Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на жолчното кесе: симптоми и третман

Рак на жолчното кесе - главни симптоми:

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

Оваа болест ги погодува луѓето над педесет години, кај жените се јавува неколку пати почесто отколку кај мажите. Симптомите на болеста се значително намалување на телесната тежина, изразена болка во десниот хипохондриум, еметски нагони и стекнување на жолтеникава кожа.

Најефективните дијагностички мерки се хардверски испитувања на пациентот кој користи ултразвук или МРИ, а податоците за пункција се земаат во предвид. Третманот со ракот се врши со ресекција на десниот лобус на црниот дроб или холецистектомијата. Во никој случај пациентите не можат да направат независни обиди да ги елиминираат симптомите на онкологијата со народни лекови, бидејќи тоа само ќе ја влоши ситуацијата и може да доведе до појава на компликации. Во повеќето случаи, прогнозата на болеста е неповолна.

Етиологија

Постојат неколку поволни фактори и ризични групи кои придонесуваат за прогресија на ракот на жолчното кесе:

 • постојан контакт со хемиски елементи, на пример, во опасни работни услови;
 • формирање на камења или воспаление во овој орган;
 • цистични неоплазми;
 • присуство на наследна предиспозиција. Ако некој од ближните е дијагностициран со слична болест, постои можност за појава на таква болест во следната генерација;
 • трајна злоупотреба на никотин и алкохол;
 • внес во големи количини на премногу остри, солени и масни јадења;
 • кои живеат во област со загаден воздух;
 • конгенитални абнормалности на црниот дроб, како што се фиброза на црниот дроб или полицистоза;
 • присуство на аденоматозни полипи, волумен од повеќе од еден сантиметар;
 • Салмонела или Хеликобактер пилори инфекција ;
 • претерано висока телесна тежина;
 • акумулацијата на калциум на жолчното кесе, значително го зголемува ризикот од рак. Во такви случаи, лекувањето се врши само со отстранување на засегнатиот орган;
 • возрасна категорија над педесет;
 • храна за исхрана, која практично не ги содржи потребните телесни влакна, но е збогатена со јаглени хидрати. Поради оваа причина ракот на жолчното кесе е дијагностициран кај жените почесто отколку кај мажите.

Видови

Во зависност од хистолошката структура на туморот, оваа болест е поделена на следниве видови:

 • аденокарцином;
 • сквамозен;
 • мукозен;
 • цврст;
 • широтичен;
 • слабо диференцирани.
Тумор на жолчното кесе

Според фазата на развој, ракот на жолчното кесе е поделен на:

 • преканцерозна состојба - изменети клетки се наоѓаат во мукозниот слој на органот. Во секое време тие можат да станат канцерогени и да се шират на здрави ткива;
 • почетната фаза е почеток на формирањето на онкологијата. Патологијата влијае на мукозниот и мускулниот слој. Во оваа фаза, целосна наплата е можна, но само со навремен третман;
 • втората фаза - ракот се шири на ткивото околу зафатениот орган или црниот дроб, односно започнува да оди подалеку од мукозната мембрана, достигнувајќи ги регионалните лимфни јазли;
 • трет степен - постои ширење на туморот во крвните садови на црниот дроб и органите лоцирани во близина на органите, како и метастазите кои влијаат на соседните лимфни јазли;
 • четвртиот степен - соседните органи и лимфните јазли целосно метастазираат.

Ракот на жолчното кесе на местото на појавата е поделен на:

 • локализиран - таков рак може да биде само во почетна фаза. Третманот се спроведува со целосна елиминација на телото погодено од онкологија;
 • неупотребливи - во случаи каде што онкологијата влијае на соседните органи и лимфните јазли, туморот не може целосно да се отстрани. Исклучоци може да се оние ситуации каде што метастазите се шират само на лимфните јазли.

Симптоми

Степенот на манифестација на симптомите зависи од тоа дали блиските органи подлегнале на рак, онкологијата се шири преку жолчниот меур и црниот дроб, како и од големината на туморот. Во повеќето случаи, во почетната фаза, болеста е асимптоматска, па ако се појават првите знаци, тоа значи дека ракот на жолчното кесе го започна својот развој. Главни симптоми на рак на жолчното кесе:

 • болка на врвот на десниот абдомен;
 • перзистентно гадење, само повремено, што доведува до гадење;
 • промена во нијансите на фекалните маси - тие стануваат црни. Бојата на урината исто така се менува - станува полесна;
 • зголемување на чешање и горење на кожата;
 • значително зголемување на големината на абдоменот;
 • остар пад на телесната тежина, формиран на позадината на низок или комплетен недостаток на апетит;
 • треска;
 • стекнување на кожата и бела школка од очите на жолта сенка;
 • општа слабост на телото;
 • недостаток на здив;
 • акумулација на течност во абдоминалната празнина.

Ретко, ракот продолжува со молскавична брзина и е изразен со тешка интоксикација и сепса .

Кога дијагностицираат таква болест, некои луѓе се обидуваат да се справат со оваа болест со помош на народни лекови, но ова само ја влошува човечката состојба и ја намалува веројатноста за поволна прогноза.

Дијагностика

Поради фактот што ракот на жолчното кесе развива долго време без да покаже никакви знаци, во повеќето случаи се дијагностицира веќе во неаперабилна фаза. Понекогаш е можно да се детектира за време на превентивни испитувања или при дијагностицирање на друга болест.

Дијагностичките мерки вклучуваат:

 • собирање на комплетни информации за времето на првите симптоми на рак на жолчното кесе, фактите за појава на слична болест кај блиски роднини. Доколку е потребно, информирајте го вашиот лекар за употребата на традиционалната медицина;
 • директен преглед од специјалист. Поради ова, можно е да се утврди фазата на болеста, врз основа на манифестацијата на надворешни знаци;
 • крвен тест за биохемиски состав. Во оваа болест, ќе покаже зголемување на нивото на билирубин, трансаминаза и алкална фосфатаза;
 • Ултразвук на жолчното кесе - може да се набљудува степенот на зголемување на органот. Слично испитување на други органи се врши за откривање на метастази;
 • биопсија на жолчното кесе или црниот дроб е пропишана за конечна потврда на дијагнозата;
 • КТ и МРИ;
 • холецистографија ;
 • Лапароскопија за дијагностички цели се изведува за да се утврди оперативноста на ракот.

По испитувањето на сите резултати од испитувањето на пациентот, лекарот пропишува одредена стратегија за лекување во зависност од стадиумот на болеста, а исто така предупредува дека е невозможно да се користи традиционална медицина за лекување на овој тип на рак.

Третман

Постојат неколку начини за елиминирање на ракот на жолчното кесе, вклучувајќи:

 • хирургија;
 • терапија со зрачење;
 • хемотерапија;
 • Најновиот метод на третман е радиосензибилизатори.

Со рана дијагноза, се врши хируршко отстранување на засегнатиот орган и околните ткива. Методот се нарекува холецистектомија , и е едноставен или проширен. Во случаи каде што е неопходно да се отстранат засегнатите жолчни канали, извршете го наметнувањето на хепатитикоимутномија. Покрај тоа, десниот дел од црниот дроб се ресецира или дуоденумот и панкреасот се целосно отстранети. Исто така е можно да се отстранат погодените регионални лимфни јазли. За време на која било операција, екстракцијата се изведува со користење на лапароскоп.

Вториот метод на третман вклучува употреба на рентген или други видови на зрачење. Оваа техника овозможува не само да се отстранат деловите на органот зафатен од онкологијата, туку и да се намали растот на образованието. Постојат неколку видови на зрачење - надворешни, кога уредот е до пациентот, а внатрешни - радиоактивни материи влегуваат во телото преку игли, цевки или катетер. Кој начин да избере лекар одлучи врз основа на фазата на рак, големината на туморот и бројот на метастази. Неодамна, радиосензибилизатори, кои ја зголемуваат чувствителноста на малигната неоплазма во зраците, се користат во зрачењето. Оваа комбинација овозможува да се елиминираат голем број на метастазирани клетки.

Хемотерапијата за рак на жолчното кесе е базирана на фактот дека цитотоксичните лекови делуваат на туморот. Тие можат да бидат проголтани или инјектирани директно во засегнатиот орган.

Општо земено, прогнозата за оваа болест е прилично неповолна, особено поради тоа што не покажува симптоми во најраспространетите фази. Покрај тоа, разочарувачки исход е забележан во ширењето на метастазите на далечните органи. По операциите, речиси половина од пациентите живеат уште пет години. Поволна прогноза е можна само кога болеста е дијагностицирана во раните фази. По утврдувањето на точната дијагноза, но кон крајот на третманот, стапката на преживување не е подолга од три месеци. Ова е особено точно кога луѓето претпочитаат да се лекуваат со народни лекови, наместо да побараат квалификувана помош. Живеат до една година може само мал број на жртви.

Не постои специфична превенција на рак на жолчното кесе, потребно е само навремено да се третира болеста на жолчните камења , да се одржува здрав начин на живот, да се јаде здрава храна со многу витамини и хранливи материи, да се одржува нормалната телесна тежина и редовно да се вежба. Покрај тоа, никогаш не користете народни лекови за елиминирање на рак на жолчното кесе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на жолчното кесе и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 8 од 17)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Жолтица (појавување симптоми: 8 од 17)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Хепатитис А (Боткиновата болест) (појавување симптоми: 8 од 17)

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 17)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 17)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .