Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Механичка жолтица: симптоми и третман

Механичка жолтица - главните симптоми:

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

Прашањето за тоа дали опструктивната жолтица е заразна (и му пречи многу луѓе) може да се одговори недвосмислено - не. Болеста не се пренесува преку крв или воздушни капки, бидејќи причините за појавата се директно внатре во човечкото тело и не се донесуваат од надвор. Сепак, жолтицата предизвикана од хепатитис е заразна, симптомите на кои се слични на механичката опструкција на каналот. Затоа е важно да се консултирате со лекар навреме, кој ќе ја разгледа историјата на болеста и ќе спроведе тестови за да потврди дијагноза.

Причини

Причините за оваа патолошка состојба може да се поделат во две категории. Некои од причините за болеста се бенигни, па прогнозата за патологија предизвикана од нив е поповолна. Други причини се класифицирани како малигни, и затоа значително ја влошуваат прогнозата и предизвикуваат потешки симптоми.

Бенигните причини за болеста може да бидат следниве:

 • присуство на лузни по операцијата;
 • холангитис со склеротерапија;
 • појавата на инфилтрација во позадина на воспалителниот процес;
 • во присуство на црвени инфестации, паразитски во црниот дроб или во каналите (алвеококоза, ехинококоза );
 • со таква патологија како цистична киселина.

Покрај тоа, конгенитална абнормалност - атрезија или хипоплазија на пасусите - може да предизвика кршење на одливот на жолчката. Но, најчесто болеста се развива поради блокада на каналите со жолчни камења, што се јавува со холелитијаза .

Што се однесува до малигните причини за опструкција на жолчните канали, тие се:

 • формирање на рак во областа на црниот дроб, жолчното кесе или канали, што е пречка за евакуација на жолчката;
 • метастази кои се шират од други органи.

Симптоми

Симптоми на опструктивна жолтица

Болеста како опструктивна жолтица има специфични симптоми, поради што дијагнозата на болеста не претставува никакви посебни тешкотии. Најизразениот симптом кој се појавува веднаш по крварењето на одливот на жолчката е жолтилото на мукозната мембрана и кожата, што може да биде со различна тежина, во зависност од тоа дали цевката е целосно блокирана или делумно. Со текот на времето, иктеричната боја на кожата добива нагласена земјена боја.

Други симптоми на опструктивна жолтица се поврзани со оштетена функција на органи. Тие вклучуваат:

 • гадење, или поточно гадење;
 • понекогаш може да се појави повраќање;
 • болка, расте постепено и локализирана во регионот на епигастриумот и десниот хипохондриум;
 • кожен осип и чешање.

Обично, пациентите имаат оштетен апетит, што доведува до брзо губење на телесната тежина. Покрај тоа, во повеќето случаи оваа болест се карактеризира со зголемување на температурата на телото и на високи нивоа. Наспроти позадината на покачена температура, лицето развива симптоми на општа интоксикација - слабост, главоболка, треска.

Карактеристичен симптом на болеста е зголемување на црниот дроб , како и појава на жолтеникави депозити на холестеролот на очните капаци, кои се јасно исцртани и излегуваат над површината на кожата.

Исто така, кај пациенти со патолошка состојба како што се опструктивна жолтица, темна урина и промена на бојата на столицата се забележани, а столицата често има течна конзистентност.

Дијагностика

За да се утврди дијагнозата, медицинската историја на пациентот е важна за лекарот. Во зависност од причините за патолошкото нарушување на одливот на жолчката, текот на болеста може да биде краткорочно или долгорочно. Симптомите може да се развијат како неколку дена по кршење на одливот на жолчката, и растат во рок од неколку месеци. Затоа, не е доволно да се фокусираат на симптомите при поставување на дијагнозата и иако историјата на болеста му дава на докторот одредена идеја за текот на болеста, дијагнозата на патологијата не е комплетна без лабораториски тестови, особено тестот на крвта и урината на пациентот за билирубин.

Исто така, тестовите ви овозможуваат да видите малку покачени тестови на црниот дроб и зголемена активност на алкалната фосфатаза. За да се разјасни дијагнозата се прикажува и спроведува инструментални методи на испитување. Особено, најинформативниот дијагностички метод е ултразвук. Други инструментални методи може да бидат холангиографија, дуодонографија и скенирање на црниот дроб.

Карактеристики на третманот

Механичната жолтица се третира на разни начини, во зависност од причината за болеста. Сепак, во повеќето случаи, хируршки третман е отстранување на камења кои го блокирале каналот, отстранување на лузни или стриктури или отстранување на тумор кој го нарушува протокот на жолчката.

Секако, задолжителниот третман на опструктивната жолтица ќе вклучува и строга диета со висока содржина на протеини и земање одредени лекови, како што се:

 • антибиотици и антиинфламаторни лекови (по рецепт);
 • витамини;
 • хепатопротектори.

Ако патологијата е предизвикана од онколошки причини (тумор или метастази), потребна е хируршка отстранување на формацијата проследена со радиотерапија или хемотерапија. За жал, не е секогаш можно хирурзите целосно да ја отстранат онкогенезата или, општо, да извршат операција - во такви случаи прогнозата станува крајно неповолна и, и покрај назначувањето на хемотерапија и радиотерапија на пациентот, неговиот животен век не надминува шест месеци.

Што се однесува до исхраната, лицето ќе мора да се придржува до него за целиот живот со оваа болест, бидејќи по хируршко отстранување на причината што предизвикала блокада, органот веќе нема да функционира на ист начин како и пред болеста, а лицето ќе мора да го поштеди, користејќи само одобрена храна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате опструктивна жолтица и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 13 од 19)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Жолтица (појавување симптоми: 12 од 19)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 12 од 19)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 12 од 19)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 12 од 19)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .