Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хеморагичен гастритис: симптоми и третман

Хеморагичен гастритис - главните симптоми:

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

Етиологија

Ерозивниот хеморагичен гастритис е едно од најтешките воспалителни болести. Како по правило, воспалителниот процес започнува со антрумот на желудникот, па затоа во некои случаи оваа болест се нарекува " антрален гастритис ". И покрај фактот дека оваа патологија е доста честа, нејзината етиологија е слабо разбрана. Сепак, лекарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори за оваа болест:

 • неконтролирана употреба на лекови, особено на "тешкиот" тип - антибиотици, кортикостероиди, аналгетици;
 • алкохолизам;
 • заразни болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • нездрава исхрана;
 • чести јадења премногу топло;
 • чести труења, особено во однос на хемиски соединенија и токсични супстанции;
 • нарушување на метаболичките процеси;
 • стомачни повреди;
 • патологија на васкуларна пропустливост;
 • злоупотреба солени, пржени, пушеле.

Покрај тоа, хеморагичниот гастритис со ерозивна формација може да се развие кај луѓе кои често се под стрес, претрпеле тежок нервен шок.

Треба да се напомене дека ниту еден етиолошки фактор не може да делува како 100% гаранција за развојот на овој воспалителен процес, ако за тоа нема соодветни дополнителни фактори. Особено, зборуваме за ослабен имунолошки систем.

Класификација

Природата на текот на болеста разликува две форми:

 • акутен;
 • хроничен.

Акутната форма на гастритис е најпогодна за третман, во кој се зафаќа само површинскиот слој на желудечната слузница. Ерозивната штета е централна во природата, што овозможува целосно да се елиминира болеста.

Во хроничната форма на болеста, ерозивно оштетување на мукозата на желудникот може да биде поизразено, што доведува до крварење. Последниот фактор е често фатален.

Класификација на хеморагичен гастритис

Симптоматологија

Во почетната фаза, пациентот манифестира симптоми на труење со храна , па пациентот не бара навремена медицинска нега. Со развојот на акутен хеморагичен гастритис, може да се набљудуваат следниве знаци на клиничката слика:

 • досадна болка во абдоменот, што само се зголемува со притисок;
 • бледило на кожата;
 • брз пулс против позадината на низок крвен притисок;
 • бела плоча на јазикот ;
 • гадење, повраќање;
 • нестабилен стол;
 • метален вкус во устата ;
 • чувство на непријатност во епигастричниот регион;
 • значителна загуба на апетит.

Ако пациентот почнува да крвави, тогаш клиничката слика е надополнета со такви знаци:

 • губење на свеста;
 • тахикардија ;
 • фекалните маси стануваат црни;
 • повраќање со крв;
 • низок крвен притисок.

Оваа состојба на пациентот бара итна хоспитализација, бидејќи внатрешното крварење може да биде фатално, особено ако тоа е дете или личност во старост.

Дијагностика

Ако состојбата на пациентот дозволува, тогаш физичкиот преглед првично се изведува од страна на гастроентеролог, појаснување на личната и семејна историја. Потоа се спроведуваат лабораториски и инструментални истражувачки методи:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • општа анализа на урина и измет за откривање во крвта;
 • ПЦР тест;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • биопсија во врска со езофагогастродуоденоскопија, за да се исклучи малигната неоплазма во празнината на желудникот;
 • тест за респираторна уреаза.

Треба да се забележи дека гастритис со хеморагична компонента е редок, но сепак води до развој на рак, па затоа се прави дополнителен микроскопски преглед на биопсијата.

Според резултатите од тестовите, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише третманот на хеморагичниот гастритис. Само-лекувањето или употребата на традиционалната медицина по дискреција, може да доведе до сериозни компликации.

Третман

Како правилно да се третира овој тип на воспалителен процес со ерозивен процес, може да се каже само компетентен медицински специјалист. Програмата за третман по правило го вклучува следното:

 • терапија со лекови;
 • исхрана

Во зависност од состојбата на пациентот, третманот може да се спроведе и на болнички и амбулантски пациенти. Терапијата со лекови вклучува преземање средства за таков спектар на дејства:

 • антисекреторна;
 • гастроцитопротектори;
 • да се запре крварењето;
 • антибактериски - ако болеста има инфективна етиологија.

Исхрана за хеморагичен гастритис подразбира целосно исклучување од исхраната на пациентот како производи:

 • маст, зачинета, пушена;
 • мешунки;
 • свежи колачи.

Наместо тоа, треба да бидат присутни во исхраната на пациентот:

 • зеленчук;
 • млечни производи;
 • месо со ниско маснотии и риба;
 • трици леб;
 • каша.

Предност треба да се даде на пареа храна во земја форма. Потрошувачката на храна треба да биде само во форма на топлина, во секој случај не топла, бидејќи таа може да предизвика формирање на нова ерозија.

Третманот на хеморагичен гастритис со народни лекови е возможен само во комбинација со главниот тек на третманот.

Прогноза

Ако навремено се дијагностицира воспалителниот процес, третманот обично дава позитивни резултати. Инаку такви компликации се можни:

Можно е да се спречи развојот на таквите патолошки процеси и самата болест, ако се воведат во едноставни правила за превенција - правилна исхрана, навремено лекување на сите гастроинтестинални заболувања и редовно испитување од страна на медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хеморагичен гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастрично крварење (појавување симптоми: 8 од 15)

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Хеморагична треска (појавување симптоми: 6 од 15)

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 6 од 15)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .