Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Езофагитис: Симптоми и третман

Езофагитис - главните симптоми:

Езофагитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на хранопроводот. Манифестирање на металоиди, горење болка зад градниот кош и повреда на функцијата на голтање. Таа има акутна и хронична форма. Околу 40% од случаите во почетната фаза продолжува без особено изразени симптоми. Воспалението на езофагусот се протега на сите возрасни категории. Езофагитисот може да се манифестира кај деца на возраст под една година, кои имаат дефицит на езофагеален сфинктер.

Етиологија

Постојат многу фактори кои придонесуваат за развојот на езофагитис. Често оваа болест се развива поради гастритис , како и заразна лезија на желудникот.

Исто така, езофагитисот може да ги предизвика следниве заразни болести:

 • Херпес - вирус кој се развива во времето на слабеење на човечкиот имунолошки систем;
 • езофагијална кандидијаза - инфекција која предизвикува воспаление и болка во езофагусот. Во ризик се луѓето кои биле подложени на хемотерапија, пациенти со дијабетес и пациенти со ослабен имунолошки систем.

Честите причини за езофагитис вклучуваат гастроезофагеален рефлукс , што доведува до нецелосно затворање на кардијалниот дел од желудникот. Последица на овој процес е враќање на гастричната содржина во езофагусот, што има негативен ефект врз мукозната мембрана. Таквиот процес се јавува со честа употреба на алкохол, пушење, бременост, дебелина и дијафрагмална хернија .

Исто така, лекарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори:

 • хемиско труење. Како резултат на ова труење, се формира хемиски изгореници на мукозната мембрана, што доведува до појава на лузни на ѕидовите на стомакот;
 • странска материја која влегува во хранопроводникот. Таквите странски тела можат да ги пробијат ѕидовите на езофагусот, што доведува до гноен езофагитис;
 • јадење топла храна;
 • масна, зачинета и пржена храна.
Езофагитис

Класификација

Тие класифицираат акутен езофагитис и хронично воспаление на хранопроводникот, од кои секоја има свои знаци.

Акутен езофагитис се карактеризира со следниве фактори:

 • површинска штета (во која нема ерозија и чиреви);
 • оштетување на целата дебелина на мукозната мембрана (со таква лезија, чирови се формираат);
 • сериозно оштетување на субмукозните слоеви (често придружено со крварење).

Хроничниот езофагитис има четири фази на развој:

 • хиперемија на телото без ерозија;
 • мала ерозија на капакот на органот;
 • зголемена покриеност на ерозија;
 • покривајќи мукозни улцери.

Од природата на воспалителниот процес се разликуваат:

 • catarrhal (кога постои хиперемија и едем на мукозните мембрани);
 • ерозивен (се јавува при хемиски и термички изгореници, како и заради заразна болест);
 • едематозен
 • хеморагичен (процес со кој се појавуваат хеморагии во ѕидот на хранопроводникот);
 • псевдомембранозен;
 • некротичен (поради сериозна заразна болест);
 • ексфолијативен;
 • флегмонозен (се појавува поради оштетување на ѕидовите на езофагусот од страна на странски тела).

Симптоматологија

Симптомите на воспаление на хранопроводот зависи од формата на болеста. Така, во почетните фази на болеста може да се појави без видливи клинички симптоми. Единствена манифестација може да биде термичка чувствителност на хранопроводот.

Со понатамошниот развој на езофагитис, се појавуваат следните симптоми:

 • металоиди ;
 • акутна и силна болка зад градниот кош;
 • зголемена плунка;
 • респираторна инсуфициенција (се манифестира со сува кашлица);
 • нарушување на голтањето поради силна болка;
 • ртење, кое има кисело или горчливо залак;
 • крваво повраќање.

Хроничниот езофагитис се карактеризира со благи симптоми. Често болеста се одвива со мали болки во градите и во процесот на xiphoid.

Езофагитис за време на бременоста се јавува поради оштетена моторна функција на хранопроводникот, често се манифестира со горушица.

Дијагностика

За да се дијагностицира езофагитис, треба да контактирате со гастроентеролог. Во акутна форма, не е тешко да се идентификува оваа болест, бидејќи оваа форма на болеста обично има изразени клинички симптоми. Обично, лекарот пропишува ендоскопско испитување, кое може да покаже промени во мукозната мембрана. За да се идентификуваат повредите на моторната функција на хранопроводникот користејќи езофагоманометрија. За да се идентификуваат чиревите обично се спроведува рентген на хранопроводот.

Исто така извршени се такви дијагностички постапки:

 • горната ендоскопија. Во текот на постапката, ендоскоп се внесува во хранопроводникот и желудникот;
 • радиографија на горниот дел од ГИ тракт. Постапката ви овозможува да видите колку е лошо хранопроводникот и воспалителниот процес да се оштетат.

Третман

Како да се лекува езофагитисот, лекарот го познава гастроентерологот. Како по правило, третманот на езофагитисот се спроведува сеопфатно, со задолжително почитување на исхраната. Ако причината за болеста е хемиски изгореници, веднаш се изведува гастрична лаважа. Кога се заразени, антибиотиците се пропишани. Исто така се користат лекови кои можат да го блокираат производството на киселина.

Покрај медицинскиот третман, тие можат да препишат и такви физиотерапевтски постапки:

 • амплипулсна терапија;
 • кал терапија;
 • балнеотерапија

Исхрана подразбира исклучување од исхраната:

 • алкохолни пијалоци;
 • кафе;
 • топла, масна и зачинета храна;
 • чоколада

Наместо тоа, внесот во исхраната подразбира потрошувачка на следната храна:

 • посно месо;
 • леб од пченица;
 • ролни и бисквити;
 • јајца;
 • урда и кисела павлака;
 • тестенини;
 • каша подготвена во млеко (Херкулес, леќата и оризот).

Дозволено да се јаде зеленчук и овошје:

 • моркови, компири, цвекло;
 • банани, јагоди, грозје.

Не пијте чорби направени од пченични трици и слаб чај со млеко.

Третман на езофагитис

Постојат различни народни лекови за третман на езофагитис. Со оваа болест, овој третман може да биде ефективен.

Чест лек за третман на езофагитис е сок од компири. Тоа помага да се бори добро изгореници. Овој пијалок треба да се консумира еднаш дневно. Сепак, ова може да се направи само според пропишаниот лекар.

Исто така корисни ќе биде употребата на нане и чај од камилица. Со воспалителни процеси ќе помогне во борбата против инфузијата на копра.

Во акутниот период на болеста е забрането да се користи:

 • нане;
 • Роуан;
 • глуварче;
 • лисја од лисја.

Народни лекови треба да се користат само како додаток на главната терапија.

Можни компликации

Степенот на компликации зависи од природата на болеста. По хемиски изгореници или езофагитис со комплицирана форма, може да настанат следниве компликации:

 • појава на лузни на езофагусот;
 • перфориран чир со крварење;
 • пептичен улкус;
 • аспирациона пневмонија , како последица на хемиски изгореници;
 • гноен медијастинит (често резултат на изгореници и навлегување на туѓи тела).

Превенција

Со цел да се спречи воспаление на хранопроводот, неопходно е да се придржува до правилна исхрана, да се откаже од употребата на алкохолни пијалоци, за да се избегне јадењето топла храна. Исто така, секоја воспалителна и заразна болест треба веднаш да се третира.

Прогноза

Со навремено и ефикасно лекување, комплетно опоравување е можно.

Во некои случаи, возможно е хронично воспаление на хранопроводот, кое се контролира со лекови и диети.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Езофагитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катаролен езофагитис (појавување на симптоми: 4 од 9)

Катарлалниот езофагитис е лезија на мукозната мембрана на езофагусот, што е предизвикано од воспалителниот процес. Треба да се забележи дека во повеќето случаи, катарлалниот езофагитис е резултат на други гастроентеролошки болести, што е секундарно, но не се исклучува самостоен развој на патолошкиот процес.

...
Ерозивен езофагитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Ерозивниот езофагитис е гастроентеролошка болест, која се карактеризира со акутен воспалителен процес со оштетување на слузокожата на езофагеата. Во повеќето случаи, оваа болест е секундарна после акутно или хронично воспаление на хранопроводот.

...
Хернија на езофагусот (појавување на симптоми: 3 од 9)

Хернија на хранопроводот, која исто така е честопати дефинирана како хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата (или АМЛ), е болест со карактеристично поместување на органот лоциран во абдоминалната празнина во градите шуплина преку езофагеалниот отвор кој се наоѓа во дијафрагмата. Хернијата на хранопроводот, чии симптоми имаат изразени клинички манифестации, исто така е поврзана со спецификите на сопствената формација, која го одредува својот вроден или стекнат карактер, но хернијата може да се појави како резултат на повеќе причини.

...
Рак на стомакот (појавување на симптоми: 3 од 9)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .