Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Езофагус дивертикулум: симптоми и третман

Езофагус дивертикулум - главни симптоми:

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

Дивертикулата се формира кај двата пола од различни возрасни категории. Но најчесто таква болест се дијагностицира кај мажи постари од педесет години. Често болеста се јавува во позадина на други нарушувања на гастроинтестиналниот тракт - пептичен чир , холециститис , холелитијаза . Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), ова нарушување има свој код - Q 36.9.

Причините за нивното појавување може да послужат како конгенитални абнормалности на структурата на ѕидовите, како и стекнати воспалителни процеси. Често, оваа патологија е изразена со гребење или со чувство на грутка во грлото, мирис од устата од устата или промена на тонот на гласот. Во областа на деформација, честичките од храната можат да се задржат, што од своја страна доведува до појава на воспалителни процеси.

Езофагусната дивертикула се дијагностицира со контрастна радиографија и езофагоскопија. Во некои случаи, туморите се наоѓаат случајно, кога се гледаат или палпација на вратот - постои значително испакнување. Третманот се изведува само со хируршка интервенција - целосна ексцизија на оштетената област или нарезување на дивертикулумот во луменот на органот.

Етиологија

Езофагус дивертикулум

Постојат неколку фактори кои предизвикуваат оваа болест, предизвикувајќи езофагеална дивертикула може да има различно потекло. Формирањето на конгенитален тип на болест е под влијание на слабоста на мускулниот слој на ѕидот во која било област или на нездравиот животен стил на мајката за време на бременоста. Секундарните неоплазми се јавуваат како резултат на:

 • воспаленија на горниот дел на ГИ тракт;
 • да се зголеми притисокот во внатрешноста на хранопроводникот;
 • рефлукс или пептичен улкус;
 • габични инфекции;
 • широк спектар на повреди во оваа област;
 • адхезии на ѕидовите на органот со воспалени регионални лимфни јазли.

Во некои случаи, повеќекратни причини може да придонесат за манифестација на болеста во исто време.

Видови

До денес, следнава класификација на дивертикулумот, во зависност од изворот на болеста:

 • вродени - издигнувања на езофагусот, формирани во периодот на развој на феталниот развој;
 • стекнати - неоплазми формирани во човечкото тело во текот на животот.

Сорти на болеста, во зависност од учеството во процесот на мукозната мембрана:

 • точно - нарушување кое се појавило како резултат на испакнување на неколку анатомски структури, како што се мукозната мембрана, субмукозата и мускулната мембрана;
 • лажни - болест формирана на позадината на испакнатоста на мукозната мембрана.

Во зависност од фокусот на лезијата, овие форми на болест се разликуваат:

 • дивертикула на шупливи органи;
 • дивертикула тубуларни органи.

Покрај тоа, постои класификација врз основа на механизмот на развој на болеста. Така, дивертикулата на езофагусот се:

 • пулсација - неоплазми формирани под влијание на надворешно влијание;
 • влечење - дивертикулуми формирани од константно или редовно истегнување на ѕидовите на хранопроводникот.

Во зависност од областа на локализација на тумори, болеста може да биде:

 • фарингеално-езофагеален. Во медицината, го носи второто име - Ценкеровиот дивертикулум на хранопроводот;
 • езофагеален;
 • супрафренски;
 • субфреничен.
Видови хранопроводни дивертикули

Симптоми

Езофагус дивертикулата помала од два сантиметри во големина често не покажуваат никакви знаци. Дивертикулата на Tsenker даде најголема манифестација на симптоми, бидејќи тие се наоѓаат во областа на фарингеално-езофагеалниот спој и без време за започнатиот третман доведе до развој на сериозни последици. За овој тип на езофагеални деформитети се типични:

 • потешкотии со минување на цврста храна или течност преку хранопроводот;
 • акумулација на остатоци од храна во шуплината во облик на торба;
 • ртење со непријатен мирис;
 • активно назад движење на храна од хранопроводот или стомакот без гадење. Се забележува во хоризонталната положба на лицето, па затоа, по спиењето, луѓето често се наоѓаат слуз или парчиња храна на перницата;
 • чувство на гребење или изгребана грлото;
 • тешка кашлица, често без плунка;
 • чести гадење и повраќање;
 • зголемена плунка;
 • запек ;
 • нагло зголемување на телесната температура;
 • значително влошување на општата состојба на едно лице.

По јадење, може да има знаци на задушување, како што се црвенило на кожата на лицето, сериозна вртоглавица и губење на свеста. Ваквите симптоми често исчезнуваат по повраќање.

Дифузијата на езофагусот поголема од два сантиметри во големина предизвикува знаци како што се:

 • силна болка во градниот кош;
 • ропство непроверено;
 • ингестија на големи количества воздух;
 • појава на сува кашлица за време на спиењето.

Симптоми на дивертикулумот на долниот хранопровод е болка во регионот на срцето, брз пулс и бронхоспазам.

Компликации

Без навремено барање за помош од специјалист кој ќе дијагностицира и пропишува третман, прогресијата на болеста ќе доведе до развој на сериозни последици кои бараат итно работење:

 • улцерација на мукозната мембрана;
 • хеморагии во луменот на езофагусот - може да манифестираат симптоми како што се регургитација или повраќање со крв;
 • перфорација;
 • трансформација на дивертикула во онкологична неоплазма;
 • повеќе адхезивни процеси;
 • аспирациона пневмонија ;
 • апсцес на белите дробови ;
 • формирање на полипи.

Покрај тоа, развојот на горенаведените компликации може да резултира со само-третман со традиционалната медицина.

Дијагностика

Дијагностичките мерки се насочени кон разјаснување на формата на болеста. Ова може да се постигне со проучување на историјата на пациентот, детално испитување и испитување на пациентот. Специјалистот треба да ги дознае можните причини за формирање на оваа болест, како и да дознае за прв пат и степенот на симптоми и непријатност. Зенкер езофагусот дивертикулум лесно се открива со палпација на вратот - се изразува со издавање на мала неоплазма со мека конзистентност, која се намалува со големина при притискање.

Покрај тоа, пациентите се пропишани хардверски прегледи, кои вклучуваат:

 • Х-зраци на хранопроводникот со употреба на контрастен агент - ова е потребно за да се потврди присуството на дивертикулумот, нивната големина и локација, како и присуството на тумори - рак, полипи или фистули;
 • КТ на градите - сликите покажуваат големи дивертикула;
 • Езофагоскопијата е една од методите на ендоскопско испитување на хранопроводникот. Постапката вклучува испитување на празнината на дивертикулумот, откривање на улцерации, тумори или крварење. Покрај тоа, овој метод може да се користи за ендоскопска биопсија - собирање на мал дел од дивертикулумот, за последователните лабораториски студии. Бидејќи ризикот од перфорација е многу висок, овие постапки се изведуваат со голема претпазливост;
 • езофагеална манометрија - истражување со цел проучување на подвижноста на хранопроводот.
Градна радиографија на дивертикулумот на езофагусот

Ако пациентите имаат симптоми како што се болка во срцето или градите, им треба дополнителен совет од кардиолог и испитување - ЕКГ и ехоЦГ.

Дополнително, лекарот што треба да присуствува треба да спроведе диференцијална дијагноза на езофагеални дивертикулуми со:

По проучувањето на сите резултати од испитите, лекарот пропишува најефикасна тераписка тактика.

Третман

Во зависност од големината, дивертикулата може да се третира на неколку начини - лекови и хирургија. Несоодветни неоплазми како мали и без силна манифестација на симптоми лесно се елиминираат со лекови, со постојан надзор од страна на гастроентеролог. Пациентите може да бидат назначени:

 • следејќи ја некомплицираната исхрана која вклучува јадење на пареа или печена храна. Вие исто така треба да се откаже од употребата на топла зачини и алкохол;
 • Прием на голема количина на прочистена вода дневно - повеќе од два литра;
 • миење со слаб раствор на антисептичната супстанција на патолошката неоплазма.

Хируршкото отстранување се врши со тежок тек на болеста, како и во присуство на компликации. Во такви случаи, за третман се вршат неколку видови на операција:

 • целосна елиминација на оштетената површина на хранопроводникот, проследено со калемење;
 • инверзија на дивертикулумот во луменот на езофагусот и затворање на ѕидовите. Оваа хируршка интервенција е можна само со мали димензии на неоплазми како торба.

Кога изведувате една од двете операции, прогнозата е доста поволна - целосно исчезнување на знаците на болеста. Во случаи на компликации, прогнозата е посериозна. Затоа дури и асимптоматскиот тек на болеста бара испитување на пациентите. За да нема проблеми со последиците од болеста, неопходно е да се следат сите упатства на специјалист и во никој случај не се обидуваат да се само-излекуваат дивертикулум со народни лекови.

Превенција на дивертикулуми на езофагусот е навремено отстранување на патологии на гастроинтестинални заболувања кои можат да предизвикаат оваа болест. Покрај тоа, потребно е полека да јадете храна, внимателно џвакајќи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Diverticulum на езофагусот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Емпиема (појавување на симптоми: 7 од 20)

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...
Холециститис (појавување симптоми: 6 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 6 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .