Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерозивен антрален гастритис: симптоми и третман

Ерозивен антрален гастритис - главните симптоми:

Ерозивниот антрален гастритис е воспалителен процес кој води до патолошки промени во антралниот регион на стомакот, кој е најблиску до дуоденумот. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во спротивно, може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи чир на желудник и внатрешно крварење. Последново е често фатално. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е прилично добро проучена. Формирањето на ерозија се јавува како резултат на патолошките ефекти на гастричниот сок на мукозната мембрана. Ако овој процес не се прекине, развојот на чиреви, кои се опасни по нивната перфорација, е можен.

Гастритисот на антрумот може да се развие во присуство на такви предиспонирачки фактори:

 • Helicobacter pylori е најчест етиолошки фактор, до 85% од случаите на ерозивен антрален гастритис;
 • нездрава исхрана - злоупотреба на маснотии, зачинета и пржена;
 • алкохолизам, пушење;
 • инфективно или инфламаторно заболување во гастроинтестиналниот тракт;
 • гастроентеритис ;
 • токсично труење;
 • претходни операции на желудникот;
 • долгорочна употреба на лекови кои го нарушуваат интегритетот на мукозата на желудникот.

Според статистичките податоци, тоа е бактеријата Helicobacter pylori и погрешната диета која најчесто води кон развој на оваа болест.

Класификација

Од природата на текот на болеста, се разликуваат само две форми - акутни и хронични . Најдобри прогнози се дадени за акутна болест, бидејќи може да се третираат со конзервативни методи и ретко предизвикуваат компликации.

Симптоматологија

Акутниот ерозивен гастритис на антрумот е поинаков во клиничката слика од интензитетот на симптомите. Значи, кај акутна болест од овој тип, забележани се следниве симптоми:

 • горење, непријатност во епигастриумот;
 • гадење;
 • потпирајќи се;
 • стомачни болки пред и после јадење;
 • повраќање со крв;
 • нестабилен стол;
 • надуеност.
Симптоми на акутен ерозивен антрален гастритис

Хроничната форма на болеста има помалку изразена клиничка слика, поради што пациентот не навремено бара лекарска помош. Во овој случај, симптомите се:

 • досадни болки во горниот дел од стомакот, кои во некои случаи се периодични;
 • нестабилен стол;
 • прекумерно потење ноќе;
 • општа слабост, без очигледна причина;
 • дисторзија на вкусот - пациентот може да одбие храна, која претпочиташе порано.

Хроничната форма на болеста е опасна, бидејќи пациентот може да развие крварење. Симптомите, во овој случај, се:

 • несвестица;
 • зголемена телесна температура;
 • бледило на кожата.

Ваквата човечка состојба бара итна хоспитализација. Ако не се преземат потребните медицински мерки, тоа не е исклучок фатално.

Дијагностика

Ако постои сомневање за ерозивен процес во антрумот на желудникот, се потребни инструментални и лабораториски дијагностички методи. Пред-доктор-гастроентеролог врши физички преглед на пациентот со појаснување на општата историја.

Дијагностичката програма ги вклучува следните:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • испитување на измет;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • ендоскопија;
 • Ултразвук на гастроинтестиналниот тракт.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот ја прави конечната дијагноза и го пропишува правилниот третман.

Третман

Треба да се забележи дека ерозивниот антрален гастритис, со правилна и навремена терапија, е добро излечиме со конзервативни методи. Бидете сигурни дека присутните лекар пропишува исхрана врз основа на состојбата на пациентот и неговата историја.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • ензими;
 • агенси кои ја забрзуваат регенерацијата на мукозата;
 • стимуланси за гастрична секреција;
 • витамински комплекси.

Времетраењето на лекот, нивната доза и режимот пропишани само од лекарот кој присуствувал, врз основа на формата на болеста, клинички индикатори и историја на пациентот. Третманот со народни лекови е можен само ако е препорачан од лекар и се користи заедно со главната терапија.

Исхрана за овој тип на болест го вклучува следното:

 • исклучување на храна и пијалоци кои ја иритираат гастричната слузница;
 • храната треба да биде во форма на земја, конзумирана само во форма на топлина;
 • кафе и слични пијалаци се исклучени;
 • препорачано посно месо, риба.

Ако ја третирате болеста токму онака како што е пропишана од лекар и следи диета, тогаш можно е не само да се избегнат сериозни компликации, туку и да се исклучи повторувањето на болеста.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на ерозивен антрален гастритис, следните препораки на гастроентеролозите треба да се применат во пракса:

 • правилно формулирана диета и исхрана;
 • целосен третман на сите воспалителни и заразни болести на гастроинтестиналниот тракт.

Покрај тоа, не треба да се занемарувате дека редовно треба да се подложат на медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ерозивен антрален гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хименолепија (појавување на симптоми: 6 од 14)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Холециститис (појавување симптоми: 5 од 14)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Рак на езофагусот (појавување на симптоми: 5 од 14)

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...
Гулетен улкус (појавување на симптоми: 5 од 14)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .