Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на слезината: симптоми и третман

Рак на слезината - главните симптоми:

Рак на слезината е опасна патолошка состојба која се карактеризира со формирање на малигни тумори во ткивата на овој орган (на пример, саркоми, антисаркоми, фибросаркоми итн.). Оваа болест во медицинската пракса е ретка. Многу научници го припишуваат овој факт на фактот дека слезината е самиот орган кој е способен за производство на супстанции кои негативно влијаат на клетките на ракот. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

Од сите видови на рак, тоа е рак на слезината, што се смета за еден од најнеповолните. На прашањето - колку луѓе живеат со таква дијагноза, нема дефинитивен одговор. Сето тоа зависи од тоа колку е откриено прогресијата на болеста, ефективноста на терапијата и состојбата на телото на пациентот како целина.

Причини

Во моментов, научниците сè уште не можат да ги именуваат вистинските причини поради кои напредува ракот на слезината. Но, некои предиспонирачки фактори ги именуваа:

 • абдоминална траума со различна тежина;
 • текот на хронични воспалителни процеси во телото;
 • формирање на бенигна лезија во слезината.

Исто така е можно метастазите да можат да навлезат во ткивата на слезината од други органи кои веќе биле погодени од рак. Важно е кога првите симптоми, кои може да укажуваат на прогресија на рак на слезината, се појавуваат, што е можно поскоро, контактирајте со медицинска установа за сеопфатна дијагноза и сеопфатен третман. Само во овој случај постои можност да се продолжи животот на пациентот. За да одговорат колку пациентот ќе може да живее, лекарот ќе може само по извршување на дијагностички манипулации и следење на динамиката на терапијата.

Симптоматологија

Рак на слезината во првите фази воопшто не се манифестира, што ја отежнува дијагностиката. Често се случува да се открие сосема случајно, за време на рутинска инспекција, или кога се испитува од друга причина. Понекогаш лицето кое е болно со таква болест има некои симптоми во првата или втората фаза, но тие не се специфични и исто така се отпишуваат како едноставни замор или студ.

Рак на слезината

Неспецифичните симптоми вклучуваат следново:

 • анемија ;
 • слабост во целото тело, кое постојано го забележува лицето, а не само во одредено време од денот или по физичкиот напор;
 • зголемен замор;
 • апатично расположение;
 • хипертермија. Но, вреди да се напомене дека температурата на телото не се зголемува над 38 степени во текот на овој период;
 • губење на тежината, што е придружено со доделување на одредени места на кожата, кршливост на ноктите, губење на косата. Во некои случаи, коскените структури на телото се вклучени во процесот.

Специфичните симптоми на рак на слезината се јавуваат кога патолошкиот процес поминува во третата или четвртата фаза. Пациентот има:

 • тешка треска, поттикната од прогресијата на интоксикалниот синдром, поради метастази;
 • кахексија ;
 • внатрешните органи растат во големина (отече);
 • тромбопенија;
 • леукопенија ;
 • кожата ја менува својата боја - станува бледа;
 • силна болка во левиот хипохондриум , што не може да се контролира со конвенционални лекови против болки.

Доколку не се спроведе соодветен третман, штом се појават овие знаци, можно е и прекин на слезината. Во овој случај, прогнозата е крајно разочарувачки - пациентите преживуваат во изолирани случаи.

Дијагностика

Лекарот ќе може да пропише правилен третман само по преземање на некои дијагностички мерки што ќе му помогнат да ја утврди фазата на патолошкиот процес, местото на локализација на туморот, степенот на метастаза. За таа цел се доделуваат следниве методи за испитување:

 • детален крвен тест (покаже промени во неговиот состав);
 • дијагностицирање на состојбата на коскената срцевина;
 • МНР;
 • спирална компјутерска томографија;
 • ултразвучен преглед на засегнатиот орган.

Најсигурниот дијагностички метод е да се изврши пробивање проследено со земање дел од погодениот орган за хистолошки преглед. Овој настан е доста сложен и бара посебна обука.

Третман

Третманот се развива за секој конкретен пациент строго индивидуално, земајќи го предвид интензитетот на симптомите, фазата на патолошкиот процес. Во повеќето клинички ситуации, се врши хируршко отстранување на дел или целиот орган. Понатамошниот третман се врши со помош на зрачење и хемотерапија. Исто така вреди да се напомене дека третманот со народни лекови за таква опасна болест не е ефикасен, дури и во комбинација со традиционалните методи на терапија. Прогнозата ќе биде поповолна доколку пациентот побара помош при првата манифестација на симптоми, па дури и неспецифични.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на слезината и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Спленомегалија (појавување симптоми: 7 од 15)

Спленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со зголемена слезина. Ова не е независна болест, но важен симптом на друга болест. Исто така вреди да се напомене дека зголемувањето на слезината може да се дијагностицира кај 5% од сосема здравите луѓе.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 6 од 15)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Малапсорпција (појавување симптоми: 6 од 15)

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Анорексија нервоза (појавување симптоми: 6 од 15)

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...
Пиелонефритис кај деца (појавување симптоми: 6 од 15)

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .