Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Катарален гастритис: симптоми и третман

Катарелен гастритис - главните симптоми:

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

Кај катарактарен гастрити, лицето почнува да се жали на металоиди (поради рефлукс), потколеница, непријатен вкус во устата, болка во епигастриумот. Сите овие знаци не можат да бидат оставени без внимание, или да се обидат да ја третираат оваа болест дома. Иако самата патологија не е опасна, но без соодветен третман, може да се развие во ерозивен гастритис , во кој ќе се формираат единечни или повеќе ерозии на мукозната мембрана, нарушувајќи го функционирањето на желудникот.

За да се идентификуваат катарактарен антрален гастритис (или друга форма), лекарите се однесуваат и на лабораториски и инструментални техники. Најинформативни се - ендоскопија, радиографија на стомачната празнина со воведување на контраст, ткивна биопсија. Третман на катарактарен гастритис е само комплексен. Терапијата со лекови е пропишана на задолжителна основа и препишана е исхрана со цел да се намали агресивниот ефект врз желудникот и да се нормализира секрецијата на хлороводородна киселина.

Причини за развој

Катаралниот антрален гастритис може да се развие поради многу негативни фактори. Најчесто, манифестацијата на симптомите на оваа патолошка состојба доведува до:

 • инфекција на човечкото тело со Helicobacter pylori ;
 • прекршување на внесот на храна;
 • труење со храна;
 • јаде премногу топла или ладна храна;
 • постојано прејадување, особено пред спиење;
 • прекумерна употреба на алкохолни пијалоци;
 • брза апсорпција на храна;
 • пушењето тутун;
 • Честите стресни ситуации, исто така, често предизвикуваат симптоми на катарактен гастритис;
 • неуспех на инервацијата на желудникот;
 • претходните инфекции, исто така, имаат значително влијание врз развојот на патологијата;
 • генетска предиспозиција;
 • употребата на одредени групи на синтетички лекови кои агресивно влијаат на мукозната мембрана на органот, како и намалување на нивото на имунолошка одбрана на телото.
Причини за катарактен гастритис

Видови

Во зависност од преваленцата на воспалителниот процес, постојат:

 • фокален катарактурен гастритис . Во овој случај, одреден дел од мукозниот орган е засегнат. Најчесто, пациентите развиваат антрален гастрити, бидејќи овој оддел на органот е повеќе подложно на провоцирачки фактори;
 • вкупен или дифузен катарактен гастритис . Воспалителниот процес ја покрива целата површина на телото.

Покрај тоа, постои друга класификација која се базира на разлики во морфологијата, локализацијата и протокот. Врз основа на ова, постојат три форми на болеста:

 • акутен . Во овој случај, главниот причински фактор е или прејадување или употребата на големи количини алкохолни пијалоци. Како резултат на тоа, комплетниот процес на регенерација е нарушен во лигавицата. Микроциркулацијата на крвта исто така е нарушена. Карактеристичните карактеристики вклучуваат појава на горушица поради рефлукс, гадење, непријатен вкус во устата, слабост;
 • Атрофичен гастритис
 • хроничен . Оваа форма напредува кај луѓето, ако третманот на акутен катарактен гастритис не е навремено лекуван. Уништувањето на слузницата е веќе подлабоко. Целиот овој процес е проследен со кршење на секрецијата на хлороводородна киселина, подвижност на желудникот, атрофија на жлездите. Патологијата се манифестира со гадење и гадење, губење на апетитот (на позадината на која има намалување на телесната тежина), појава на непријатен вкус во устата;
 • атрофичен . Образец поради наследство. Исто така се нарекува гастритис А. Поради фактот што специфичните заштитни протеини се формираат во човечкото тело, уништувајќи ги сопствените мукозни протеини, постепено се развива имуниот одговор на телото, кој се манифестира како воспаление. Карактеристичен симптом е атрофија на жлездите во внатрешноста на органот.

Симптоматологија

Катарелниот гастритис може да не се манифестира во подолго време. Оваа особина на неговата е сериозна опасност, бидејќи со оглед на фактот дека некој не знае дека е болен, тој не се лекува. Како резултат на тоа, процесот е хронизиран. Клиничката слика на патологијата е како што следува:

 • болка сензации на пирсинг карактер, локализиран во епигастричен регион, лево под крајниот лак, а поретко околу папокот;
 • слабост;
 • чувство на тежина во епигастриумот;
 • губење на апетитот или недостаток на тоа;
 • кисело тресење (поради рефлукс - фрлање на хлороводородна киселина во езофагеалната цевка);
 • вртоглавица;
 • гадење и гадење. По повраќање нема олеснување;
 • дијареа;
 • надуеност;
 • гори во градите. Причината за ова е манифестира рефлукс.

Ако пациентот има такви знаци, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за да видите гастроентеролог, кој ќе ја дијагностицира, ќе го одреди причинскиот фактор, а исто така ќе пропише ефикасен третман.

Дијагностички мерки

Дијагнозата се базира на инспекциски и истражувачки, лабораториски и инструментални методи. Пред сè, лекарот спроведува анкета на пациентот, ја испитува неговата медицинска историја, а исто така врши и физички преглед. По ова е потпишан план за понатамошни дијагностички мерки, кој вклучува:

Врз основа на добиените резултати, се потпишува најефективниот план за лекување.

Медицински настани

Третманот на болеста треба да биде сеопфатен само за да се постигне максимален позитивен ефект. Пациентот е препишан на диета, пропишани лекови. Исто така можете да го направите лекувањето со народни лекови, но само со дозвола на лекарот кој го посетува. Исхрана не е дозволено да пие алкохол, кафе, сода, премногу масни, зачинета, солена и пушеле јадења, кисели краставички, конзервирана, масното месо и рибата. Се препорачува да се вклучат во мешани каша на вода или млеко, посно риба и месо, обезмастено млеко и млечни производи, зеленчук и овошје.

Од препишани лекови:

 • антибактериски;
 • антигетик;
 • миотропни антиспазматици;
 • антисекреторна;
 • антацид;
 • аналгетици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате катарактарен гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 15)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 8 од 15)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Гастритис со ниска киселост (појавување симптоми: 8 од 15)

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 15)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .