Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рефлукс гастритис: симптоми и третман

Рефлукс гастритис - главните симптоми:

Рефлуксниот гастритис е хроничен воспалителен процес кој води до исфрлање на содржината на дуоденумот во стомакот. Патолошкиот процес е предизвикан од дефект на вратарот. Како резултат на тоа, се јавува воспаление на стомачните ѕидови, бидејќи не може да се справи со патолошки агресивната средина. Оваа болест нема ограничувања во поглед на возраста и полот, но ретко се дијагностицира кај децата.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е релативно добро проучена. Значи, рефлуксниот гастритис може да се развие поради таквите етиолошки фактори:

 • хронично дуоденално воспаление;
 • долготраен третман со "тешки" лекови;
 • земајќи анти-нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • како резултат на оперативна интервенција во стомакот;
 • патолошки процеси во пилорус.

Покрај тоа, клиничарите забележуваат дека неправилната исхрана и злоупотребата на алкохол може да бидат предиспонирачки фактор за таквото нарушување во гастроинтестиналниот тракт, и како резултат на тоа, гастричниот сок има негативен ефект врз ѕидовите на желудечната мукоза.

Класификација

Општо земено, постојат два типа на болести базирани на почетната локализација на воспалителниот процес:

 • билијарен - се развива во стомакот;
 • дуоденален - првично се развива во дуоденумот.

Од природата на лезијата, оваа болест се разликува од следните видови:

 • површен рефлукс гастритис - го оштетува само горниот слој на епителот на желудникот. Може да предизвика развој на онколошкиот процес;
 • ерозивен рефлукс гастритис - се карактеризира со формирање на ерозии на мукозата на желудникот. Може да се трансформира во чир;
 • атрофична - најопасна форма, бидејќи доведува до атрофични лезии на мукозните ѕидови на стомакот. Речиси секогаш се смета за преканцерозна состојба.
Рефлукс гастритис

Од природата на развојот на воспалителниот процес, овие видови на болести се разликуваат:

 • фокална - може да биде цела мукозната мембрана или да покрива само одредена област;
 • дифузен - лезијата се случува рамномерно низ целата област;
 • акутна форма - која се карактеризира со добро дефинирана клиничка слика, е релативно добра за лекување;
 • хронична форма - во првата фаза може да биде асимптоматска. Речиси е невозможно целосно да се излечи.

Поради фактот дека оваа форма на болеста, во повеќето случаи, продолжува без болка, често болеста се дијагностицира веќе во хроничната фаза на развој.

Симптоматологија

Во почетната фаза, клиничката слика може да укаже само на мало нарушување во гастроинтестиналниот тракт. Затоа многу пациенти не бараат навремена медицинска нега.

Како што се развива воспалителниот процес, забележани се следните знаци на рефлукс гастритис:

 • болка во стомакот што се влошува по јадење;
 • горушица , гадење;
 • повраќање, измешана со жолчка или крв;
 • нестабилен стол;
 • надуеност;
 • општа слабост;
 • сува уста.

Во акутна форма, пациентот може да доживее зголемена телесна температура.

Со горенаведените симптоми на болеста, треба да се побара медицинска помош, а не самостојно да се споредат симптомите и третманот и да се спроведе терапија по сопствена дискреција. Ваквите мерки не можат да доведат само до влошување на здравјето, туку и до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Како да се третира овој воспалителен процес, може да се каже само гастроентеролог по конечната дијагноза. Првично, физичкиот преглед на пациентот се изведува со појаснување на историјата. По ова се изведуваат лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • биопсија, ако постои сомневање за атрофичната форма на болеста;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот прави точна дијагноза и пропишува соодветен курс на лекување.

Третман

Програмата за третман обично се состои од следново:

 • терапија со лекови;
 • исхрана;
 • оперативна интервенција.

Вториот се однесува на радикални методи на лекување и се користи во најекстремните случаи.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • жолчки неутрализатори;
 • за подобрување на гастроинтестиналниот мотилитет;
 • антиинфламаторно;
 • лекови против болки.

Ако пациентот има тешка гадење и повраќање, тогаш се препишуваат анти-еметски инјекции.

Третман на рефлукс гастритис мора да вклучува диета. Треба да се напомене дека за пациенти со хронична форма на овој гастритис, диета секогаш е потребна.

Исхрана за рефлукс гастритис подразбира следново:

 • замена на зеленчук и путер маслиново;
 • исклучување на маснотии и пржено месо. Наместо тоа, можете да јадете посно видови на месо и риба, парен или варен;
 • исклучување од исхраната на слатко, кафе, било каков вид чај и газирани пијалаци. Се препорачува минерална вода без гас.

Што е рефлукс гастритис и како правилно да се третираат, може да се каже само лекар од соодветниот профил. Не се препорачува јадење лекови или традиционална медицина.

Можни компликации

Како по правило, рефлуксниот гастритис реагира добро на третманот. Меѓутоа, ако третманот не се започне со текот на времето или ако атрофичната форма на гастритис се дијагностицира кај пациентот, развојот на такви компликации е возможен:

Можно е да се спречи таква повреда ако веднаш побарате медицинска помош и се грижите за вашето здравје.

Превенција

Превентивни мерки за рефлукс гастритис:

 • правилна исхрана;
 • навремено и соодветно лекување на сите болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • елиминација на прекумерни количини алкохол.

Покрај тоа, ние не треба да заборавиме на редовните скрининг со специјализирани медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рефлукс гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ерозивен антрален гастритис (појавување симптоми: 5 од 10)

Ерозивниот антрален гастритис е воспалителен процес кој води до патолошки промени во антралниот регион на стомакот, кој е најблиску до дуоденумот. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во спротивно, може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи чир на желудник и внатрешно крварење. Последново е често фатално. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...
Егзацербација на хроничен панкреатит (појавување симптоми: 5 од 10)

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 5 од 10)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Панкреатитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Панкреатитот е група на болести во комбинација со нивните придружни синдроми, чиј тек е придружен со заеднички фактор, што е воспаление на панкреасот. Панкреатитот, чии симптоми се манифестираат поради фактот дека нема ослободување на ензими секретирани од жлездата во дуоденумот, се случува со активирање на овие ензими директно во жлездата, поради што постепено се уништува, со други зборови, само-варење.

...
Дуодогонастичен рефлукс (појавување на симптоми: 4 од 10)

Дуодегонастичен рефлукс (GHD) е синдром поврзан со вакви заболувања на дигестивниот систем како гастритис, гастричен чир, дуоденитис. Се манифестира со фрлање на жолчката во дуоденумот во стомачната празнина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .