Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна дисбиоза: Симптоми и третман

Цревна дисбиоза - главните симптоми:

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

Општ опис

Нашето тело, кое е во здрава и нормално функционирачка држава, има и корисни и патогени микроорганизми, и во таква ситуација предноста е одредена, така да се каже, од корисна микрофлора, која, пак, го одредува оптималниот сооднос. Ако условите се карактеризираат поинаку како неповолни, тогаш ова, од своја страна, доведува до кршење на овој однос, како резултат на што почнува да преовладува патогената микрофлора. Всушност, тоа е она што ја определува дисбактериозата , во која микробниот состав на телото е нарушен во рамките на луменот на цревата и нејзината мукоза.

Дисбактериозата се јавува претежно во регионот на дебелото црево, кое служи како основна локализација за огромното мнозинство на различни микроорганизми. Нарушувањата на микрофлората како резултат на дисбактериозата се мешаат во природата, но најчесто нивната манифестација е поттикната од процесот на супресија на микробната анаеробна компонента (лактобацили, бифидобактерија), како и зголемување на бројот на условно патогени микроорганизми во оваа ситуација.

Причини за дисбиоза

Бројот на секој вид на микроорганизми кои живеат во цревата е диктиран од законите кои ја одредуваат природната селекција. Значи, во случај на прекумерна репродукција, некои бактерии, кои не наоѓаат храна и се "излишни", умираат или се случуваат како резултат на создавање неподносливи услови за нив од други бактерии. Покрај тоа, сличен резултат не е исклучен дури и во ситуации во кои нормалната рамнотежа на овие бактерии е предмет на промени во овој редослед.

Прво, може да се припишат различни видови на имунодефициенција ( рак на крв , системски болести, СИДА , хемотерапија, терапија со радијација и сл.). Како резултат на процесите релевантни за овој вид на ефекти, имунолошкиот систем едноставно ја губи способноста да го контролира бројот на патогени микроорганизми.

Следната, не помалку честа и итна причина за развој на дисбактериоза е долгорочен антибактериски третман. Претежно, курсевите на антибиотици не доведуваат до дисбактериоза, ако само зборуваме за стандардни режими на нивната администрација, згора на тоа, ако антибиотиците станат причина за овој синдром, тогаш за кратко време поминува спонтано. Причината за ова е колонизацијата на цревата со нормална микрофлора, што се јавува по завршувањето на курсот. Оваа микрофлора, пак, ги дислоцира бактериите кои се нечувствителни на ефектите на користените антибиотици.

Ако зборуваме за долготрајна употреба на антибиотици со силно дејство, тогаш со внесувањето, цревата се "исчистени" на таков начин што само оние бактерии кои не можат да се отстранат дури и со ваков третман ќе останат таму. Опасноста од овој резултат е дека дури и со влегувањето на нормалните бактерии во цревата, по што тие едноставно нема да имаат можност да се натпреваруваат со микроорганизмите кои веќе постојат таму.

Следниот фактор кој влијае на развојот на дисбактериозата е формирањето во цревата на оние состојби кои стануваат опасни за нормалната флора, односно условите што доведуваат до нивна смрт. Промени во процесот на варење на одредени супстанции, што пак, во отсуство на одреден тип на ензим, може да доведе до таква состојба. На пример, постои болест која ја исклучува можноста за варење на лактозата содржана во млеко, се дефинира како дефицит на лактоза .

Бактериите во овој случај, шеќерот се ферментира, што резултира со поместување на киселоста на животната средина до уште поголема киселост, што во крајна линија доведува до неможност за репродукција на многу организми кои претставуваат нормална флора. Патем, ваквите промени всушност се неколку, особено тие вклучуваат нетолеранција кон житни протеини, шеќер, печурки, казеин.

Покрај тоа, следните причини за дисбактериоза може да се идентификуваат со вистинската смрт на бактерии:

 • неспособноста за нормално поминување преку цревата на прехранбените маси врз позадината на намалениот цревен тон или спазмите на неговите мазни мускули како резултат на стрес, васкуларна дистонија , хирургија и така натаму;
 • кога се менува микроклимата (зголемување на неговата алкалност или киселина) со соодветна промена во метаболизмот во комбинација со мембраните на корисни бактерии, што значи болест на цревата, пептичен улкус, гастритис , панкреатит , хепатитис , холециститис и др .;
 • ако на исхраната му недостасува потребната количина на супстанции што делуваат како супстрат за последователен раст на корисен тип на микроорганизми, како и ако во него има супстанции што го предизвикуваат нивното уништување, кое се јавува како резултат на построгите диети, недостаток на влакна и ферментирани млечни производи, употреба на конзерванси итн .;
 • во присуство на паразити во цревата, кои особено може да бидат протозои и црви , како и во присуство на патогени микроорганизми кои го лачат овој тип на супстанца, како резултат на што умираат корисни микроорганизми ( хелминтијаза , салмонелоза , џардијаза , дизентерија итн.);

Покрај горенаведените антибиотици, кои исто така влијаат врз балансот на микроорганизми, може да се идентификуваат и нездравите диети, стресови и еколошки карактеристики, кои, исто така, во една или друга скала влијаат на развојот на дисбиозата.

Фактори кои предизвикуваат развој на интестинална дисбиоза

Класификација на дисбиозата

Класификацијата на оваа болест вклучува четири главни фази на развој на овој синдром, исто така, дисбактериозата може да биде примарна и секундарна.

 • Јас фаза. Развојот на патогената микрофлора е на незначително ниво, со модерација на промена во помалата страна на обемот на бактерии корисен за организмот. Како по правило, во оваа фаза симптомите на дисбактериоза не се појавуваат.
 • II фаза. Промените во составот на лактобацили и бифидобактерии стануваат критични, додека патогените микроби, напротив, брзо се развиваат. Се појавуваат првите симптоми на дисбактериоза, што укажува на вистински нарушувања во интестиналната функција.
 • III фаза. Во овој случај, воспалителниот процес се одвива заедно со поразот на цревата (особено неговите ѕидови). Новите цревни нарушувања постепено се развиваат во хронични.
 • Фаза IV . Во оваа фаза, веќе зборуваме за почетокот на развојот на акутна интестинална инфекција, во која е забележана анемија (растреси во рацете, вртоглавица, слабост и брзо замор, развој на претсвесни состојби, несвестица) и општа исцрпеност на пациентите. Како што може да се очекува, нерамнотежата во составот на микроорганизми се префрлува на нивните патогени претставници. Што се однесува до корисна флора, таа е присутна во телото во речиси незначителни количества.
Функции на нормална микрофлора

Цревна дисбиоза: Симптоми

Кога се разгледуваат симптомите на оваа болест, може да се забележи дека не постојат специфични манифестации карактеристични за дисбактериоза. Придружувањето на овој синдром може да се манифестира и гадење, запек и дијареа, надуеност и металоиди. Непријатниот вкус често се појавува во устата, а непријатен мирис е возможен. Честите придружни пациенти со дисбиоза се абдоминална болка, надуеност.

Алергиските реакции, кои се појавуваат, како што на почетокот може да изгледа, да користат сосема безопасни производи, исто така, стануваат карактеристична манифестација. Не е исклучена мала (субфебрилна) температура. Како што можете да видите, овој симптом може да го придружува не само синдромот на дисбактериоза, туку и голем број на други, многу различни во спецификите на реалните процеси на состојби и болести.

Дисбактериозата поврзана со возраста е придружена со чести запек, што е особено важно во присуство на такви коморбидитети како хроничен колитис или атеросклероза .

Цревната дисбиоза доведува до гастроинтестинална диспепсија . Апетитот во овој случај е зачуван, меѓутоа, се појавува гадење, поткопување и чувство на полнота што ја имаат пациентите во епигастричниот регион. По одредено време, дискинезијата , која се развива на позадината на нарушената интестинална подвижност, се приклучува на симптоматологијата на болеста, која, пак, се должи на иритација произведена од кисели производи за ферментација. Вишокот на гас се формира во цревата, што, пак, доведува до зголемување на надуеност. Поради тековното распаѓање и ферментација во цревата, постојат и значајни промени во составот на фецесот.

Како резултат на дисбаланс на цревната микрофлора, неговите главни функции се нарушени, што, пак, доведува до појава на знаци кои укажуваат на полихиповитаминоза. Поради недостатокот на тиамин во телото, нарушувањето на цревата се нарушува, се јавува миокардна дистрофија и се појавуваат главоболки. На оваа позадина влијае и периферниот нервен систем. Пациентите може да бидат во депресија, нивната раздразливост е доста често забележана. Исто така е забележана зголемена салвазација, што укажува на недостаток на никотинска киселина. Наспроти позадината на недостатокот на рибофлавин, за возврат, се развиваат стоматитис и дерматитис (во областа на крилјата на носот), ноктите се менуваат, косата почнува да паѓа.

Во чести случаи, дисбиозата се јавува во комбинација со анемија, која се развива поради слабеењето на процесите на синтеза на цијанокобаламин и фолна киселина. Поради конкурентскиот процес на потрошувачка на нивната корисна и патогена микрофлора, нивниот број е остро намален.

Се разбира, тоа "добива" во најголема мера во случај на дисбактериоза на дигестивниот систем, бидејќи првично разделување на храна се јавува во цревата од бактерии, по што се апсорбира директно во крвта. Отсуството на микроорганизми доведува до неможност за асимилација на разни хранливи материи, како резултат на кои симптомите се појавуваат во форма на лабава столица, гадење и повраќање.

Карактеристики на дигестивниот систем, неговите функции

Дијагностицирање

Дијагнозата на цревната дисбиоза се врши врз основа на резултатите добиени во лабораториските студии, како и врз основа на прегледот на пациентот и целокупната слика за неговата состојба.

Како што се користат главните тестови за дијагностицирање на дисбактериозата, урината, жолчката и фекалната сеча, исто така се спроведува и скооролошка студија за измет, поради што йодофилната микрофлора може да се открие во комбинација со значителна количина на варено влакно и скроб, и овие компоненти укажуваат за присуство на разгледуваниот синдром. Во меѓувреме, квалитетот на резултатите од бактериолошките истражувања се определува од страна на голем број фактори, кои се движат од квалитетот на материјалот и од периодот на неговото доставување до тешкотиите што можат да се појават кога се обидуваат да култивираат одредени бактерии. Времетраењето на овој тип на анализа е една недела, тоа е периодот кој е неопходен за одгледување на бактерии во одредени медиуми за нивно понатамошно откривање.

Друг начин е испитување на метаболити, во кои се одредува присуството во микрофлората на испарливи масни киселини, изладени од микробите во текот на нивниот живот и развој. Овој метод е прилично чувствителен при одредувањето на резултатите, покрај тоа, исто така е прилично едноставен - резултатот е достапен за неколку часа. Друга позитивна точка е тоа што е многу поевтина од бактериолошкиот метод.

Важно е да се земе предвид фактот дека, воопшто, за секој човек составот на цревната микрофлора е строго индивидуален. Таа е одредена од голем број фактори, вклучувајќи ја возраста, потрошената храна и многу повеќе - до одредено време од годината. Поради оваа причина, крајно погрешно е да се водат само со резултатите од анализите. Според тоа, се спроведуваат и други видови на студии за да се идентификува дисбактериозата и причините кои го предизвикале.

Дисбактериоза: третман

Со оглед на тоа што често дисбактериозата се развива под влијание на многу различни причини, третманот на оваа болест нужно мора да биде сеопфатен. Терапевтските тактики ги одредуваат карактеристиките на истовремена болест, предизвикана од дисбактериоза, како и карактеристики на симптомите кои преовладуваат во овој синдром. Главните мерки на третман се следниве:

 • пропишување на диета, менување на начинот на живот на пациентот;
 • елиминација на патогената микрофлора во цревата од една или друга мерка;
 • обезбедување имплантација на корисни микрофлора за телото;
 • развој на мерки насочени кон подобрување на имунитетот, кој сам по себе е наменет да обезбеди нормална (природна) микрофлора во цревата.

Ако се појават симптоми кои укажуваат на дисбактериоза, неопходно е да се консултирате со општ лекар и со гастроентеролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна дисбактериоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 11)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 11)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 11)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Надуеност (појавување симптоми: 8 од 11)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 7 од 11)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .