Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Антрален гастритис: симптоми и третман

Антрален гастритис - главните симптоми:

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

Зборувајќи за антралниот гастритис, зборуваме за воспалителниот процес во еден дел од стомакот. Вреди да се напомене дека овој орган се состои од три дела - пилоричен (горен), среден (директно на стомакот) и антрумот (долен). И во долниот дел се наоѓа бактеријата, што предизвикува воспаление во него, што влијае на промоција на храната и нејзината варење. Друг термин за оваа патологија се нарекува тип Б гастритис, и обично процесот е хроничен.

Причини

Хроничниот антрален гастритис на желудникот предизвикува микроорганизмот Хеликобактер пилори , кој се внесува во мукозната мембрана и предизвикува повреда на производството на бикарбонати кои ја регулираат киселоста. Како последица на тоа, се зголемува киселоста во стомакот, што може да предизвика воспаление во антрумот, како и во други делови од телото.

Важно е да се знае како бактеријата влегува во човечкото тело. Ова може да се случи кога се бакнува, бидејќи микроорганизмот се пренесува преку плунка. Тоа е, со бакнување на лице кое има хеликобактер во телото, може да се зарази. Соодветно на тоа, инфекција може да се случи преку апарати за домаќинство, имено садови, прибор за јадење. Децата често се инфицираат со овој микроорганизам преку недоволно добро стерилизирани шишиња и брадавици.

Користењето на една четка за заби, исто така, може да предизвика инфекција. Покрај тоа, хеликобактерот може да се пренесе преку медицинска опрема, особено се користи постојано за дијагностички и терапевтски цели за различни пациенти.

За среќа, бактеријата не се пренесува преку воздухот, бидејќи е анаероб и брзо умира кога е изложена на воздух. Во исто време, бактеријата може да биде во стомакот долго време и не предизвикува воспалителен процес, сепак, под дејство на одредени провоцирачки фактори, може да почне активно да се размножува, предизвикувајќи симптоми на болеста.

Таквите провоцирачки фактори можат да бидат:

 • прекумерна фасцинација со брза храна, како и пржена, зачинета храна;
 • постојано прејадување;
 • честа употреба на кафе и алкохолни пијалоци (неодамна бројот на егзацербации е зголемен поради прекумерна употреба на луѓе со тонични пијалаци, т.н. енергетски пијалаци);
 • пушењето

За жал, дури и константната изложеност на стрес може да ја активира активноста на микроорганизмот, предизвикувајќи антрален гастритис. Затоа лекарите ги препорачуваат луѓето кои сакаат да одржуваат здравје за да избегнат стрес и нервен пренапони, бидејќи многу болести на гастроинтестиналниот тракт и други органи предизвикуваат прецизно дефект на нервниот систем.

Видови

Во зависност од природата на текот на оваа стомачна болест, се разликува акутна и хронична патологија. Но, поважно е класификацијата според типот на дистрибуција и природата на лезијата. Значи, постојат неколку форми на оваа стомачна болест:

 • ерозивниот антрален гастритис е најтешка форма на патологија, бидејќи предизвикува ерозии на површината на стомакот, кои се слични во клиничките знаци на чиреви. Ова може да предизвика крварење кое е опасно за лицето;
 • површинскиот антрален гастритис се смета за најлесната форма на болеста поради фактот што влијае само на надворешните клетки на мукозната мембрана, без вклучување во воспалителниот процес на подлабоките ткива на органот;
 • антралниот атрофичен гастритис, главно има хроничен тек. Во оваа форма на гастрична патологија се јавува атрофија на мукозната мембрана на засегнатиот орган, што може да предизвика гастрична инсуфициенција. Оваа форма на болеста се смета за преканцерозна состојба.
Антрален гастритис

Исто така, вообичаените форми на оваа патологија, како антралниот гастритис, вклучуваат дифузна, хиперпластична, фоликуларна, фокална. За дифузни тоа е кога воспалителниот процес се шири низ голема површина. За хиперпластичен - кога воспалението предизвикува раст на гастричната слузница. Фоликуларниот е многу редок (само 1% од случаите) и се карактеризира со акумулација на лимфоцити во воспалителни ткива и блокирање на жлезди што произведуваат бикарбонати. Фокалниот антрален гастритис е воспалителен процес со јасна локализација (во рамките на индивидуалните фокуси). Овој вид на патологија на стомакот се нарекува и антрален субатрофичен гастритис.

Симптоматологија

Симптомите на оваа болест на стомакот не се разликуваат многу од симптомите на други гастроинтестинални заболувања, вклучувајќи и други патологии на желудникот. Особено, симптомите како што се:

 • појава на горушица и поткопување;
 • рекурентна гадење и дури и повраќање;
 • непријатен вкус во устата, задушен здив;
 • надуеност и кршење столици;
 • болка, која може да биде акутна (на празен стомак) или болка која е зафатена, што произлегува веднаш по јадењето на храната.

Во исто време, кога се зафатени другите делови на желудникот, освен антралните, може да се појават симптоми како што се слабост, губење на апетитот, губење на тежината, болка во горниот дел од стомакот и постојано чувство на тежина.

Секоја форма на болеста се карактеризира со свои специфични симптоми. На пример, со ерозивна форма на патологија, крварењето често се развива, па крвта може да се најде во изметот, кој станува црно. Во оваа форма, пациентот, исто така, има анемија . И ако е вклучен друг орган, болеста може да биде комплицирана со воспаление на панкреасот, па дури и да доведе до развој на чир на желудник .

Дијагноза и третман

Дијагнозата се поставува врз основа на лабораториски студии и инструментален преглед на пациентот. Лабораториските тестови овозможуваат да се утврди присуството на ДНК Helicobacter pylori во телото на болно лице, што укажува на тоа дека овој микроорганизам активно се размножува во стомакот, предизвикувајќи воспалителен процес. Третманот во овој случај ќе биде насочен кон уништување на микроорганизмот.

Инструменталните дијагностички методи се:

 • фиброгастроскопија;
 • ултразвучен преглед;
 • радиографија.

Во некои случаи, назначен на КТ.

Третманот на болеста треба да вклучува, пред сè, антибактериска терапија, која е пропишана земајќи ја предвид определувањето на подложност на патогенот на одредени антибактериски лекови. Покрај антибиотиците, се покажува и земање лекови кои ја намалуваат киселоста, како и лекови кои го стабилизираат производството на хлороводородна киселина.

Исхраната на антралниот гастритис игра важна улога, затоа, третманот вклучува потрошувачка на течна или бланширана храна, во мали делови до 6 пати на ден. Забрането е користење на оние кои ја возбудуваат секреторната функција на стомакот. Понекогаш третманот обезбедува различно времетраење на медицинскиот пост, давајќи му време на мукозната мембрана на воспалениот орган да се опорави. Постот треба да се спроведува под строг медицински надзор. Исто така, во сложената терапија на антралниот гастритис, се користи третман со традиционални методи, кој се состои во употреба на ленено семе, сок од компири или инфузии од одредени билки (кантарион, камилица, равнец).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Антрален гастритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , нутриционист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 17)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 17)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Стомачни полипи (појавување симптоми: 8 од 17)

Полипи од стомакот - е патологија во која мукозниот слој на овој орган се соочува со формирање на тумори кои се бенигни во нивниот тек. Сепак, во некои случаи тие можат да се трансформираат во онкологија.

...
Стомачен тумор (појавување симптоми: 8 од 17)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
нутриционист зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .