Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Cecum Cancer: Симптоми и третман

Рак на цекумот - главните симптоми:

Ракот на цекал е рак кој се карактеризира со појава на тумор на раскрсницата на дебелото црево и тенкото црево. Во оваа област често се формираат бенигни тумори, кои често се претвораат во рак. Главната опасност од болеста е тоа што е доста тешко да се дијагностицира, поради тоа што се наоѓа во подоцнежните фази. На почетокот на прогресијата, ракот на дијареата ретко се дијагностицира, често со потврда за присуство на друго нарушување. Оваа болест подеднакво ги зафаќа и оние на двата пола на возраст од четириесет и пет години. Во меѓународната класификација на болести ICD 10, ова нарушување има свој код - C18.0.

Главните фактори на прогресија на ракот на цекумот се - премногу строга диета, присуство на полипи во цревата , присуство во историјата на следните роднини на слично нарушување, како и присуство на лоши навики.

Многу често, овој тип на онкологија се изразува со знаци како присуство на крвни нечистотии во изметот, постојана болка на десната страна на долниот дел на стомакот, нарушување на нормалното функционирање на дигестивниот систем, појава на жолтеникава нијанса на кожата (зборувајќи за прогресијата на болеста и оштетувањето на црниот дроб).

Дијагнозата вклучува испитување на пациентот, дигитално испитување на ректумот и инструментален преглед. Третманот на болеста е возможен само со помош на хируршка интервенција. Постоперативниот период вклучува употреба на лековити масти и придржување кон посебна исхрана. Со раната терапија, прогнозата е прилично поволна - повеќе од десет години од животот на пациентот. Во случај на задоцнето лекување, веројатноста за смрт е висока.

Етиологија

Во моментов, медицината не е целосно свесна за вистинските причини за болеста. Сепак, утврдени се бројни предиспонирачки фактори:

 • широк спектар на дигестивни нарушувања;
 • слаба исхрана, со употреба на големи количини на масна храна и јаглени хидрати;
 • присуство во историјата на болеста на еден од роднините на оваа болест;
 • возрасна категорија над четириесет и пет;
 • редовно пиење алкохолни пијалоци;
 • зависност од никотин;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • долгорочна употреба на лекови;
 • работат во опасно производство;
 • загадена околина;
 • претерано висока телесна тежина;
 • дијабетес мелитус ;
 • придржување кон строгите диети;
 • седентарен начин на живот;
 • онкологија метастази од други блиски органи;
 • склоност кон хроничен запек и нередовно празнење.

Видови

Анатомија на цекумот

Постојат неколку класификации на рак на цекум, главни од кои се поделбата на болеста во зависност од хистолошката структура на туморот и фазата на развој на болеста. Така, туморот во својата структура е поделен на:

 • аденокарцином - формирањето потекнува од мукозната мембрана на дебелото црево;
 • рак во облик на прстен - овој тип на болест има појава на везикули;
 • вроден сквамозен - врз основа на името, се состои од рамен и желе-како епител;
 • сквамозен ;
 • недиференциран - се одликува со агресивен развој, сериозна состојба на пациентот, тешкотии во третманот и неповолна прогноза;
 • некласифицирачки - се состои од ткива и клетки кои не припаѓаат на познатите хистолошки форми.

Раздвојувањето на ракот на цекумот во фази на прогресија:

 • нулта граница или преканцерозна состојба - забележан е мал тумор кој влијае на горниот слој на мукозата на цревата. Регионалните лимфни јазли не се оштетени, метастазата не е;
 • првата фаза - ширењето на онколошкиот процес во длабоките слоеви на органот;
 • Втора фаза - ртење се јавува на надворешниот ѕид на цревата. Лимфните јазли не се вклучени во процесот на болеста, не се почитуваат метастази. Прогнозата зависи од степенот на оштетување на надворешниот ѕид, но во повеќето случаи тоа е сосема поволно;
 • трета фаза - влијаат на лимфните јазли и туморот germinates во блиските органи. Опстанок е пет години;
 • Фаза 4 - не се јавува само оштетување на околните внатрешни органи и регионалните лимфни јазли, туку и далечните органи, исто така, се покриваат со метастази. Прогнозата е крајно неповолна - смртта се јавува во рок од пет години.

Колку порано болеста е откриена и третирана, толку е пооптимистички исходот.

Симптоми

Манифестацијата на болеста зависи од волуменот на туморот и присуството во историјата на пациентот на истовремени заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Така, симптомите на рак на цекумот се:

 • присуството на слуз или крвни нечистотии во фецесот, што може да укаже на внатрешно крварење. Наспроти позадината на овој симптом, може да се изразат напади со сериозна вртоглавица, слабост на пациентот и бледило на кожата;
 • постојана болка на лелекавиот карактер во долниот дел на стомакот, на десната страна;
 • чувство на непријатност во стомакот;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • зголемени емисии на гасови;
 • гадење;
 • стекнувањето на жолтеникава кожа е знак за напредување на рак и оштетување на црниот дроб, што доведува до зголемување на нејзината големина;
 • остар губење на тежината.

Со раниот степен на прогресија на болеста, горенаведените симптоми може да не се изразат воопшто. Манифестацијата на еден или повеќе симптоми укажува на прогресија на болеста. Поради оваа причина, веднаш треба да побарате помош од специјалист за квалификувано лекување.

Дијагностика

За да се исклучи неточна дијагноза, дијагностичките мерки за рак на цекумот се комплексни. Прво, специјалистот треба да се запознае со медицинската историја на пациентот со цел да ги идентификува можните фактори за прогресија на болеста. Потоа се спроведува детално истражување кое е неопходно за прв пат да се одреди изразувањето на симптомите и нивниот интензитет. Ова ќе му помогне на специјалистот да ја одреди фазата на рак.

Потоа се врши физички преглед на пациентот. Се состои во палпација на предниот ѕид на абдоминалниот регион - на овој начин лекарот ќе ја одреди локацијата на туморот. Со помош на прислушување определена интестинална опструкција. Дигитален ректален преглед - ви овозможува да го дијагностицирате присуството на метастази во него.

Инструменталните дијагностички техники вклучуваат:

 • сигмоидоскопија - студија на ректумот со специјална алатка. Постапката е неопходна за да се разјасни локализацијата на туморот;
 • колоноскопија - ви овозможува прецизно да го одредите присуството на малигниот тумор, за да го разјасните нејзиниот волумен и точната локација. За време на манипулацијата може да се изврши биопсија - мал дел од засегнатиот орган може да се собере за следните лабораториски испитувања;
 • Иригоскопија - радиографија на дебелото црево со помош на контрастно средство;
 • Абдоминален ултразвук;
 • КТ и МРИ на сите внатрешни органи - таквите студии можат да го потврдат присуството или отсуството на далечни метастази.

Дијагностиката не дозволува само да се пропише најефикасна терапија, туку и да се утврди прогнозата и опстанокот.

Третман

Модерната терапија за рак на цекумот се состои од цела низа на алатки - хирургија, зрачење и хемотерапија.

Обемот на операцијата се одредува според локацијата на ракот и фазата на развој на процесот на болеста. Во зависност од резултатите од испитувањето, е прикажано целосно отстранување на неоплазмата, со или без ресекција на погодената површина на цекумот. При вршење третман на вториот начин, се случува вкрстено поврзување на различни делови од дебелото црево. Покрај тоа, за време на медицинска интервенција, засегнатите лимфни јазли и органи подложени на метастази се отстранети.

Радиотерапијата може да се користи пред операцијата, да се намали големината на туморот, или после тоа - да се уништат клетките на ракот што можат да предизвикаат рецедив на болеста.

Третманот со хемотерапија целосно ги отстранува клетките на ракот. Терапијата може да се врши со користење на една или повеќе хемикалии. Овој тип на елиминација на болеста многу често се користи во комбинација со радиотерапија.

Постоперативниот период се состои од:

 • чести преливи, но само во случаи каде што пациентот има фистула неопходна за да се врати цревната прозрачност;
 • да се грижи за подрачјето што се управува со антисептички раствори и лековити масти, како и сите видови прашоци потребни за формирање на кора;
 • употреба на катетер;
 • придржување кон посебна исхрана.

Диета за рак на цекумот е да консумираат голема количина на течност шест дена по операцијата. По овој период почнува да се воведува цврста храна - ниско-масни сорти на месо и риба, свежо овошје и зеленчук. Строго е забрането да се јаде слатки, пилешко и јајца, грав, сирење и кафе.

Прогнозата на болеста зависи од навремена дијагноза, фаза на курсот, присуство или отсуство на метастази, како и спроведување на комплексен третман. Најповолниот исход и опстанок на повеќе од пет години се пациенти кои се обратија кон специјалист во раните фази на прогресијата на болеста. Ако ги игнорирате симптомите и, соодветно, доцната терапија, прогнозата е разочарувачка - смртта се јавува во период од една до пет години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на цезар и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , гастроентеролог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стронгилоидаза (појавување симптоми: 7 од 13)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 7 од 13)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Хименолепија (појавување симптоми: 7 од 13)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Колоректален карцином (појавување на симптоми: 7 од 13)

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 6 од 13)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .