Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертрофичен гастритис: симптоми и третман

Хипертрофичен гастритис - главните симптоми:

Хипертрофичниот гастритис е форма на хроничен гастритис, кој се карактеризира со постепен раст на мукозната мембрана во стомачната празнина. Како резултат на тоа, во органот се формираат цистични неоплазми, патолошки извирања, полипи, итн. Бидејќи болеста е хронична, за долго време нејзините симптоми можеби не се манифестираат. Но, тоа не значи дека нема проблем. Неконтролираниот раст на слузницата може да предизвика нарушување на функционирањето на желудникот. Како резултат на тоа, целиот дигестивен процес е нарушен.

Хроничниот хипертрофичен гастритис често напредува кај луѓето на работоспособна возраст од триесет до педесет години. Важно е кога ќе се појават симптоми кои можат да предизвикаат сомневање за болест, веднаш побарајте помош од медицинска установа. Дијагнозата и третманот на болеста вклучувале гастроентеролог. Третманот вклучува земање лекови, диета, земање народни лекови (со дозвола на лекарот). Во тешки клинички ситуации, како и со неефективноста на конзервативната терапија, се спроведува оперативна интервенција.

Причини за развој

Симптомите на хроничен хипертрофичен гастритис можат да се појават под влијание на многу негативни фактори. Вообичаено, оваа болест е секундарна и претходат од други патологии на органите на дигестивниот тракт (на пример, ерозивен гастритис или други форми). Следните причини може да предизвикаат прогресија на болеста:

 • пенетрација на Helicobacter pylori бактериски микроорганизам во стомачната празнина. Многу патологии на дигестивниот систем, особено, и хроничен хипертрофичен гастритис, се развиваат токму поради неговата патогена активност;
 • користат за третман на одредени групи на синтетички лекови;
 • Несоодветна и неурамнотежена исхрана. Исто така, на развојот на болеста може да влијае на навременоста на внесот на храна;
 • постојаните стресни ситуации и психолошките стресови исто така влијаат врз здравјето на луѓето и можат да доведат до развој на таква болест;
 • рефлукс. Опасна состојба која води кон прогресија на не само хипертрофичен гастритис, туку и многу други. Особено - езофагитис, гастродуоденит , чирови и други;
 • злоупотреба на алкохол;
 • зависност од премногу зачинети јадења, како и храна со многу различни зачини;
 • навика да јадеме големи количини на храна во исто време.

Видови

Во медицината, постојат 4 типа на хроничен хипертрофичен гастритис:

 • полипозна . Во овој случај, полипи од различни големини почнуваат да се формираат на погодената мукозна мембрана;
 • гигантски . Неговата карактеристика е тоа што големите набори се формираат на мукозната мембрана;
 • зрнесто . Во овој случај, цистите се формираат на површината на мукозата, визуелно личат на мали зрна (оттука и името). Бројот на цисти во грануларен тип на болест може да биде различен, како и нивната големина;
 • брадавица Овој тип се карактеризира со формирање на израстоци, кои се слични по изглед на брадавиците.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, клиничката слика не е секогаш јасно изразена во оваа болест. Долго време продолжува без манифестација на какви било знаци. Карактеристичните симптоми на патологија вклучуваат:

 • хиперсаливација;
 • болка во горниот дел од епигастриумот, со пароксизмален карактер;
 • металоиди;
 • надуеност;
 • гадење и повраќање;
 • повреда на столот;
 • телесната тежина се намалува;
 • тежина во стомакот. Обично овој симптом се манифестира некое време по јадење на храна;
 • чувство на болка во абдоменот;
 • намалување на желбата да се јаде храна.

Ако се појават такви знаци, веднаш треба да се консултирате со лекар-гастроентеролог. Тој ќе дијагностицира и ќе направи најефикасен третман.

Хипертрофичен гастритис

Дијагностика

Дијагнозата на патологија започнува со првично испитување и испитување. Лекарот мора да собере историја на животот на една личност, да ја проучи историјата на болеста со цел да ги дознае можните причини за развојот на болеста. Покрај тоа, тој појаснува кои симптоми го мачат пациентот, колку силно се изразуваат. Следно, план за лабораториска и инструментална дијагностика. Најинформираните методи вклучуваат:

 • ендоскопија. Овој метод често се користи за да се дијагностицира патологијата на гастроинтестиналниот тракт. Таа е модерна и високо информативна. Користејќи сондата со камера на крајот, лекарот ја испитува мукозната мембрана, открива лезии, разни патолошки извирања. Исто така, постои можност за биопсија (земање дел од ткиво за понатамошно истражување);
 • радиографија на желудникот со или без контраст;
 • рН-метар;
 • земање примероци од крв за биохемиски и клинички студии;
 • земајќи стомачни содржини за резервоарот.

Медицински настани

Третман на патологија е само комплексен. Потребно е пациентот да потпише специјална диета. Треба да се набљудува не само во текот на периодот на лекување, туку и по него. Исто така, се случува диетата да треба да се придржува кон животот, за да не предизвика рецидив на болеста.

Премногу дебела, солена и зачинета храна и јадења, разни маринади, алкохолни пијалаци, кисело овошје, кафе, пушена храна итн., Се нужно исклучени од исхраната на пациентот. За време на исхраната, можете да јадете житарици, тестенини, пијалоци и обезмастено млеко, да јадете млечни производи со ниски маснотии, овошни муси и други јадења. Храната треба да се зема во мали порции до 6 пати на ден. Исхрана значи дека сите јадења треба да се готват на нежен начин - печен, парен, задушени или варен.

Планот за лекување мора да ги содржи следниве лекови:

 • антацид;
 • средства за заштита на мукозата на желудникот;
 • ензими;
 • антиспазмодии;
 • блокатори на протонска пумпа и други.

Хируршкиот третман е индициран кај тешки случаи, во присуство на голем број на патолошки неоплазми, како и со неефективноста на конзервативната терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертрофичен гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 11)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 6 од 11)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 11)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .