Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Проктосигмоидитис: Симптоми и третман

Проктосигмоидитис - главните симптоми:

Проктосигмоидитис е воспаление кое се јавува во областа на мукозната мембрана на сигмоидот и ректумот. Оваа болест дејствува како најчеста форма која е карактеристична за колитис. Нејзиниот тек се повторува во природата, додека тече заедно со воспалителни промени кои се јавуваат во другите делови на гастроинтестиналниот тракт (гастроентеритис и ентеритис).

Исто така, проктосигмоидитот исто така постои во посебна форма, што е спастичен колитис. Проследува проктосигмоидитис, чии симптоми се екстремно изразени, главно кај жените, поради нарушувања на хормоналната позадина, како и замор и продолжен стрес.

Општ опис на болеста

Кога се разгледува проктосигмоидитис, може да се забележи дека болеста, како и повеќето од нивните типови во медицината, може да биде акутна или хронична во текот на лекувањето. Во согласност со морфолошките промени предизвикани во регионот на цревниот ѕид, се утврди соодветната класификација за оваа болест, која се сведува на следниве форми:

 • Атрофичен проктосигмоидитис;
 • Хипертрофичен проктосигмоидитис;
 • Катаролен проктосигмоидитис;
 • Рутински проктосигмоидитис;
 • Улцеративен проктосигмоидитис;
 • Некротичен проктосигмоидитис;
 • Фибринозен проктосигмоидитис;
 • Хеморагичен проктосигмоидитис.

Причини за болест

Посебна класификација ги одредува причините за болеста, во врска со која проктосигмоидитис е:

 • Алиментарен;
 • Паразитски;
 • Инфективни;
 • Токсични;
 • Исхемичен;
 • Стагнација;
 • Зрачење.

Запирање на причините кои предизвикуваат појава на таква болест како проктосигмоидитис, може да се утврди дека не е секогаш лесно да се одредат специфичностите во ова прашање. Најчесто, факторите што ја предизвикуваат оваа болест во својата хронична форма и без очигледни причини за тоа, се одредуваат како што следува:

 • абнормална исхрана (прекумерна и редовна употреба на солена и зачинета храна, зачини и алкохол (прехранбен проктосигмоидит);
 • хроничен запек придружен со венска конгестија на ректалните ѕидови, како и мукозни повреди поради ефектот на густо измет (застарен проктосигмоидит);
 • фактор на возраст, во кој промените предизвикани од атеросклероза, исто така, можат да влијаат на садовите, поради што се храни ректумот и дебелото црево (исхемичен проктосигмоидитис).

Што се однесува до акутната форма на болеста, се јавува претежно преку инфекција. Во овој случај, инфективниот агенс може да биде во ректумот на различни начини. Значи, тоа може да биде ингестија на уста (колера, дизентерија , итн., Што, вообичаено, влијае на дебелото црево во комплексот), пенетрацијата преку анусот, која се јавува преку аналната мастурбација или соодветен сексуален контакт (во овој случај е можно станува лезија на ректумот од специфична природа кај сифилис , гонореа и сл.). Исто така, хит може да биде хематоген, што подразбира присуство на други воспалителни болести кои се релевантни и за ректумот и соседните органи (т.е. парапроктитис , хемороиди , полипи , вагинитис , простатитис , циститис , рак на ректален карцином ). Исто така, треба да се издвои и паразитски проктитис, во кој воспалението во регионот на цревниот ѕид се јавува поради присуството на хелминти и париетални паразити во лумените на дебелото црево и тенкото црево.

Акутната форма на проктосигмоидитис, исто така, може да се случи кога труењето со било какви отрови, габи и оваа дијагноза често се резултат на земање на антибиотици во текот на долг период. Во случај на антибиотици, рамнотежата својствена на микрофлората е сериозно нарушена, а тоа, пак, може да предизвика оштетување на мукозната мембрана под дејство на патогената микрофлора. Зрачениот проктитис, кој, исто така, не може да се игнорира, е долгорочна болест и доста тешко за лекување. Таа се јавува кога е изложена на радиотерапија, која се изведува со цел да се бори против малигните тумори во подрачјето што се разгледува.

Проктосигмоидитис: симптоми на акутната форма на болеста

Следниве симптоми се карактеристични за оваа форма на болеста:

 • Општа интоксикација;
 • Зголемување на температурата;
 • Болки во телото, се чувствуваат полоши воопшто;
 • Интензивна абдоминална болка (акутна, најчесто концентрирана на левата страна на илијачкиот регион);
 • Често барање да се дефекати (tenesmus);
 • Чувство на нецелосно движење на дебелото црево при движење на дебелото црево;
 • Осетливоста да се има туѓо тело во цревата;
 • Присуство на нечистотии во фецесот (слуз, крв);
 • Може да се случи запек;
 • Надуеност;
 • Гадење;
 • Гадење е честа манифестација (се јавува поради апсорпцијата на деградационите производи во крвта, истовремено обезбедувајќи токсични ефекти врз телото);
 • Методот на прст за испитување на ректумот го одредува грчењето кое се јавува во аналната сфинктерна област со силна болка (поради оваа причина, овој метод се користи многу ретко).

Проктосигмоидитис: симптоми на хроничната форма на болеста

Во овој случај, симптомите имаат речиси исти манифестации, но нешто помалку изразени. Меѓу главните манифестации:

 • Болкивите болки, особено, се влошуваат по столче. Тие, исто така, можат да зрачат во областа на кококс или сакрум;
 • Чешање во анусот.

Оваа болест се карактеризира со продолжени ремисии. Рецидив води кон внесување на алкохол, како и повреда на диетата. Честите компликации на проктосигмоидитис се такви манифестации како пролапс на ректумот, хемороидите, пукнатини во анусот. Ширењето на воспалителниот процес на параректалните влакна може да доведе до парапроктитис.

Катарски проктосигмоидитис: симптоми

Оваа форма на болеста се карактеризира со исти симптоми кои се јавуваат во другите негови форми. Формирана е болест поради лезии на дебелото црево, во голема мера се изразува воспаление на сигмоидниот колон. Што се однесува до причините, тие можат да бидат многу различни, па затоа за специфичностите во дијагнозата, пред сè, треба да се спроведе сеопфатен преглед, фокусиран на утврдување на присуство на кандидијаза , хелминтска инвазија и дисбактериоза. Дополнително, се пропишува иригоскопија, која овозможува детална анализа која ги одредува индивидуалните карактеристики на дебелото црево.

Дијагноза на болеста

Главната инструментална метода за дијагностицирање на проктосигмоидитис е ректоскопија. Ако постапката се спроведува во неспецијализирана институција, тогаш оваа дијагноза е доста често, што е олеснета со реакцијата на ректумот директно на нејзината подготовка за клизма, што, всушност, создава лажен изглед на вистински промени на воспалителна природа. Поради оваа причина, важно е цитолошко испитување на содржината на цревата, сеење измет, како и биопсија на цревната лигавица.

Третман на проктосигмоидитис

Меѓу главните методи кои се користат во третманот на болеста, диета, микроклизатори, антибиотска терапија и супозитории се забележани. Тежок улцеративен проктитис, како, всушност, лактосигмоидитис, бара назначување на хормонска терапија.

За да се дијагностицира проктосигмоидитис, како и да се утврди потребниот тек на третманот врз основа на специфичноста на болеста во секој конкретен случај, треба да го контактирате проктологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Проктосигмоидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот проктолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дивертикулоза (појавување симптоми: 6 од 8)

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 5 од 8)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
E. coli (појавување симптоми: 5 од 8)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Инвагинација на цревата (појавување симптоми: 5 од 8)

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...
Сигмоидитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Сигмоидитис е воспалителна лезија формирана во сигмоидниот дебело црево, односно во еден од крајните делови лоцирани во дебелото црево. Сигмоидната црево е особено склона кон формирање на воспалителни процеси во него, бидејќи физиологијата тука ја предодредува долготрајната стагнација на цревните содржини за последователното формирање на фекални маси во неа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .