Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни перфорации: симптоми и третман

Цревни перфорации - главните симптоми:

Цревната перфорација е опасна патолошка состојба која се развива како резултат на агресивни ефекти на ѕидовите на малите и големите црева на различни егзогени и ендогени фактори, поради што е нарушен интегритетот на мукозната мембрана. Таквата состојба во медицинската литература се нарекува и перфорација на малото или дебелото црево (во зависност од локацијата). Болеста бара обезбедување на итна медицинска помош, бидејќи без него може да биде фатална. Цревната перфорација може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги новородените деца. Затоа, ако се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за квалификувана помош.

Понекогаш причина за перфорација во цревата е колоноскопија (ендоскопско испитување на цревата). Постојат неколку причини за ова, а првата е неспособноста на специјалистот. Поради оваа причина, треба да му се верува само на високо квалификуван специјалист за вршење на колоноскопија. Вреди да се напомене дека во случај на перфорација со колоноскопија, симптомите на болеста се појавуваат веднаш, а докторите можат брзо да ја спречат оваа состојба.

Причини

За време на перфорацијата, постои повреда на интегритетот на мукозната мембрана во цревата, со што неговата содржина може да влезе во абдоминалната празнина, предизвикувајќи развој на тешки компликации, како што се перитонитис , сепса и така натаму. Невозможно е да се обиде самата да ја елиминира оваа состојба во секој случај, бидејќи само може да ја влоши состојбата на пациентот и да изгуби драгоцено време. Веднаш треба да контактирате со искусен лекар. Особено треба да бидете внимателни кон родителите на новороденчињата. Често, перфорацијата може да има вродена природа, па затоа е важно да ги знаат своите први знаци со цел навремено да го предадат детето на лекар.

Најчесто, следните фактори може да предизвикаат прекин на цревната слузница:

 • тапа абдоминална траума;
 • прободе, сече, истрел рана на абдоминалната празнина;
 • голтање предмети со остри рабови;
 • протокот на инфективна природа во човечкото тело;
 • дивертикула;
 • колитис ;
 • присуство на тумори на ракот во цревата;
 • СИДА ;
 • воспалителни процеси во телото.

Кај новороденчињата, конгениталните абнормалности или абнормалниот развој на фетусот во матката може да предизвикаат цревна перфорација. Исто така, причината за симптомите на перфорација кај возрасни и новороденчиња може да биде колоноскопија. И ова не е редок случај. За време на колоноскопијата, специјалната сонда со камера е вметната во човечкиот дебело црево преку анусот. Неквалификуван или неискусен техничар може да влезе неправилно, со што ќе го оштети цревниот ѕид. Во овој случај, симптомите на болеста се појавуваат веднаш. Често, колоноскопија се изведува за да се отстранат полипите локализирани во дебелото црево, што исто така може да предизвика изгореници на ѕидовите на органот. Во иднина, тие може да некротизираат, а тоа ќе доведе до перфорација. Во овој случај, по колоноскопија, ќе бидат потребни 3 до 5 дена пред да се појават карактеристичните клинички знаци.

Симптоматологија

Важно е да се напомене дека симптомите на болеста може да се разликуваат малку зависно од тоа каде се појави јазот. Но, општите знаци се како што следува:

 • тешка интоксикација на телото;
 • гадење и гадење;
 • перитонеална напнатост. Може да се почувствува едноставно со ставање рака на предниот абдоминален ѕид;
 • тешка абдоминална болка;
 • болка во левата страна на абдоменот, поблиску до ребрата, кои можат да зрачат до рамото;
 • хипертермија ;
 • цревниот бучава е отсутен;
 • присуство на крв во измет и урина;
 • дијареа;
 • анорексија ;
 • пулсот е слаб;
 • Често пати перитонитис напредува.

Ако содржината на цревата навлезе во мочниот меур, тогаш во секретираната урина ќе биде мешавина на измет. Самиот пациент не може да дише бидејќи чувствува силен болен синдром во стомакот. Пациентот не може да биде во ниедна положба, само лежи на тврда површина.

Симптомите на цревната перфорација кај новороденчињата се следните:

 • кожата на новороденчето станува ладна на допир и се исуши;
 • повраќање содржи примеси на жолчката;
 • бојата на кожата е сива-бледа.

Важно е да не се двоумете и веднаш да се обратите кај докторот ако се појават такви симптоми кај новороденото. Смртноста од цревната перфорација кај новороденчињата е многу висока.

Дијагноза и третман

Прво, специјалист спроведува надворешен преглед на пациентот, палпација на неговата абдоминална празнина. Дополнително доделена лабораториска и инструментална дијагностика. Особено, радиографијата и компјутерската томографија се многу информативни.

Ако дијагнозата е потврдена во времето на дијагнозата, пациентот веднаш се подготвува за оперативна интервенција, бидејќи тоа е единствениот начин да се елиминира патологијата. Подготовката трае во просек од 2 до 4 часа. Но, ако пациентот има шок, тогаш операцијата се изведува без претходна подготовка. Суштината на интервенцијата е дека под општа анестезија, хирургот прави абдоминален засек, се шири празнина во цревниот ѕид и на крај ја испира абдоминалната празнина. Овој тип на операција се изведува во случај на мала руптура и во отсуство на перитонитис. Во други случаи, укажана е колостомија - дебелото црево е доведено до абдоминалниот ѕид.

По операцијата, на пациентот им се препишуваат антибиотици, антиинфламаторни и лекови против болки. Задолжително е постот во првите неколку дена по интервенцијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна перфорација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: хирург , гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 8 од 16)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Инфекција со прехранбени заболувања (појавување симптоми: 7 од 16)

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

...
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Ерсиниоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .