Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стомачен аденокарцином: симптоми и третман

Аденокарцином на стомакот - главните симптоми:

Аденокарциномот на стомакот е процес на рак кој се развива во вроден епител на желудникот. Во главната група за ризик, мажите и жените на возрасната група од 50-65 години. Според статистичките податоци, кај мажите, ракот на желудечниот желудник се дијагностицира три пати почесто. Бидејќи во почетната фаза болеста е асимптоматска, во 40% од случаите третманот започнува во напредна фаза.

Етиологија

Точната слика на етиологијата во моментот не постои. Главната причина за развојот на овој процес на рак се смета за долгорочна изложеност на канцерогени агенси во однос на позадината на влошување на гастричната секреција и нарушувањата на циркулацијата. Развојот на болеста може да ги задоволи следните етиолошки фактори:

 • заразни болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • нездрава исхрана;
 • злоупотреба на алкохол, пушење;
 • хроничен улкус;
 • продолжено изложување на телото на токсични и радиоактивни супстанции;
 • претходно префрлени болести во третманот на кои се вклучени антибиотици, хормонски лекови;
 • оперативна интервенција во гастроинтестиналниот тракт;
 • генетска предиспозиција.

Ризикот од развивање на онколошкиот процес е многу пати поголем ако лицето редовно и во големи количини троши пушено, масно, зачинето и премногу солено.

Треба да се забележи дека желудечниот карцином на желудникот метастазира во 90% од сите случаи. Во рана фаза, оваа болест се дијагностицира само во 20% од случаите.

Класификација

Според хистопатолошката квалификација, овие форми на болеста се разликуваат:

 • високо диференциран аденокарцином на стомакот;
 • умерено диференцирани ;
 • слабо диференциран аденокарцином на желудникот.

Исто така болест се класифицира според типот на тумор:

 • рак на чир - туморот има форма на чинија со чир во центарот;
 • цирро -туморскиот развој се случува строго во центарот и има депресија;
 • полиплоид - образование со јасни рабови, кој е обликуван како полип;
 • тубуларен - тумор од клетките на кубичниот епител;
 • слузницата - образованието, кое произлезе од клетките кои произведуваат мукозни клетки.

Покрај тоа, степенот на развој ги разликува четирите фази на болеста. Најповолна прогноза е дадена во фази 1-2. Ако пациентот е дијагностициран со четврта фаза во развојот на железен канцер на желудникот, се спроведува само поддржувачка терапија.

Локализација

Како по правило, локализацијата на туморот се јавува во такви места на гастроинтестиналниот тракт:

 • местото, кое се наоѓа веднаш под кардија на желудникот;
 • дистален крај на езофагусот;
 • гастроинтестинално соединение.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развој, патологијата практично не се манифестира. Особено ако е умерено диференциран аденокарцином на стомакот. Како што се развива процесот на рак, може да се појават следниве симптоми:

 • непријатност во стомакот, особено по јадење;
 • промена на столче, без очигледна причина;
 • не-инфективна природа на жолтица;
 • зголемување на абдоменот во волуменот;
 • анемија ;
 • промена на параметрите за вкус;
 • ненадејна губење на тежината, но без губење апетит;
 • гадење

Поради фактот што клиничката слика е во многу аспекти слична на типичното труење со храна, едно лице не се консултира со лекар, што не овозможува да се дијагностицира болеста во рана фаза и значително се влошува понатамошни предвидувања.

Стомачен аденокарцином

Дијагностика

Дијагнозата на овој патолошки процес првенствено се занимава со гастроентеролог. Ако дијагнозата е потврдена, лекувањето се врши заедно со онкологот.

По спроведување на личен преглед и разјаснување на историјата, се спроведуваат следните видови на истражување:

 • респираторен тест;
 • анализа на измет;
 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • биопсија со фиброзофагогастродуоденоскопија;
 • ендоскопија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • МРИ и КТ.

Ако според резултатите од истражувањето не е можно да се утврди точна дијагноза, користете ги методите на диференцијална дијагноза - радиодијагноза со контраст, радиоизотопска сцинтиграфија.

Третман

Третманот го пропишува само лекар, по точна дијагноза. Како по правило, во случај на рак на желудникот на желудникот, се врши оперативна интервенција. Ако развојната фаза на болеста дозволува, операцијата може да се надополни со зрачење или хемотерапија. Задолжителна диета.

Одделно, избор на оперативна интервенција. Користете еден од следниве типови:

 • гастректомија - целиот стомак се отстранува со дел од околните ткива, дел од езофагусот и тенкото црево;
 • ресекција - отстранување на дел од стомакот и околното ткиво.

Ако поради некоја причина е невозможно да се изврши стандардна операција (најчесто во случаи каде што туморот се преклопува со стомакот), применувајте ги следните техники:

 • ендолуминален стент - воведување на специјална цевка во стомакот, која го обезбедува луменот и му овозможува на пациентот нормално да јаде;
 • ендолуминална ласерска терапија - ласерско отстранување на клетките на ракот.

Треба да се напомене дека зрачењето или хемотерапијата за таква онколошка болест не е високо ефективно средство, па затоа најчесто се користи пред операцијата за да се намали туморот. Исто така, терапијата со зрачење може да се користи по операцијата за да се уништат останатите клетки на ракот.

Што се однесува до терапијата со лекови, не се користи како независен третман. Лекарот може да пропише некои лекови во постоперативниот период за да го консолидира резултатот и да го забрза заздравувањето на пациентот.

Бидете сигурни дека пациентот по операцијата треба строго да се придржува до исхраната. Предност се дава на храна, парен, со висока содржина на протеини, доволно количество јаглехидрати. Строго е забрането употреба на производи кои се составени од огноотпорни масти и хемиски иританти на гастричната слузница. Можно е да се јаде храна за пациентот за време на периодот на рехабилитација само во форма на земја.

Ресекција на стомакот

Третман на народни лекови

Третман на народни лекови за рак на желудникот на стомакот не се препорачува. Сепак, некои традиционални лекови може да се користат во постоперативниот период или за подготовка пред операцијата. Треба да се напомене дека пред да почнете да го користите ова или она средство за алтернативна медицина, дефинитивно треба да се консултирате со вашиот лекар. Инаку, може да се појават сериозни компликации.

Прогноза

Ако болеста се дијагностицира во рана фаза, прогнозата е доста поволна. Со правилно извршена операција и усогласеност со сите препораки во врска со терапијата и исхраната, нема компликации.

Што се однесува до болеста во третата фаза на развој, во овој случај, прогнозата е двосмислена. Сето тоа зависи од историјата и општото здравје, сепак, целосното закрепнување е исклучително ретко.

Во четвртата фаза на аденокарцином на стомакот, прогнозата е крајно неповолна. Како по правило, се врши само поддржувачка терапија, што малку ја подобрува виталната активност на пациентот. Операциите не се вршат.

Превенција

Превенцијата на желудечниот карцином на желудникот е целосно отстранување на етиолошките фактори. Значително да се намали ризикот од рак процес може да биде, ако се применуваат во пракса овие правила:

 • елиминирање или минимизирање на потрошувачката на солени, сушени, пушеле, масни и зачинети;
 • исклучување на алкохол и алкохол;
 • потрошувачка на свеж зеленчук и овошје;
 • навремен третман на сите болести.

Покрај тоа, не треба да заборавите да се подложите на годишен медицински преглед. Ова е особено точно за луѓето кои се изложени на ризик и се во возрасна група од 50-65 години. На првите симптоми треба да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденокарцином на стомакот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на црниот дроб (појавување на симптоми: 4 од 9)

Ракот на црниот дроб е прилично тешка болест во својот тек, што се карактеризира со развој на малигнен тумор во црниот дроб. Канцер на црниот дроб, чии симптоми имаат карактеристични карактеристики, може да настане како резултат на изложеност на вакви важни фактори како што се цироза на црниот дроб, вирусниот хепатитис и потрошувачката од страна на пациентот на производи кои вклучуваат афлатоксин.

...
Рак на главата на панкреасот (појавување симптоми: 4 од 9)

Ракот на главата на панкреасот е една од најнеповолните онколошки патологии, во која прогнозата во повеќето случаи е неповолна, и причината за ова е дека оваа болест ретко се дијагностицира во почетната фаза, бидејќи во овој момент симптомите се отсутни. Во исто време, при откривање на онкологија во рана фаза, што е можно како резултат на случајна дијагноза за време на профилактичко испитување, му дава на лицето можност трајно да се ослободи од болеста - во овој случај, хируршкиот третман кој се состои од ресекција на тумор е многу ефикасен.

...
Безоар (појавување симптоми: 4 од 9)

Безоар е патолошки процес во кој се формира камен во стомакот. Во некои случаи, неговата големина може да достигне до 20 cm во дијаметар. Образованието може да биде единечно или повеќекратно. Најопасно е целосно полнење на стомачниот простор, поради што неговото функционирање запира.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 9)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Миелома (појавување симптоми: 3 од 9)

Миелом (мултипен миелом) е болест која се јавува во крвниот систем и спаѓа во групата на парапротеинемични леукемии. Миелом, чии симптоми се јавуваат како резултат на појава на тумор во Б-лимфоцитите, се забележува кај најчестите случаи кај постарите лица, и само во ретки случаи може да се појави пред возраст од четириесет години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
онколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .