Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Автоимуни гастритис: симптоми и третман

Автоимун гастритис - главните симптоми:

Автоимуниот гастритис е патолошки процес на непозната етиологија во која телото почнува да произведува клетки кои го уништуваат ткивото на стомакот, што резултира со воспалителен процес. Според статистичките податоци, оваа форма на гастритис ретко се дијагностицира - не повеќе од 10% од вкупните случаи на гастритис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

Етиологија

Етиологијата на автоимуниот гастритис практично не се изучува. Сепак, повеќето лекари веруваат дека развојот на овој тип на болест во гастроинтестиналниот тракт има генетска предиспозиција. Покрај тоа, можно е да се идентификуваат следните фактори на болеста:

 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • нездрава исхрана;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • последица по претходно пренесени инфламаторни или заразни процеси;
 • ослабен имунолошки систем.

Треба да се земе во предвид дека ниту еден од горенаведените фактори не може да се земе како 100% подложност на развојот на автоимуниот гастритис.

Класификација

Се разликуваат следниве форми на оваа болест:

 • автоимун атрофичен гастритис - имунитетот почнува да ги убива клетките на стомакот, што предизвикува намалување на киселоста и влошување на варењето;
 • автоимун хроничен гастритис - се јавува производството на телото на гастромукопротеинот, што, пак, води до атрофија на стомакот. Оваа форма е полн со сериозни компликации.

Симптоматологија

Почетните манифестации на клиничката слика може да покажат само мало нарушување во гастроинтестиналниот тракт. Промените на симптомите се појавуваат прилично брзо. Понатаму, автоимуниот гастритис се манифестира во следниве симптоми:

Симптоми на автоимун гастритис
 • чувство на тежина и болка во стомакот;
 • гадење, понекогаш повраќање;
 • нестабилен стол;
 • металоиди и поткопувајќи со скапани миризби;
 • зголемена форма на гас.

Многу пациенти имаат лош здив, што е предизвикано од лошата варење. Храната која се консумира не се вари и почнува да изгние.

Во посложени случаи, главната клиничка слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • бела плоча на јазикот;
 • прекумерно потење, особено ноќе;
 • нарушување на спиењето - пациентот или нема доволно спиење, или воопшто не може да спие;
 • летаргија, раздразливост;
 • низок крвен притисок;
 • сува кожа.

Оваа состојба на пациентот бара итна медицинска помош, бидејќи состојбата може да се влоши во секое време.

Поради фактот што клиничката слика не дава јасна слика за болеста, не се препорачува самостојно да се споредуваат симптомите и третманот. Дијагнозата може да биде направена само од лекар, по спроведувањето на дијагностичките процедури.

Дијагностика

По физички преглед и појаснување на историјата на пациентот се изведуваат следните лабораториски и инструментални дијагностички тестови:

 • крвен тест за имунолошки студии;
 • ПЦР тест;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • серумска анализа;
 • гастрично сетирање, ако состојбата на пациентот го дозволува тоа;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • биопсија, која се изведува истовремено со фиброгастродуоденоскопија.

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да направи точна дијагноза и да ја одбере терапијата што најефикасно ќе ја лекува болеста.

Третман

Третманот на автоимуниот гастритис се состои од терапија со лекови и диета. Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антиспазмодии;
 • болка лекови;
 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • за регенерација на мукозата на желудникот;
 • мултивитамини.

Како дополнителна терапија, може да се користат рецепти од традиционална медицина - нафта од морско млеко, отпадоци од маточина од лимон, мајчина душица, анасон. Сепак, таквите методи на лекување треба да се користат само по препорака на лекар или по консултација со него.

Исхрана за автоимуни гастритис го подразбира следното:

 • целосно отфрлање на свежи колачи, маснотии, зачинета, пушена;
 • премногу жешко и премногу студено;
 • Предност се дава на топла храна со пире изглед.

Ако се почитуваат препораките на лекарот, симптомите може да исчезнат уште 7-10 дена по третманот. Целосно обновување е можно за 2-3 недели.

Превенција

Поради фактот што овој тип на гастритис нема точна етиологија, не постојат посебно насочени превентивни мерки. Потребно е да се воведат општи превентивни препораки против гастритис. Покрај тоа, треба редовно да подлежите на медицински преглед од специјализирани медицински специјалисти. Прогнозата, под услов правилна и навремена терапија, е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Autoimmune гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Хроничен гастритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .