Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полицистичен црн дроб: симптоми и третман

Полицистичен црн дроб - главните симптоми:

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

Ако ние веднаш не го идентификуваме и не започнеме третман за полицистично заболување на црниот дроб, тогаш органот постепено ќе престане да ги извршува своите главни функции, што ќе доведе до смрт. Најчесто, симптомите на болеста се појавуваат за прв пат кај луѓето од средината и постарите возрасни групи. Медицинската статистика е таква што жените страдаат од полицистична болест неколку пати почесто од претставниците на посилниот пол. Оваа болест според ICD-10 има свој код - Q61.

Етиологија

Како што беше споменато погоре, причините за човековите полицистични болести на црниот дроб не биле целосно проучени. Но, врз основа на проучувањето на историјата на пациентот, лекарите успеале да откријат дека во повеќе од половината од клиничките ситуации, генетската мутација играла важна улога во развојот на патологијата. Мутациони гени можат да бидат од следниве причини:

 • постојана потрошувачка на зеленчук, во која се зголемува концентрацијата на ГМО;
 • живеат во големи градови со големо загадување на воздухот;
 • штетни услови за работа, вклучително и во индустрии каде што токсични или канцерогени супстанции се емитуваат во воздухот;
 • неухранетост.

Причините за полицистоза на црниот дроб, исто така, вклучуваат:

 • траума на внатрешните органи со различна тежина;
 • нарушувања во хормоналната позадина на една личност;
 • присуство на зависност од алкохол или тутун;
 • текот на инфективните патологии во телото со хронична природа;
 • присуство на формации од бенигна или малигната природа;
 • дебелина .

Симптоматологија

Во прво време, симптомите на полицистичниот црн дроб не можат целосно да се покажат. Клиничката слика, токму како состојбата на самата личност, почнува да се влошува со зголемување на големината и бројот на цистичните формации во органот. Во рана фаза на развој на патологијата кај пациент, симптоми како што се забележани:

 • депресивна состојба , неспровоцирана;
 • зголемен замор;
 • зашеметеност на вртоглавица;
 • слабост во целото тело;
 • одвраќање;
 • поспаност;
 • блага гадење;
 • главоболка

Како што напредува патологијата, клиничката слика се влошува. Постепено, телото престанува целосно да ги извршува своите главни функции, предизвикувајќи манифестација на нови симптоми, особено како:

 • повраќање;
 • одбивање да јаде храна;
 • појава на едем на нозете;
 • стомакот расте во големина;
 • болка во абдоменот, локализирана главно на десната страна (на местото на проекција на засегнатиот орган);
 • зголемена респираторна стапка;
 • болка во срцето;
 • металоиди ;
 • диспептични манифестации.
Полицистичен црн дроб

Доколку во оваа фаза не се започне со комплексен третман на патологијата, тогаш е можна појава на хепатоцелуларна инсуфициенција. Оваа состојба е многу опасна и го загрозува животот на пациентот, па третманот обично се изведува во единица за интензивна нега. Главните симптоми на манифестацијата на неуспех:

 • хепатална енцефалопатија ;
 • чешање на кожата, без јасна локализација;
 • манифестација на патолошка жолтица;
 • на кожата се појавуваат пајакови вени ;
 • можно е да се промени обликот на фалангите на прстите. Визуелно, тие стануваат слични со кадрици - главниот дел од прстот е долг и тенок, а горната фаланга е задебелена;
 • хиперемија на дланките.

Доколку лекувањето било извршено доцна или било погрешно, тогаш можно е прогресија на компликации. Најчесто постои крварење поради екстензивно оштетување на органите или засилување на цистичните формации. Овие патолошки процеси исто така се придружени со одредени симптоми, како што се:

 • остри болки во абдоминалната празнина;
 • трескавична состојба;
 • ладна пот;
 • зголемување на температурата на телото до критични нивоа;
 • остар пад на крвниот притисок;
 • мускулатурата на предниот абдоминален ѕид е во хипертонија;
 • треска;
 • зголемување на пулсот;
 • можна акумулација на крв во абдоминалната празнина;
 • кожата станува многу бледа;
 • повраќање, што е речиси невозможно да се запре. Крвните ленти или дури и згрутчувањата се видливи во vomitus;
 • можно нарушување на свеста.

Во случај на манифестација на таква клиника, прогнозата е обично неповолна.

Дијагноза и третман

Одреден курс на лекување е пропишан само по лабораториска и инструментална дијагностика. Пациентот е пропишан:

 • Консултации со терапевт, гастроентеролог и хирург;
 • крвен тест, урина и измет (клинички);
 • ултразвук;
 • КТ и МРИ.

Третманот на полицистичниот црн дроб треба да биде само комплексен, само тогаш е можно да се постигне позитивен резултат. Комплексот ги вклучува следните методи:

 • лекови. Третманот вклучува назначување на лекови за подобрување на општата состојба на пациентот и за елиминирање на непријатните симптоми. Препишува витамини, лекови против болки, антиинфламаторни, антимеметички, хепатопротектори и други;
 • хируршки Лекарите прибегнуваат кон овој метод во случај на прогресија на опасни по живот компликации или со почеток на откажување на црниот дроб ;
 • третман на народни лекови. Во никој случај не треба да биде единствениот метод на терапија. Применливо само во комбинација со традиционални методи и по добивање на дозвола од лекарот што посетува. Народни лекови не можат целосно да ја излечат болеста, но состојбата на црниот дроб сè уште може да се подобри. Најефективните народни лекови се - природен мед, инфузија на елекампан.

Исто така важно е исхраната за полицистичниот црн дроб. Тоа вклучува исклучување од исхраната на кафе, слатки, кисела павлака, пржена и масна храна. Пациентот може да јаде зеленчук и овошје, млечни производи, посно месо, риба, колачиња и друго.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате полицистично заболување на црниот дроб и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .