Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интерстицијален цистит: симптоми и третман

Интерстицијален цистит - главните симптоми:

Интерстицијален цистит е не-инфективно воспаление кое се карактеризира со лезии на мочниот меур, при што лигавицата не ги извршува своите заштитни функции целосно. Ова се должи на нарушување на интегритетот на ткивата лоцирани под мукозната мембрана, што предизвикува хроничен процес на воспаление. Со ова нарушување ѕидовите на овој орган се компактираат, што доведува до намалување на нејзината големина. Често болеста се дијагностицира кај жени на возраст над четириесет години.

Точните причини за појава на интерстицијален цистит не се идентификувани, но постојат неколку предиспонирачки фактори - проток на инфективни процеси во човечкото тело, присуство на токсични компоненти во урината, автоимуни болести, нарушување на нормалното функционирање на периферниот нервен систем. Надворешното изразување на болеста е индивидуално, но главните симптоми на ова нарушување се сметаат за постојана болка во долниот дел на стомакот, притисок во мочниот меур, честа потреба за испуштање на урина, болка и непријатност при сексуален однос.

Дијагностичките мерки на интерстицијалниот цистит се состојат од целосен комплекс на постапки, врз основа на кои се испитува медицинската историја на пациентот, лабораториски испитувања на крв и урина и инструментални испитувања на пациентот - ултразвук, KUDI, цистоскопија и други техники за проценка на внатрешната состојба на мочниот меур. Третманот на таквото пореметување се заснова на лекови, придржување кон специјална диета, како и употреба на традиционална медицина. Во тешки случаи, да се прибегне кон хирургија.

Етиологија

Во моментов, причините и факторите на зошто интерстицијалниот цистит е главно засегнат од жените, не се целосно познати. Но, постојат бројни поволни фактори против кои може да се развие болест. Тие вклучуваат:

 • оштетување на мочниот меур со инфективни агенси;
 • недоволно извршување на заштитната функција на мукозната мембрана на телото;
 • автоимуни патологии, при кои телото ги напаѓа сопствените клетки;
 • дејство на токсини кои можат да бидат содржани во урината. Ова предизвикува дистрофија на нервните завршетоци на мочниот меур;
 • разни нарушувања на нормалното функционирање на периферниот нервен систем;
 • нарушување на метаболизмот на азот;
 • нарушувања на нормалниот раст на епителните клетки на органот.

Но, ова се само теории кои не се целосно докажани. Во медицината, се смета дека е главната причина за појава на интерстицијален цистит, несоодветно производство на остатоци од шеќер, кои го покриваат клеточниот ѕид на мукозната мембрана на мочниот меур.

Покрај тоа, постојат фактори на ризик кои придонесуваат за прогресија на болеста:

Патогенеза на интерстицијален цистит

Видови

Интерстицијалниот цистит може да постои во неколку различни форми:

 • улцеративен - кога постои воспалена руптура на не само мукозниот, туку и субмукозниот слој;
 • не - чир - не се забележуваат дефекти на лигавицата.

Симптоми

Типична клиничка манифестација на интерстицијален цистит не е целосно утврдена. Но, главните знаци на болеста се:

 • синдром на хронична болка во карличната област - како таква, се смета за продолжено изразување (повеќе од една година). Ширењето на болката се забележува во вагината и анусот. Кај мажи, израз на болка во скротумот. Се карактеризира со напор со целосен мочен меур и намалување на болката по емисијата на урина;
 • појавата на непријатни сензации за време на сексуалниот чин. Кај мажи, болка за време на оргазам;
 • честа желба да испуштаат урина, не само во текот на денот, туку и ноќе.

Симптомите на интерстицијален цистит практично не можат да се изразат во почетните фази на развојот на болеста, но како што напредува болеста, симптомите се појавуваат појасно. Покрај тоа, текот на оваа болест може да се влоши со промени во хормоналните нивоа, протокот на менструацијата, употребата на зачинета храна, алкохол, кафе или чоколада, како и поради интензивен физички напор.

Компликации

Ако ги игнорирате знаците и не започнете со третман за интерстицијален цистит, постои можност за компликации, вклучувајќи:

 • формирање на камења;
 • хеморагија;
 • проширување на уретерот;
 • стеснување на уретерот поради формирање на лузни;
 • фрлање на урината од мочниот меур во уретерот;
 • збрчкан мочен меур;
 • недостаток на оргазам кај жените или привлекување кон спротивниот пол;
 • бубрежна инсуфициенција .

Најчеста последица на интерстицијален цистит е улцерацијата на мочниот меур.

Дијагностика

Дијагностичките мерки на болеста се сложени и не се насочени само кон потврдување на присуството на болест како интерстицијален цистит, туку и при исклучување на одредени заболувања. На пример, СПБ, инфекции на уринарниот тракт и онкологија. Покрај тоа, важно е да се разликува болеста од ендометриоза кај жени, воспаление на простатата кај мажите.

Пред да се препишат лабораториски и инструментални прегледи, лекарот треба да ја испита историјата на пациентот, да ги дознае можните причини за таквото пореметување, како и присуството, првиот пат на манифестација и интензитетот на симптомите. После тоа, неопходно е да се спроведат лабораториски тестови на тестови за крв и урина, што овозможува откривање на присуство на воспалителен или инфективен процес, како и за проценка на состојбата на имунитетот. Бактериска урина е потребна за да се идентификуваат бактериите и нивната подложност кон антибиотици.

Инструменталните методи за испитување на пациентот вклучуваат:

 • Ултразвук - Ви овозможува да ја процените големината на мочниот меур и бубрезите, присуството на камења, цисти или други тумори;
 • екскреторна урографија - се состои од инјекција на контраст во вена, проследена со радиографија на уринарниот систем;
 • Uroflowmetry - е да се измери протокот на урина при празнење;
 • КАДЕ - потребно е да се одреди работата на долниот уринарен тракт;
 • ретроградна цистоуретрографија - да се процени обликот и обемот на засегнатиот орган;
 • цистоскопија - испитување на слузницата со специјални алатки;
 • Калиум тест - проценка на интензитетот на болка при воведувањето на стерилна вода и раствор на калиум хлорид.
Цистоскопија

Ако било која неоплазма е пронајдена, се врши биопсија, што е неопходно за да се исклучи присуството на малигни тумори на мочниот меур.

Третман

Терапијата на болеста е комплексна и се пропишува индивидуално за секој пациент. Третман на интерстицијален цистит се состои од:

 • конзервативна терапија со лекови и физиотерапија;
 • придржување кон специјална диета;
 • тренинг на мускулите на карличниот под и мочниот меур;
 • оперативна интервенција.

Третманот со лекови се состои од употреба на супстанции кои имаат за цел враќање и заштита на мукозната мембрана на засегнатиот орган, блокирање на воспаление и дејство на хистамин, намалување на синдромот на болка и борба против депресија. Покрај тоа, конзервативната терапија вклучува воведување на раствор од сребро нитрат во мочниот меур и зголемување на волуменот на овој орган преку инјектирање на течност во неа.

Интерстицијалниот цистит може да се третира со оперативен метод на неколку начини:

 • ексцизија на погодениот ѕид и нејзина замена од страна на цревниот дел. Операцијата се изведува за да се зголеми обемот на ова тело;
 • целосно отстранување на засегнатиот орган и создавање на нов од цревата;
 • cauterization laser.

Исхрана за интерстицијален цистит ги спречува следниве производи:

 • агруми;
 • домат;
 • чоколадо, кафе и какао;
 • слатки газирани и алкохолни пијалоци;
 • зачинети јадења.

Покрај тоа, постои третман со народни лекови, кои можат да се применуваат само по консултации со специјалисти. Ваквите рецепти вклучуваат инфузии и декорации врз основа на: кромид, бреза од каранфил, конска опашка и хлебни лисја, семиња за копарки, јаслиња, пупки и лисја од аспен, јагози, камилица и трн, лингвинки и боровинки.

Превенција

Со цел лицето никогаш да нема проблеми со интерстицијалниот цистит, неопходно е да се следат едноставни превентивни правила, кои се состојат од:

 • навремена елиминација на сите воспалителни процеси на мочниот меур;
 • контрола над алергиски реакции;
 • усогласеност со исхраната пропишана од докторот - ограничување на потрошувачката на масна храна и храна со содржина на протеини. Покрај тоа, неопходно е да се намали количината на внес на сол до два грама дневно;
 • целосна елиминација на стресни ситуации;
 • пренесувајќи целосна превентивна проверка во здравствена установа најмалку двапати годишно.

Исто така, мора да вршите умерено вежбање, да одржувате здрав начин на живот и да носите лабава облека.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате интерстицијален цистит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен циститис (појавување симптоми: 3 од 6)

Хроничниот цистит е воспалителен процес во областа на мочниот меур. Фактор кој провоцира е инфекција од бактериска или паразитарна природа. Во главната ризична група на жени. Кај мажите, циститисот е многу поредок. Според статистичките податоци, оваа болест најмалку еднаш во секој живот секоја жена била болна.

...
Аденом на простатата (појавување симптоми: 2 од 6)

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...
Циститис (појавување симптоми: 2 од 6)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Хроничен простатит (појавување на симптоми: 2 од 6)

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 2 од 6)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .