Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијафрагмална хернија: симптоми и третман

Дијафрагмална хернија - главните симптоми:

Дијафрагмалната хернија се развива кога се појавува патолошко отварање во анатомската преграда која ги поврзува двата дела (торакална и абдоминална), преку која органите на торакалниот дел влегуваат во абдоминалниот дел и обратно. Во средината, дијафрагмата се состои од сврзно ткиво, и вообичаено е да се формира дефект наречен дијафрагмална хернија.

Видови

Во современата медицинска пракса постојат неколку варијанти на оваа патолошка состојба. Најчесто се развива вродена дијафрагмална хернија кај новороденчињата. Тоа е поврзано со абнормален развој на фетусот во матката.

Вториот тип на оваа патологија е невропатската хернија, која се јавува како резултат на недоволен дијафрагменски тон. Со оваа патологија, одреден дел од дијафрагмата се релаксира, што доведува до нејзино истегнување, а потоа и до прекин со формирање на хернија.

Третиот тип е трауматска дијафрагмална хернија кај деца и возрасни. Оваа патологија е вистина и лажна, а таа е поврзана со повреди кои довеле до формирање на дупка во анатомската поделба. Вистинските аномалии се зборува за тоа кога во областа на патолошки дијафрагмалните отворни органи се ставаат во хернијалната вреќа и лажни кога се отсутни.

И, конечно, последната сорта е хернија на природниот дијафрагматски отвор. Ако се прошири ткивото во областа на природниот отвор за хранопроводникот, може да се појави езофагеална хернија или дијафрагма.

Причини

Бидејќи постојат неколку видови на патологии во областа на анатомскиот септум, причините за развојот на таквата патолошка состојба се различни. Ако зборуваме за вроден анатомски дефект во дијафрагмата на децата, таа се јавува поради генетски абнормалности кај фетусот и да се утврди причината зошто се случува таков дефект, научниците едноставно не можат. Исто така кај постарите деца, дијафрагмалната хернија може да се појави како резултат на нарушувања на нервите или како резултат на одредени хронични заболувања, како што се хроничен панкреатит , холецистит и други патологии.

Дијафрагмална хернија кај новороденчиња

Ако зборуваме за развој на болеста кај возрасните, треба да се забележи дека дијафрагмата на херниите доведува до:

 • трауматски повреди (тапни абдоминални повреди, контузии на гради, рани од нож итн.);
 • нарушување на инервацијата поради проблеми со нервниот систем;
 • услови што доведуваат до долгорочен пораст на притисокот во абдоминалната празнина - пролонгирана работа, дебелина , хроничен запек , кревање тежина, продолжена и изнемоштена кашлица и некои други;
 • оштетен тонус на анатомскиот септум како резултат на промени поврзани со возраста во телото, кои се јавуваат кај луѓе постари од 50 години;
 • хронични болести на органите на дигестивниот тракт (пептичен чир, езофагитис , панкреатит и други).

Имајте на ум дека кај децата оваа патологија се јавува почесто отколку кај возрасните. И ние зборуваме за конгенитална аномалија која се развива во фетусот и води кон компресија на белите дробови и срцето на детето, како и стекнати, како резултат на анатомската слабост на дијафрагмата. Развојот на нерамнотежа во фетусот се јавува како резултат на неповолен тек на бременоста. На пример, ако една жена пуши или пие алкохол, е во позиција или ако зема одредени лекови, таа е изложена на зрачење, живее во област со неповолна еколошка состојба или работи во опасни индустрии.

Како што споменавме погоре, кај децата дијафрагмата е послаба отколку кај возрасните, така што нивните хернии се развиваат неколку пати почесто. И за да се спречи појавата на таков дефект, родителите треба да ги заштитат децата од прекумерна физичка активност и однесување на тежината, од повредите и развојот на запек, како и веднаш да ги лекуваат болестите на респираторниот тракт, спречувајќи појава на пролонгирана кашлица.

Симптоматологија

Симптомите на оваа патолошка состојба зависат од локацијата на дупката во дијафрагмата. Но често овие симптоми не се специфични и може да укажуваат на проблеми со органите на дигестивниот тракт лоцирани во градниот кош - да бидат поврзани со болести на хранопроводникот, желудникот или дуоденумот. И ако хернијата е мала, симптомите може да бидат целосно отсутни - тие се појавуваат само кога се зголемува.

Првите симптоми на кои се жали пациентот се:

 • постојана металоиди , која не оди подалеку, дури и кога зема антациди, и се зголемува ако го навалите торзото напред;
 • рскави воздух.

Овие симптоми се поврзани со нарушена работа на вентилот на езофагусот, што доведува до продирање на воздух во стомакот, како и продор на гастричната содржина во хранопроводот.

Други симптоми кои произлегуваат од хернија на хранопроводот или дијафрагмалниот отвор се:

 • болка во градите, што може да настане поради компресија на органите лоцирани во хернијалната кеса;
 • кашлица, не е поврзана со настинки;
 • зголемен отчук на срцето што се јавува после јадење;
 • чувство на горење зад градната коска;
 • надуеност и абдоминална болка како последица на воздух што влегува во цревата поради патолошки промени во анатомскиот септум.

Во случаи кога во хранопроводот се јавува џвакање, може да се случи крварење, што доведува до развој на анемија кај пациентот. Ако има задушување на хернија, може да има симптоми како што се:

 • гадење;
 • треска;
 • силна болка во левата страна на градите.

Треба да се забележи дека пациентите често ги земаат симптомите на хернијата на дијафрагмата како симптоми на други болести, како што се патологии на кардиоваскуларниот систем или болести на гастроинтестиналниот тракт. Затоа, многу е важно да се дијагностицира болеста со текот на времето и да се пропише третман со цел да се избегне развој на тешки компликации.

Дијагноза и карактеристики на терапијата

Абнормалностите во фетусот може да се дијагностицираат дури и во матката, кога се изведува ултразвук. Кај децата, дијагнозата вклучува радиографски преглед со контраст, овозможувајќи ви да го видите исфрлањето на хранопроводникот или желудникот преку хернијалната торба. Кај возрасните, дијагностиката може да се изврши со користење на Х-зраци и други методи, на пример, фиброзофагогастродуоденоскопија (FEGDS). Покрај тоа, се испитува киселоста на желудникот и хранопроводот, а зголемените стапки на лекарот им даваат можност да се сомневаат во оваа патологија.

Третманот за оваа болест може да биде конзервативен и хируршки метод. Главниот начин е хируршко отстранување на хернијата, но по ваквиот третман во 4 случаи од 10 болеста повторно се појавува. Хируршко лекување се состои од неколку видови на хирургија:

 • подигање на дното на стомакот до ѕидот на езофагусот;
 • заситување на дупката и јакнење со специјална мрежа (ова е метод кој се користи кај децата);
 • фиксација на желудникот во предниот абдоминален ѕид (по неговото намалување).

За жал, ако патологијата се третира конзервативно, тогаш е невозможно да се излечи пациентот - само може да ги намали симптомите, така што конзервативната терапија е погодна во случаи кога хернијата е мала или се користи за да се спречи појавата на повторување на патологијата по хируршки третман.

Тоа е третман на дијафрагмална хернија во правилната исхрана и усогласеност со секојдневниот режим, како и при земање лекови за намалување на киселоста, елиминирање на запек, отстранување на чиреви, итн. Понекогаш пациентите мислат дека можат да ја излечат хернијата со народни лекови. Всушност, народни лекови може само да ја ублажат состојбата на пациентот, како и со помош на конзервативна терапија. Тоа е, третманот со народни лекови од оваа патологија е насочен кон елиминирање на поткопување, горушица и запек. Значи, најдобрите народни лекови за металоиди се декокии и инфузии кои користат билки како што се камилица, celandine, коренот на Altea и хлебните. И мента и анасон овошје се добри за надуеност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијафрагмална хернија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфлексија на жолчното кесе (симптоми на појавување: 7 од 12)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Халитоза (појавување симптоми: 7 од 12)

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...
Цревна дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Гулетен улкус (појавување симптоми: 6 од 12)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .