Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен гастритис: симптоми и третман

Акутен гастритис - главните симптоми:

Акутен гастритис е акутен воспалителен процес во областа на мукозата на желудникот. Во зависност од етиологијата, може да влијае на двата дел од мукозната мембрана и целата површина. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, се дијагностицира дури и кај деца од помлада предучилишна возраст. Вториот се должи на фактот дека едно дете може да консумира штетна храна и пијалоци во големи количини. Со навремено лекување започна, прогнозата е поволна, не предизвикува компликации.

Етиологија

Етиологијата на оваа гастроентеролошка болест е добро проучена. Клиничарите ги идентификуваат следните причини за акутен гастритис:

 • пушење и злоупотреба на алкохол;
 • долгорочен третман со употреба на тешки лекови кои имаат штетен ефект врз мукозата на желудникот;
 • претходна заразна болест;
 • изгореници на гастричниот мукозен алкален или кисел раствор;
 • механичко оштетување, ефектот по операцијата;
 • воспаление на мукозните мембрани, кои можат да бидат предизвикани не само од болест, туку и од чести ендоскопски прегледи.

Одделно, треба да се каже за таков етиолошки фактор како нездрава исхрана:

 • лошо изџвакана храна;
 • чести суви прехранбени производи;
 • честа потрошувачка на премногу студена или премногу жешка храна;
 • слатка сода и алкохол;
 • прејадување и постење;
 • злоупотреба на солена, пржена, премногу зачинета, пушена и масна.

Треба да се забележи дека акутниот гастритис кај децата, најчесто, се дијагностицира токму поради неухранетоста. Затоа, со цел да се спречи развојот на акутен гастритис кај дете, треба да се научи од рана возраст до здрава храна и правилна исхрана.

Класификација

Ова заболување во меѓународната класификација е доделено посебно значење. Кодот на ICD 10 - K29.

Акутен гастритис

Според особеностите на клиничката слика, кај возрасните и децата се разликуваат следниве видови на акутен гастритис:

 • catarrhal ;
 • некротичен;
 • дифтерични;
 • флегмонозен.

Секоја од овие форми има свои разлики во клиничката слика, па точна дијагноза може да се утврди само по спроведување на лабораториски и инструментални клинички активности.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развојот на воспалителниот процес, знаците на акутен гастритис може да укажат на мало нарушување во дигестивниот систем.

Со развојот на болеста, можете да ги набљудувате следните чести симптоми на акутен гастритис:

 • губење на апетитот, без очигледна причина;
 • непријатен вкус во устата, кој не исчезнува дури по јадење храна или пијалоци;
 • чувство на тежина во стомакот, напади на досадна болка;
 • гадење, повремено повраќање;
 • емтички маси обилни, со остар непријатен мирис.

Во случај на фламанска форма на акутен гастритис, клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • тешка абдоминална болка;
 • зголемена телесна температура;
 • треска, треска;
 • нечистотии на гној во изметот.

Катарларната форма на акутен гастритис е надополнета со следните симптоми:

 • постојана зголемена телесна температура;
 • дехидрација предизвикана од тешка повраќање;
 • нестабилен стол.

Кај децата, симптомите на акутен гастритис од која било форма се надополнуваат со нарушување на сонот, мудрост и целосно одбивање да се јаде. Во овој случај, јасно е видливо остра влошување на состојбата на пациентот. Потребна е непосредна хоспитализација.

Дијагностика

Поради фактот што клиничката слика на акутниот гастритис е во многу аспекти слична на другите болести на гастроинтестиналниот тракт, во повеќето случаи се врши дополнителна диференцијална дијагноза. Со оглед на тоа, не се препорачува употреба на лекови без дозвола.

Првично, лекарот врши физички преглед на пациентот, со палпација на абдоменот и појаснување на општата историја. Потоа следат следните анализи:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • испитување на измет;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • радиографија;
 • ендоскопија;
 • проучување на составот на гастричната секреција.

Треба да се напомене дека ако дојде до влошување на гастритисот, тогаш ендоскопските испитувања не се изведуваат. Ако постои сомневање за труење со токсични супстанции, тогаш се спроведува лабораториска студија за еметски маси.

Што се однесува до методите на диференцијална дијагностика, се преземаат мерки за да се помогне да се потврди или исклучи присуството на такви заболувања:

Само врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да утврди како да се лекува болеста и кои предвидувања можат да се направат понатаму.

Третман

Како правилно да се третира акутниот гастритис, може да се каже само лекар-гастроентеролог по точна дијагноза. Користете, во овој случај, народни лекови е можно само по препорака на специјалист.

Прво на сите, се одржуваат медицински настани кои помагаат да се подобри здравствената состојба - тие го исчистуваат стомакот со сондата. Сепак, треба да се забележи дека во случај на отежнат гастритис таквите настани не се вршат. Исто така, ако е потребно, направете чистење на цревата.

Во принцип, третманот за акутен гастритис се состои од следните клинички мерки:

 • терапија со лекови;
 • исхрана

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антиспазмодии;
 • антациди;
 • антихолинергици;
 • прокинетика со тешка повраќање;
 • ентеросорбенти;
 • антибиотици ако етиологијата на гастритис е труење со токсични супстанции.

Реставрацијата на балансот на вода и електролит се врши со помош на воведување на солен раствор. Дозата на лекови, фреквенцијата на прием и режимот е пропишана само од страна на лекарот што посетува. Неовластената употреба на лекови за третман на акутен гастритис е неприфатлива.

Исхрана за акутен гастритис подразбира следново:

 • исклучување на производи кои ја иритираат гастричната слузница;
 • предност се дава на парен, варен, излитена храна;
 • храната треба да биде само топла;
 • исклучување на алкохол и тутун;
 • Посно месо и риба, супа и главни јадења од нив се добро прилагодени.

Ако ги следите сите барања на доктор, можете целосно да излекувате акутен гастритис и да ја елиминирате нејзината манифестација во иднина.

Можни компликации

Како по правило, акутната форма на болеста е добро лекувана и не предизвикува компликации. Меѓутоа, ако не започнете терапија, тогаш развојот на такви компликации како што се:

Превенција

Превентивните мерки против акутен гастрити се следниве:

 • почитување на правилна исхрана;
 • правилно и навремено воведување на нови јадења во исхраната на детето;
 • целосен одмор;
 • превенција, навремено лекување на инфективни и воспалителни заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • орална хигиена;
 • умерено вежбање;
 • редовни прошетки на свеж воздух.

Покрај тоа, не треба да заборавиме и на редовниот премин на лекарски преглед од специјализирани медицински специјалисти. Во почетната фаза од манифестацијата на клиничката слика треба да се побара медицинска помош и да не се пропише третман за себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 15)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 7 од 15)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување на симптоми: 7 од 15)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .