Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерозија на стомакот: симптоми и третман

Ерозија на стомакот - главните симптоми:

Ерозијата на желудникот е кршење на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган. Карактеристична особина е тоа што нејзините подлабоки ткива не се подложени на процесот на болеста, и по заздравувањето ерозијата не остава траги зад себе. Оваа болест во комбинација со ерозивно оштетување на дуоденумот се наоѓа во петнаесет проценти од случаите на сите регистрирани заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

Причините за ерозијата на стомакот може да послужат како хронични нарушувања, на пример, откажување на црниот дроб . Но, за да се идентификуваат факторите кои влијаат на прогресијата на таквата болест е можно само по темелно испитување на пациентот. Времетраењето на болеста е директно поврзано со видот и локацијата.

Во просек, болеста исчезнува за десет дена, но со особено тежок тек, обновувањето се јавува не порано од два месеци. Хроничната форма на болеста постои до пет години. Често локализирана ерозија на излезот на стомакот - дефекти на површината личат на октоподните пијалаци. Тие можат да бидат случајно распоредени или да формираат континуирани синџири со дијаметар помал од пет милиметри. Кога се комбинираат со слично нарушување на дуоденумот, може да се појават рекурентни хеморагии.

Главните симптоми на гастрична ерозија се тешки абдоминални грчеви, зголемени кршливи нокти и сува кожа. Дијагнозата се состои од ендоскопско испитување и биопсија на погодената област на желудникот. Третманот на таквата патологија е долготраен, и се базира на елиминација на факторите на појава со помош на лекови. Сите пациенти се препишуваат посебна исхрана за ерозија на желудникот. За да го зголемите ефектот на терапијата, можете да користите традиционална медицина, но само по претходна консултација со специјалист.

Етиологија

Главната причина за појава на таквото пореметување се смета за нарушување на рамнотежата помеѓу заштитниот слој и агресивните ефекти на стомачната средина. Предвидните фактори за појава на оваа нерамнотежа се:

 • претходни операции на гастроинтестиналниот тракт;
 • ефектите од повредите;
 • емоционални нарушувања;
 • изгореници на мукозната мембрана, кои се појавуваат од прекумерна потрошувачка на топла, масна и зачинета храна, како и внес на алкохолни пијалаци и некои лекови во големи количини;
 • токсични ефекти од пушењето;
 • хемикалии во телото;
 • дијабетес мелитус ;
 • срцева слабост ;
 • намален имунитет против позадината на разни воспалителни или заразни процеси;
 • хронични заболувања на респираторниот систем, што може да предизвика недоволно внесување на кислород во телото;
 • малигни неоплазми кои влијаат на желудникот или цревата;
 • патолошки ефект врз мукозната мембрана на Helicobacter pylori бактерии .

Понекогаш гастричната ерозија е симптом на пептичен чир. Во такви случаи, исхраната и народните лекови користат непрактично.

Видови

Во зависност од причината за прогресијата, оваа болест е поделена на неколку видови, и тоа се случува:

 • независен;
 • формирана на позадината на коморбидните нарушувања;
 • се појави на позадината на онкологијата.

Во изгледот, ерозијата може да биде:

 • рамни;
 • полипозна;
 • крварење.

Според формата на болеста се класифицира во:

 • хроничен - постои можност за формирање на улцеративна болест. Оваа болест се карактеризира со периоди на активност и повлекување. Едно лице дознава за болеста кога неговата здравствена состојба значително се влошува. Времетраењето на терапијата е два месеци;
 • акутен - се карактеризира со остра промена во здравјето и интензивна манифестација на непријатни симптоми. Третманот на оваа форма не трае повеќе од две недели. Терапијата се состои од земање лекови и користење на традиционална медицина.

Во зависност од оштетувањето на мукозната мембрана, гастричната ерозија се класифицира како:

 • полн - додека мукозните или црвенило и отекува, или остануваат непроменети. Се карактеризира со раст на антрумот;
 • површни - рамни лезии со различни томови;
 • хеморагични - малите светло-црвени дамки се формираат на местото на ерозијата, а крварењето се јавува на рабовите.
Гастрична ерозија

Симптоми

Често, симптомите на оваа болест е тешко да се забележат, бидејќи се слични на симптомите на пептичниот улкус , а карактеристична особина е акутна и интензивна болка. Покрај тоа, одлична карактеристика е тоа што болката не може целосно да се отстрани, дури и неколку месеци по третманот на ерозијата на стомакот. Симптомите на ова нарушување на интегритетот на мукозната мембрана се:

 • грчеви во стомакот, особено растреперувачки по јадење или во текот на ноќта;
 • тресење и чувство на печење во грлото;
 • гадење, завршувајќи со повраќање, што за возврат носи значително олеснување;
 • присуство на крвни нечистотии во изметот, што укажува на внатрешно крварење;
 • варење;
 • зголемена кршливост на ноктите;
 • сува кожа;
 • слабост и замор на телото;
 • нарушување на производството на жолчката;
 • намален хемоглобин;
 • повреда на мирис.

Но, во некои случаи, болеста е асимптоматска, особено во нејзиниот секундарен израз. Примарните симптоми лесно се елиминираат со помош на специјални прехранбени и народни лекови, но само по нивното назначување како доктор.

Дијагностика

Основа на дијагностички мерки е ендоскопско испитување на засегнатиот орган, при што се врши биопсија. Ова значи дека мал дел од мукозната мембрана се собира за понатамошни лабораториски студии на тема малигност.

Покрај тоа, лекарот е задолжен да спроведе анкета, за време на која е потребно да се дознае прв пат и степенот на манифестација на симптоми на гастрична ерозија. Исто така, ќе му помогне на специјалистот да ја дознае примарната или секундарната природа на оштетувањето на желудникот. За да се потврди дијагнозата, неопходен е сеопфатен преглед на пациентот и негово понатамошно следење за време на терапијата. За да може докторот да добие повеќе информации за нарушувањето, може да биде потребна крв, урина и измет.

По добивањето на сите резултати од истражувањето, специјалистот определува како да се третира ерозијата на стомакот, пропишува посебна исхрана и советува за употребата на традиционалната медицина.

Третман

За време на целиот третман на гастрична ерозија, пациентот е под ендоскопска контрола, што овозможува да се оцени состојбата на мукозната мембрана. За време на терапијата, пациентите се препишуваат лекови, во зависност од тоа дали болеста е од примарна или секундарна форма.

Примени ласерско зрачење за подобрување на циркулацијата на крвта Ако болеста не е независна, но произлегува од позадината на воспаление или онкологија, се спроведува терапија на основната болест. Во напредни фази или кога се открие внатрешно крварење, тие се приспособат на хируршка интервенција, при што делумна ресекција на стомакот се врши со отстранување на погодената област.

Важна улога во третманот ја има исхраната со ерозија на желудникот, што ја исклучува употребата на многу познати прехранбени производи. Храната не треба да биде студена или премногу жешка. Времетраењето на специфична исхрана е најмалку еден и пол месеци. Храната треба да се исклучи:

 • слатка сода;
 • пијалоци кои содржат кофеин;
 • масното месо и рибите;
 • пушено месо;
 • кисели краставички;
 • зачини и топли сосови;
 • агруми;
 • репка и редица;
 • храна богата со растителни влакна;
 • супи варени во маснотии супа;
 • алкохолни пијалаци.

За време на исхраната е дозволено да се користи:

 • желе;
 • јајца;
 • млечни и ферментирани млечни производи;
 • крупен;
 • путер;
 • варени јадења, или оние кои се парени или во рерна.

Исхрана со ерозија на желудникот вклучува честа и фракционална исхрана.

Исхрана со ерозија на желудникот

Во прилог на медицински третман и специјална исхрана може да се користат народни лекови дома. Тие вклучуваат декорации и тинктури врз основа на:

 • celandine и bearberry;
 • celandine и равнец;
 • камилица и хиперикум;
 • каламус корен и ензим;
 • зелени ореви;
 • прополис;
 • мед и путер;
 • морков сок и масло;
 • алое и мед;
 • сок од листови од зелка.

Важно е да се има на ум дека прибегнувањето кон лекување со народни лекови е неопходно само како помошен метод и само по назначувањето на лекарот што посетува.

Превенција

Превентивните мерки за гастрична ерозија вклучуваат:

 • придржување кон здрав начин на живот;
 • навремен третман на сите болести на дигестивниот тракт;
 • ограничување на стресни ситуации;
 • превентивни прегледи во клиниката во присуство на дијабетес;
 • терапија во раните фази на неоплазија;
 • зајакнување на имунитетот со витамински комплекси, особено за време на студената сезона.

За профилактички цели, неопходно е да се придржувате кон специјална диета, слична на исхраната во ерозијата на стомакот. Во никој случај не користете народни лекови како единствен начин за лекување на оваа болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастрична ерозија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Билијарни панкреатитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 13)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Рак на стомакот (појавување симптоми: 5 од 13)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .