Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стеатоза: Симптоми и третман

Стеатоза - главните симптоми:

Стеатозата на црниот дроб е патолошки процес кој е поврзан со акумулација на маснотии во клетките на овој орган. Болеста е како независна, така што може да се развие во однос на позадината на други нарушувања. Заедно со оваа болест, стеатозата на панкреасот е доста честа појава. Покрај тоа, болеста може да биде фокална, односно масни наслаги се концентрирани на едно место и дифузни - кога мастите се шират низ целата површина на органот.

Оваа болест се јавува без оглед на возрасната група, но најчесто се дијагностицира кај луѓе на возраст над четириесет и пет години. Жените страдаат од оваа болест почесто поради дебелината и мажите - поради злоупотреба на алкохол. Бидејќи стеатозата се развива прилично бавно, хроничната форма на промени во структурата на црниот дроб и панкреасот често се дијагностицира. Главните симптоми на болеста се генерална слабост на телото, појава на жолти дамки на кожата, значително намалување на имунитетот, болка во десниот хипохондриум и константна гадење.

Дијагностички методи на патологија се ултразвук и лапароскопија на внатрешните органи. Третманот на стеатозата е комплексен и се состои од земање лекови, следење на специјална диета и користење традиционална медицина.

Етиологија

Во основа, стеатозата на црниот дроб или панкреасот се наоѓа на позадината од две главни причини - прекумерна потрошувачка на алкохол и нарушувања на метаболизмот. Поволни фактори за манифестација на симптоми на болеста се:

 • дијабетес мелитус ;
 • висока телесна маса;
 • остра и значајна губење на тежината на позадината на долго одбивање да се јаде;
 • исхрана заобиколувајќи го дигестивниот тракт;
 • труење со лекови, особено со антибиотици, хормонални супстанции, како и со нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • претходни операции на еден од органите на гастроинтестиналниот тракт;
 • генетска предиспозиција;
 • возраст на лице над четириесет и пет години. Но, во медицината имало случаи кога дистрофијата на масен црн дроб била регистрирана кај млади луѓе, па дури и кај деца.

Според медицинската статистика, безалкохолната стеатоза на панкреасот и црниот дроб е многу почеста.

Видови

Стеатоза

Најчеста класификација на болеста:

 • алкохолна стеатоза - поврзана со употребата на големи количини алкохолни пијалоци во текот на годините;
 • безалкохолни - кои произлегуваат од позадината од други причини;
 • фокално-бенигна неоплазма на одреден орган.

Според степенот на ширење на масните клетки како болест е:

 • фокална - кога акумулацијата на мастите е локализирана во еден дел од телото;
 • Дифузни масни акумулации се наоѓаат низ телото.

Во зависност од етиолошкиот фактор, стереозата на црниот дроб или панкреасот е:

 • примарно - се развива поради конгенитална метаболна патологија;
 • средно - формирана на позадината на други нарушувања.

Според микроскопската слика за текот на болеста е поделена на:

 • мала - едноставна дебелина. Ова е почетната фаза на болеста, каде што веќе се формираат патолошки промени, но ткивата на црниот дроб или панкреасот не се оштетени;
 • голем пад - постои оштетување на клетките на овие органи.

И покрај обемната класификација на болеста, прогнозата за навремено лекување е поволна.

Симптоми

Во повеќето случаи, болеста е асимптоматска, особено во почетните фази, па затоа обично се дијагностицира во хронична форма кога се подложува на рутински преглед или дијагноза на сосема различна болест. Со прогресија на стеатоза на панкреасот или црниот дроб, следните симптоми почнуваат да се манифестираат:

 • непријатност, тежина и нежност во стомакот во десниот хипохондриум. Често, болни грчеви се ќерамиди. Манифестацијата на болка нема никаква врска со јадење;
 • намалена или целосна аверзија кон храната;
 • сериозна слабост на телото;
 • постојана гадење, само со прекини завршувајќи со повраќање. Повраќањето може да има додаток на жолчката;
 • изречена жолта нијанса на кожата и мукозните мембрани на очите или устата;
 • намален имунитет. Наспроти ова, едно лице е склоно кон голем број воспалителни или заразни процеси;
 • чешање и горење на кожата.

Компликации

Во случај на задоцнет третман на дегенерација на маснотиите на црниот дроб или панкреасот, следните компликации може да се развијат со интензивна манифестација на симптоми:

 • акутно воспаление на црниот дроб или стеатохепатитис;
 • фиброза на црниот дроб ;
 • цироза ;
 • нарушување на формирањето, секрецијата и влезот на жолчката во дуоденумот;
 • внатрешно крварење.

Дијагностика

Дијагностички мерки за стеатоза на црниот дроб или панкреасот вклучуваат - спроведување на детално преиспитување на пациентот за да се утврдат можните причини за болеста, како што се наследноста, дијабетесот или други болести, како и методите за нивно лекување. Лекарот треба да дознае кога се појавуваат првите симптоми. Потоа, специјалистот треба да спроведе темелно испитување на пациентот, кој вклучува палпација на абдоменот, проучување на бојата на кожата и мукозните мембрани на очите и устата. Покрај тоа, за време на испитувањето, искусен лекар може да идентификува знаци на алкохолизам на лице, што може добро да доведе до такво нарушување.

Дополнителни испитувања на пациентот вклучуваат:

 • крвен тест за општа и биохемиска студија - да се идентификува воспалителниот процес во црниот дроб и да се открие зголемена концентрација на ензимите на црниот дроб;
 • ултразвук или КТ скенирање се користи за откривање на структурни промени во црниот дроб;
 • биопсија, во која се зема мал дел од органот за последователни лабораториски тестови. Назначен само за оние пациенти кои не успеале да ги откријат причините за формирање на болеста;
 • еластографија на црниот дроб - односно мерење на неговата еластичност. За да го направите ова, лекарот притиска на ултразвучниот сензор на овој орган;
 • дополнителни консултации на терапевтот, акушер-гинеколог, кога пациентот е бремена жена и педијатар - во тие ретки случаи кога пациентите се деца.

По добивањето на сите резултати од испитувањето, специјалист пропишува најефективна тераписка тактика и специјална диета за стеатоза на црниот дроб и панкреасот.

Третман

Бидејќи факторите на болеста за секое лице се различни, неопходно е да се третира болеста индивидуално, со употреба на разни лекови. Најчесто препишани лекови како што се:

 • хепатопротектори;
 • супстанции кои го подобруваат метаболизмот на мастите. Овие главно се витамински комплекси;
 • антибиотици;
 • хепатопротектори;
 • лекови кои содржат урсодеоксихолна киселина.

Но, основата на третманот на стеатозата на панкреасот и црниот дроб е правилна исхрана. Исхрана вклучува отфрлање на таквите производи:

 • слатка пекара и слатки;
 • супа од месо или риба;
 • јајца (во било која форма);
 • зеленчук како кромид, корен, киселица и корен;
 • конзервирана храна;
 • кисели краставички;
 • пушено месо;
 • кисело овошје и бобинки;
 • чоколада и сладолед;
 • зачинети зачини и сосови;
 • кофеински пијалаци;
 • алкохол

Исхрана за стеатоза на црниот дроб или панкреасот вклучува употреба во која било количина:

 • свежо исцедено овошни сокови и овошни пијалоци;
 • ржан леб;
 • обезмастените млечни производи;
 • првите курсеви за супа од зеленчук или со малку маснотии;
 • путер;
 • зеленчук и зеленчук, освен забрането;
 • сите житни култури;
 • шеќер, џем или мед.

Покрај тоа, важна улога во третманот на дегенерација на маснотиите на црниот дроб и панкреасот се игра со употреба на традиционална медицина, но тие може да се користат само по консултација со лекар. Таквите рецепти вклучуваат декорации и инфузии на:

 • трици;
 • calendula, celandine, девисала;
 • каламус, нане и бреза пупки;
 • мајчина душица, коре од глуварче и пченица.

Важно е да се запамети дека третманот на народни лекови и диети треба да се користи во комбинација со земање лекови.

Превенција

Превентивните мерки за стеатоза на црниот дроб и панкреасот вклучуваат почитување на едноставни правила:

 • одржување на здрав начин на живот, мора целосно да се откаже од алкохолните пијалоци;
 • секогаш внимавајте на телесната тежина;
 • точен метаболизам;
 • одбивање да земаат лекови кои предизвикале појава на болеста;
 • пренесување превентивен преглед во клиничка институција, особено кај дијабетес мелитус;
 • обидете се да ја следите исхраната. Храната треба да биде избалансирана, да содржи големи количества витамини и хранливи материи. Храната треба да се консумира само топло, по можност во мали делови пет пати на ден.

Покрај тоа, важно е да запомните дека не можете да употребувате традиционален лек без рецепт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стеатоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ехинококоза на црн дроб (појавување симптоми: 9 од 12)

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

...
Стетохепатитис (појавување на симптоми: 8 од 12)

Стеатохепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на нарушување на метаболизмот на мастите и замена на здрави клетки на црниот дроб со сврзно ткиво. Таа напредува кај луѓе од различни возрасни категории.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 8 од 12)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 12)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хипербилирубинемија (појавување симптоми: 8 од 12)

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .