Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастричен улкус: симптоми и третман

Главните симптоми се чир на желудникот:

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

Општ опис

Улцералните лезии, кои можат да бидат повеќе или помалку релевантни за стомакот, може да се квалификуваат на следниов начин:

 • чирови кои произлегуваат од болести поврзани со хормонално пореметување и активност на централниот нервен систем;
 • лековити улцерации;
 • ендокрини чирови;
 • улцеративни лезии на циркулаторно-хипоксичниот тип;
 • алергиски, токсични лезии, концентрирани во областа на гастричната лигавица;
 • чирови од специфичен тип кои произлегуваат од процесите поврзани со СИДА , туберкулоза , сифилис .

Што се однесува до подложност на болеста за која станува збор, во голема мерка е утврдена со прекршување на механизмите на централниот нервен систем. Покрај тоа, факторите како што се повреди, систематски недостаток на спиење и прекумерна работа може да доведат до чир и на нејзините последователни егзацербации. Покрај тоа, можно е да се изолираат нарушувањата на хормоналниот систем и тековните болести поврзани со активноста на панкреасот, гастритисот , нарушувањата во трофизмот на стомакот итн.

Влијанието на таквите предиспонирачки фактори како што се пушењето и алкохолот (особено алкохолизам), кои исто така често се главните можни фактори кои доведуваат до чир на желудникот, исто така, не се исклучени.

Кога се разгледуваат гастрични улцери, исто така може да се забележи дека Helicobacter pylori бактерии , кои се неопходно присутни кај пациентите со оваа дијагноза, како и со дијагнозата на дуоденален улкус, играат улога во оваа болест. Овие бактерии се прикачени на ѕидот на телото, и тие можат да останат таму во текот на животот на пациентот. За време на репродукцијата на овие бактерии, ги уништуваат гастричните ѕидови, истовремено создавајќи погодни услови за последователно формирање на улцерации. Со оглед на релативно неодамнешното откривање на овие бактерии од страна на науката, погрешно е да се каже дека нивното влијание е доминантно, но и тоа не може да се исклучи.

Така, пептичната улкусна болест не е помалку значајна поради нарушувањето на механизмите кои ги регулираат моторните и секреторните функции на стомакот во врска со дуоденумот, како и циркулацијата на крвта во нив и исхраната потребна за мукозните мембрани.

Соодветно на тоа, ментална препрека во нејзиниот долгорочен тек, негативни емоции, патолошки тип на импулси, добиени од внатрешните органи подложени на одредени лезии како резултат на хроничен холециститис , апендицитис , холелитијаза и тн. - сето тоа често се дефинира како главни причини за пептичен улкус, што е, стомачни чиреви.

Наследноста, исто така, може да дејствува како предиспонирачки фактор за болеста. И, конечно, прекршувањата во исхраната со истовремена злоупотреба на груба, зачинета и иритирачка храна, брзина на неговото донесување и веќе забележана употреба на алкохол - сето тоа исто така може да доведе до чир на желудникот.

Механизмот на појава и развој на гастрични улцери

Гастричен улкус: симптоми

Гастричниот улкус има мал, но доста изразен број на симптоми. Значи, се карактеризира со појава на силна болка и повраќање, а исто така се појавува металоиди. Карактеристична особина на болеста е т.н. гладни болки ("под лажица"), кои, како што сугерира името, произлегуваат од глад. По јадење (по половина час или час), гладните болки исчезнуваат.

Покрај тоа, прилично чест симптом кој го придружува чир на желудникот станува ноќна болка. Таквата болка во текот на ноќта може повторно да се отстрани со земање на храна или лекови (антациди) што може да го потисне производството на хлороводородна киселина од стомакот или дури да го неутрализира неговото дејство. Болката се смирува, обично по околу половина час.

Исто така меѓу симптомите на чир на желудникот испуштаат повраќање со карактеристични кисели содржини. Повраќањето се јавува на врвот на болката, што му дава олеснување на пациентот. Во некои ситуации, поради оваа причина, пациентите намерно, за намалување на болката, предизвикуваат повраќање. Придружуван од чир на желудникот и кршење на гастричниот мотилитет, поради што се појавуваат изгореници и измет.

Не толку специфични за чиреви на стомакот се гадење, стомачна полнота и тежина после јадење, губење на апетитот и губење на тежината.

Како компликација на болеста може да дејствува крварење кое произлегува од корозивни чирови на крвните садови. Во некои случаи, крварењето не може да се појави десетици години, кај други, самиот почеток на болеста може да биде индициран со оваа манифестација. Подолу ќе живееме малку повеќе на компликации.

Компликации на гастрични улцери

 • Крварење Оваа компликација е најопасна и, во исто време, честа појава кај пептични улкусни болести. Развојот на крварењето се јавува поради ерозијата на желудечниот сок на ѕидовите на артеријата, концентрирана на дното на чир. Од природата на манифестацијата, крварењето може да биде скриено (т.е. светло) или изобилно. Тешкото крварење од желудникот од чиреви доведува до повраќање на крвта. Крвта во овој случај има темна боја која наликува на кафе. Во ситуации со крв што влегува во цревата, кај пациент се забележува тажна столица со црна боја. Развојот на крварење на дуоденален улкус е забележан до пет пати почесто од крварење, што се отвора за време на чир на желудникот.
 • Перфорација на чир (перфорација). Со значително зголемување на длабочината на чир може да предизвика пробив на погодениот ѕид на желудникот или дуоденумот во перитонеалниот регион. Перфорацијата се карактеризира со "нож" и многу силна болка во абдоменот, и со оглед на сериозноста на ситуацијата во која се појавува овој феномен, состојбата бара задолжителна и итна хоспитализација и итна хирургија. По перфорација на чир, започнува перитонитисот , односно воспаление на абдоминалната празнина.
 • Опструкција (стеноза, блокада) што се јавува во излезниот гастричен отвор. Компонентите на желудникот се на дното, телото на желудникот, антрумот (кој е излез од стомакот). Кога чир се наоѓа во антрумот, нејзината деформација или воспаление, соодветно, доведува до преклопување на овој излез, со што се елиминира можноста за гастрични содржини кои се движат во цревата. Состојбата е исто така дефинирана како пилорична стеноза , чии симптоми се постепено зголемување на гадење и повраќање, по внесувањето на храна, надуеност и чувство на пукање. Овие случаи, исто така, бараат хирургија (планирано).
 • Рецидив Со оглед на фактот дека чир дејствува како хронична болест, тоа се карактеризира со неговата висока тенденција за релапс, односно повторување на епизоди на егзацербација. Придружни фактори се употребата на алкохол, пушењето и земањето дроги како аспирин и други НСАИЛ.
 • Рак на дуоденумот, рак на стомакот . Хеликобактер излачува одредена супстанца (канцерогени) што го активира развојниот механизам за тумор на областа која е улцерација, што резултира со дегенерација во рак на чир на желудникот. Речиси никогаш не се јавува дегенерација на дуоденалните улцери во рак. Често, како еден од првично манифестираните симптоми на рак на позадината на чир на желудникот, постои промена во перцепцијата на вкусот или мирисот, покрај тоа, може да се формира аверзија кон одредени видови храна (обично тоа се месни производи).
Гастричен и дуоденален улкус: површина на концентрација

Дијагностицирање на чир на желудник

Дијагнозата на разгледуваната болест вклучува вклучување на голем број студии на основниот тип, преку кои е можно да се утврди големината и локацијата на чир, заедно со други специфични карактеристики карактеристични за него. Исто така се прават анализи кои ја одредуваат киселоста на цревата и присуството на специфична бактерија (Helicobacter). Размислете за главните методи на дијагноза на гастрични улкуси:

 • Fibrogastroduodenskopiya (или FGDS). Тоа е специфичен дијагностички метод произведен со испитување на гастричната слузница во врска со дуоденумот со помош на сонда вметната во стомакот за оваа намена. Користењето на овој метод овозможува да се разликува гастродуоденит или гастритис од стомачни чиреви. При изведување на ЕГД, ткивото под испитување често се натрупува во најсомнителните области, ова ткиво потоа се испитува под микроскоп за присуството на Helicobacter.
 • За да се дијагностицираат Helicobacter pylori, се користат два главни методи. Првата вклучува идентификација на антитела против Helicobacter од серумот на пациентот, втората - идентификација на микробите од стружењето на мукозата на желудникот. Сето ова исто така се базира на прелиминарни FGDs.

Постапката FGDs, исто така, ви овозможува да ја одредите киселоста на стомакот, што, пак, ќе ви овозможи да ги развиете точните третмани за таквата болест.

Третман на стомачен чир

Егзацербацијата на болеста бара хоспитализација на пациентите, додека лекувањето на нивните оброци е поделено во неколку фази.

Првата недела од хоспитализацијата бара назначување на диета број 1а, а втората - број 1б. Минатата недела на третманот е назначувањето на диета број 1.

Додека специфичната бактерија, за која што ја напишавме погоре, беше идентификувана Хеликобактер пилори, основата на третманот беше антациди (магнезиум оксид, алмагел, итн.), Обвивни и адстрингентни лекови, антиспазмодици (папаверин, но-спа). Сега третманот на улкуси е употребата на антибиотици, како и специфични анти-чирови (како што е Омез, итн.).

Опишувањето на специфичните режими за третман првично е неточна, бидејќи во секој конкретен случај таа е строго индивидуална, па дури и нестандардна, зависно директно од многу различни фактори (физичката состојба на пациентот, неговата возраст, истовремени гастроинтестинални заболувања итн.).

Во некои случаи, може да се примени хируршки третман, наменет, на пример, при запирање на интензивно крварење или перфорација на улкусот, како и при елиминирање на опструкцијата на областа на пилоричниот канал. Овие ситуации може да имплицираат потреба за два вида операции: ваготомија и гастректомија.

Со ресекција на стомакот се подразбира отстранување на 2/3 од нејзиниот дел за време на последователното поврзување на делот што останува со цревата. Со ваготомија, мислиме на пресекот на нервите кои ја стимулираат гастричната секреција и предизвикуваат рецидиви во чир на желудникот.

Често, ваготомијата се изведува и за време на процесот на ресекција. Имајте на ум дека хируршката интервенција за гастричен чир е екстремна мерка, бидејќи подоцна може да доведе до појава на различни компликации од типот (воспаление, крварење, нарушувања на тешка природа во метаболичките процеси).

Важно е да се има на ум дека чир на желудник е исклучително сериозна болест, чиј исход може да биде перфорација и смрт на улкусот, па затоа треба да се исклучи самотретирањето.

Во случај на симптоми кои се релевантни за гастрични улцери, треба да се јавите кај вашиот гастроентеролог.

Карактеристики на третманот на пептичниот улкус

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате чир на желудникот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 10)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Рак на желудник (појавување симптоми: 7 од 10)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Ерозивен гастритис (појавување симптоми: 7 од 10)

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се склони кон ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 10)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .