Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мешан гастритис: симптоми и третман

Мешан гастритис - главните симптоми:

Мешаниот гастритис е патолошки процес, што резултира со пораз на гастричната слузница и, како резултат на тоа, развој на автоимун процес. Како по правило, клиничката слика се состои од знаци на други форми на гастритис, што може да ја комплицира дијагнозата. Нема ограничувања во однос на возраста и полот. Сепак, најчесто се дијагностицира кај лица од возрасна група од 30-55 години.

Етиологија

Бидејќи станува збор за мешан облик на болеста, не постои недвосмислена етиолошка слика која би одговарала само на оваа форма на болеста. Клиничарите ги идентификуваат најчестите предиспонирачки фактори:

 • бактериска лезија на стомачниот ѕид Helicobacter pylori ;
 • нездрава исхрана;
 • присуство на форма на гастритис ;
 • ослабен имунолошки систем;
 • долготраен третман со тешки лекови;
 • труење со храна;
 • ефекти врз телото на токсични супстанции;
 • труење со алкохол;
 • пушењето

Треба да се забележи дека многу често развојот на мешаниот гастритис се должи на долгорочната употреба на антибиотици и други лекови кои доведуваат до варење. Исто така, лекарите забележуваат дека злоупотребата на топла и зачинета храна, исто така, може да доведе до развој на една специфична или мешана форма на гастритис.

Класификација

Од природата на развојот на овој патолошки процес се разликуваат:

 • мешан хроничен гастритис;
 • мешан акутен гастритис.

Акутната форма на болеста е најпогодна за третман. Со навремено започната терапија, усогласеност со правилата за здраво јадење, состојбата може да се излечи целосно.

Симптоматологија

Како по правило, во почетната фаза на развојот на патолошкиот процес, симптомите може да не се појават воопшто. Како што се развива болеста, клиничката слика може да се манифестира во форма на такви симптоми:

Гастрична слузница со гастритис
 • чувство на непријатност во епигастричниот регион;
 • болки во колика;
 • чувство на полнота во желудникот, дури и ако лицето не консумираат храна;
 • остар влошување на апетитот, без очигледна причина;
 • болка во стомакот, која може да даде во грбот или долниот дел на грбот;
 • надуеност;
 • ртење, горушица.

Треба да се забележи дека симптомите на мешани гастрити може да се разликуваат, во зависност од етиологијата на болеста и преовладувачката форма на патолошкиот процес.

Поради фактот дека во почетната фаза нема знаци или се незначителни (краткотрајни болки, понекогаш слаб апетит), пациентот не навремено бара лекарска помош, што значително ја влошува прогнозата. Затоа, при првите манифестации на симптоми, треба да се побара медицинска помош и да не се започне со третман на гастритис со народни лекови.

Дијагностика

Третманот на мешаниот гастритис е возможен само откако е направена точна дијагноза. Затоа, не е прифатливо да се зема лекови за да се елиминира оваа болест.

Првично, физички преглед на пациентот и појаснување на анамнезата. Понатаму, за да се разјасни дијагнозата, се спроведуваат следните инструментални и лабораториски методи за истражување:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • Х-зрачен преглед на абдоминалните органи;
 • FGDS;
 • стружење на гастричната слузница;
 • општ уринарен тест.

Ако според резултатите од главната дијагностичка програма не е можно прецизно да се дијагностицира, тогаш се спроведуваат диференцијални дијагностички методи.

Третман

Како да се третира правилно мешан тип на гастритис само може да се каже компетентен медицински специјалист. Како по правило, програмата вклучува терапија со лекови и исхрана. Антибактериската терапија се изведува само ако болеста има инфективна етиологија.

Терапијата со лекови, како по правило, вклучува прием на такви средства:

 • антиинфламаторно;
 • содржи висмут;
 • блокатори на протонска пумпа;
 • антациди.

Дозата, времетраењето и начинот на администрирање на лековите пропишани само од лекарот што посетува. Третманот со мешан дифузен гастритис треба да биде сеопфатен.

Исхраната за мешан гастритис подразбира исклучување од исхраната на таквата храна:

 • солена, масна, зачинета;
 • слатки;
 • алкохолни пијалоци;
 • свежо тесто, ржан леб;
 • зачини, сосови;
 • просо и јачмен каша.

Исхраната на пациентот треба да се состои само од чиста храна, ниско-масни сорти на месо и риба, садовите треба да се парат и да се консумираат само во топла, избричена форма. Треба да се напомене дека ако зборуваме за хронична форма на оваа болест, тогаш неопходно е да се придржуваме кон диететската исхрана низ целиот живот.

Што е мешан гастритис и како правилно да се третираат, знае само квалификуван медицински специјалист. Не се препорачува употреба на лекови или совети од традиционалната медицина, бидејќи тоа може да доведе до сериозни компликации.

Превенција

Како таква, не постои превенција против мешан гастритис, бидејќи не е независна форма на болеста. Меѓутоа, ако јадете правилно и брзо лекување на сите болести на гастроинтестиналниот тракт, речиси целосно може да го елиминирате ризикот од развој на таков патолошки процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате мешан гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на стомакот (појавување на симптоми: 5 од 9)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Гастроентероколитис (појавување на симптоми: 5 од 9)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 5 од 9)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Чирлен улкус (појавување на симптоми: 5 од 9)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Реактивен панкреатит (појавување симптоми: 5 од 9)

Реактивен панкреатит е воспаление на панкреасот што се јавува поради некоја почетна причина поврзана со патологиите на другите органи на гастроинтестиналниот тракт, како што се стомакот, дуоденумот или цревните болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .