Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Криптитис: Симптоми и третман

Криптит - главни симптоми:

Криптитисот е воспалителен процес во синусната површина на анусот (воспаление на моргански крипт). Како по правило, болеста се развива поради воспаление на криптите. Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Инаку, криптитот може да предизвика колоректален карцином.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е добро проучена. Најчестите причини за развојот на овој воспалителен процес се следните:

 • тешкотии во дефекација;
 • хемороиди , проктитис , парапроктитис ;
 • компликации по ректална повреда;
 • воспаление на жлездите во аналниот дел;
 • инфективен процес;
 • стагнација на измет;
 • нарушувања во секрецијата на мукус.

Треба да се забележи дека криптотисот може да стане етиологија на развојот на посериозни патолошки процеси, ако третманот не се започне навремено.

Патогенеза

Бидејќи криптите се поврзани со ректумот, преносот на нивните фекални маси е сосема природен процес. Поради фактот што тајната на аналните жлезди помага целосно да ги исчисти криптите, инфекцијата не продира во длабоките слоеви.

Меѓутоа, ако криптата е оштетена од цврсти материи, започнува воспалителниот процес. Стагнацијата на масата на столицата ја намалува заштитната функција на тајните анални жлезди, како резултат на која започнува репродукцијата на патогени организми. Во посложени случаи, воспалителниот процес може да зафати неколку крипти, па дури и најблиски делови од цревата.

Класификација

Од природата на протокот на воспалителниот процес, постојат само две форми на болеста - акутна и хронична. Често, хроничниот криптит бара оперативна интервенција и предизвикува развој на посериозни болести, вклучувајќи и ректален карцином . Акутната форма на патологија најдобро се третира.

Симптоматологија

Cryptit

Како по правило, во почетната фаза на развојот на воспалителниот процес не постои јасна клиничка слика. Најчесто симптомите на воспалителниот процес се појавуваат во бранови.

Бидејќи развојот на болеста може да се забележи како симптоми:

 • крвни нечистотии во измет;
 • болка во анусот, особено со потреба за дефекација;
 • горење и чешање на анусот;
 • внатрешна неудобност;
 • чуство на туѓо тело во анусот;
 • тежина во стомакот.

Во понапредната фаза на болеста постои примерок од гној. Со голема супутација, чувството на акутна пулсирачка болка може да го наруши пациентот дури и при мирување.

Многу често, кожата околу анусот може да биде влажна, бидејќи печат е скршен. Ако гноен процес не започне, пациентот може да доживее постојано чешање во анусот. Поради фактот што по нагон на дефект, пациентот се чувствува болно, честопати пациентот се обидува да го задржи процесот на дебелото црево колку што е можно подолго, што само го влошува текот на болеста.

Дијагностика

Дијагностика за сомневање за криптит вклучува и лични инспекциски и инструментални, лабораториски методи за истражување. Физичкиот преглед вклучува палпација и појаснување на историјата. За точна дијагноза, се користат следните методи на истражување:

 • ректороманоскопија;
 • аноскопија;
 • проктографија.

Ако постои сомневање за онколошки процес, се врши биопсија на погодените области.

Ако, според резултатите од студијата, не е можно прецизно да се дијагностицира, се прави диференцијална дијагноза, во програмата за која постои нужно ултрасонографија. Треба да се напомене дека методите на диференцијална дијагноза неопходно се употребуваат во случај кога постои сомневање за парапроктитис.

Третман

Како по правило, ако пациентот се дијагностицира со акутна форма на болеста без значителни компликации, тогаш користете конзервативен третман. Програмата за третман во овој случај подразбира следново:

 • терапија со лекови;
 • исхрана;
 • поставување на клизма.

Што се однесува до терапијата со лекови, во овој случај, пациентот е пропишан лаксативи за брзо чистење на дебелото црево. Меѓутоа, ако пациентот има проблеми со дефекацијата, не се препорачува употреба на лаксативи. Во овој случај, интестиналното чистење се врши со редовна клизма.

Особено внимание треба да се посвети на исхраната. Исхрана за криптитис подразбира следново:

 • исклучување од исхраната од акутна, премногу солена, масна;
 • целосна елиминација на алкохолни пијалаци и пушење;
 • дозволена е потрошувачката на пареа и риба со маснотии;
 • Предност се дава на земјата храна.

Покрај тоа, на пациентот се препорачува да земаат топли, дневни бањи дневно најмалку 15 минути.

Ако третманот со конзервативни агенси не даде соодветен резултат, се користи оперативна интервенција. Криптитисот се елиминира со помош на операцијата Габриел. Постапката се изведува под локална анестезија.

Операција Габриел

Покрај хируршкиот третман, криптитисот може да се отстрани со еден од следниве методи:

 • ласерски метод;
 • радио бранови метод;
 • инфрацрвена коагулација.

Треба да се напомене дека без оглед на тоа кој метод на третман го избира лекарот кој присуствува, диетата е задолжителна.

Што се однесува до третманот на народни лекови, тие можат да се користат само по препорака на лекар. Самотретувањето на овој воспалителен процес е силно обесхрабрено, бидејќи ова може да доведе до сериозни компликации.

Во почетната фаза и во согласност со сите препораки на лекарот, криптитот добро реагира на третманот и не предизвикува сериозни патолошки процеси.

Можни компликации

Во трчање форма, криптитот може да предизвика развој на такви болести:

 • ректална фистула ;
 • проктитис;
 • парапроктитис;
 • транзицијата на болеста од акутна до хронична;
 • ректален карцином.

Меѓутоа, ако лекувањето започне веднаш, компликациите може да се избегнат.

Превенција

Со цел да се намали ризикот од развој на оваа болест, во пракса е потребно да се применат следниве правила за превенција:

 • усогласеност со правилата за правилна исхрана;
 • исклучување на лоши навики - пушење и прекумерна потрошувачка на алкохол;
 • навремено лекување на сите болести, особено во однос на гастроинтестиналниот тракт;
 • умерено вежбање.

Исто така, не заборавајте за редовни медицински прегледи. На првите симптоми на болеста треба да побараат медицинска помош, а не само да се лекуваат. Спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате криптитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: проктолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај мажи (појавување симптоми: 4 од 8)

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...
Папилитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...
Хемороиди за време на бременост (појавување симптоми: 4 од 8)

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...
Полипи на ректумот (појавување симптоми: 3 од 8)

Полипите на ректумот се такви бенигни туморски формации кои се формираат директно на цревниот ѕид, проширувајќи се кон луменот на овој орган, односно полнење на просторот во него. Полипите на ректумот, симптомите кои долго време може да бидат отсутни, од одредена фаза на време почнуваат да се манифестираат во форма на болка, чешање, непријатност во анусот. Тие можат да бидат придружени со развој на крварење, кое е предизвикано од појавата на ерозија на нивната површина.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .