни тумори);
 • општа анализа на крв и урина;
 • собирање на гастричен сок (со цел да се идентификува присуството на бактеријата Helicobacter pylori во телото);
 • копрограм;
 • гастроскопија на стомакот;
 • гастродуоденофиброскопија (ендоскопија на стомачниот ѕид).

Исто така, најчестиот тип на дијагноза на површинскиот гастритис е фиброгастродуоденоскопија. Ваквата дијагноза дава детални информации за состојбата на гастричната слузница, може да го одреди типот на гастритис, улцерација и онкологија.

Третман

Гастроентерологот знае како да се лекува и како да се третира површниот гастритис. Ако најдете блага форма на површен гастритис, третманот може да биде ограничен на диети и отфрлање на разни лоши навики. Во случај на потешки форми на површен гастритис, се пропишува курс на лекување, кој обично трае околу две недели. Често се назначени агенси кои ја намалуваат киселоста на желудникот. Во случај на болест со инфективна етиологија, антибиотиците се пропишани. Ако се појават компликации по земањето антибиотици, тогаш се препорачуваат блокатори на хистамин рецептор.

Се пропишуваат и следните лекови:

 • антациди (пропишани за да се спречи металоиди);
 • антимикробен;
 • супстанции со обвивка својства (да се создаде заштитна бариера на мукозната мембрана);
 • стимуланси за панкреас;
 • физиотерапија (обично пропишана по третман).

Третманот на површинскиот гастритис треба да биде комплексен, па не заборавајте да назначите диета. Важно во исхраната не е само нејзините составни компоненти, туку и како се готват и каква е нивната температура. Храната мора да биде земјана, ситно сечкана или каша, парна или варена. Прифаќањето на пржена, пушена и топла храна е строго забрането.

За време на болеста се забрануваат следниве производи:

 • млеко млеко;
 • солена и зачинета храна;
 • кечап, зачини, мајонез и сенф;
 • газирани пијалаци;
 • силен чај и кафе;
 • алкохолни пијалаци.

Диетите насочени кон третман на површен гастритис вклучуваат такви производи:

 • житни култури со додавање на растително масло;
 • разни овошја и зеленчук (се забрануваат само агруми);
 • супи со малку маснотии;
 • различни пире од компири;
 • посно риба

Овошјето и зеленчукот, пожелно е да се користи во земја или да се прави сок од нив.

Исхрана за површински гастритис

Тоа е доста ефективен третман на народни лекови. Овој тип на третман не е само прифатлив, но исто така е многу корисен за болеста на површинскиот гастритис. Најчестиот и ефективен народен лек е медицински сок од зеленчук.

Таквите пијалоци можат да помогнат да се излечи гастритис:

 • сок од компири;
 • сок од зелка;
 • сок од ленено семе;
 • decoctions на лековити билки. Обично камилица, но исто така може да биде кантарион и celandine.

Комплетот за лекување на компир се смета за најефикасен, бидејќи има тенденција да ги елиминира малите воспаленија на гастричната слузница. Еден добар помошник во борбата против површниот гастритис е сок од зелка, кој може да се конзумира неколку пати на ден. Благодарение на сок од ленено семе, разни воспаленија брзо се заздрават.

Исто така, во третманот на површинскиот гастритис може да се користат супа од репка и чај со чај од морето.

Можни компликации

Ако не го започнете лекувањето на површинскиот гастритис навремено, тоа може да доведе до многу компликации и да доведе до улцеративни формации на ѕидовите на желудникот, панкреатитис , хроничен гастритис , па дури и интоксикација на телото .

Превенција

Пред сè, се препорачува да се следи исхраната и да се откажат од лошите навики. Не заборавајте за физикална терапија за општа здравствена поддршка.

Треба да се ограничите на употребата на тешка, масна и пржена храна. Една од важните фази на превенцијата е редовно испитување од страна на лекар. Така, можно е навремено определување на болеста и спречување на нејзиниот развој.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате површни гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 15)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 6 од 15)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 15)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .