Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Калкулен холециститис: симптоми и третман

Калкулен холециститис - главните симптоми:

Калкулусниот холециститис е една од манифестациите на JCB, во кои се јавуваат депозити на калкулус во засегнатиот орган. Болеста не се манифестира долго време, но во периодот на егзацербација, кога еден или повеќе камења почнуваат да се движат по канал, а понекогаш и целосно го блокираат, се појавуваат симптоми на билијарна колика. Најчесто, луѓето со оваа патологија се пропишани хируршки интервенции, а најпосакуваната опција за операција е лапароскопска.

Претставниците на фер секс страдаат од акутен или хроничен калкулус холециститис почесто од претставници на силната половина од човештвото. Покрај тоа, просечната возраст на луѓето со патологија е 40 години, но болеста може да се појави кај пациенти од било која возраст, дури и кај деца. Според MBC-10, кодот на хроничната форма на патологија е K81.1, а акутниот calculous холециститис е кодиран како K81.0. Тоа е овој код кој е снимен во болниот список на пациент со оваа болест.

Етиологија

Постојат три теории за формирање на калкулус. Првиот вели дека ова се случува поради промена на составот на жолчката. Според втората теорија, хроничниот calculous холециститис се развива поради фактот што жолката е стагнација во мочниот меур, што е поврзано со неговата ниска контрактилна способност. Според третата теорија, болеста се развива во случаи кога постои воспалителен процес во органот што води до формирање на едем, што го попречува нормалниот проток на жолчката и предизвикува формирање на калкули.

Во случај на нарушување на концентрацијата на жолчката, нејзините поединечни компоненти преципитираат и формираат камења, кои предизвикуваат опструкција и воспаление во организмот.

Ова може да се должи на фактот дека лицето кое е систематски неухрането - консумира многу пржена храна, масна и зачинета, пушена храна и богата со холестерол. Покрај тоа, формирањето на камења е карактеристично за луѓето со дебелина , заболување на црниот дроб, дијабетес . Затоа диетата е важна за лекувањето на оваа болест и нејзината превенција.

Понекогаш развојот на таква болест како акутен и хроничен калкулусен холецистит му претходи воспаление на органот без формирање на калкулус, карактеризиран со воспалителен процес не само во мочниот меур, туку и во каналите.

Некои патолошки состојби на органите за варење може да станат предиспонирачки фактори за развој на оваа болест. Особено, ова се болести како што се:

Исто така, болеста може да се развие кај луѓето во однос на зафатеноста на црвената инфекција на телото.

Наследни фактори често може да доведат до развој на болеста кај некоја личност, па ако неговите роднини ја имаат оваа болест, многу е веројатно дека тој исто така ќе се разболи. Покрај тоа, жените може да страдаат од оваа патолошка состојба поради долготрајната употреба на хормоналните контрацептиви, што не е невообичаено во современото општество.

Видови

Акутен калкулус холециститис

Постојат неколку форми на оваа патолошка состојба. Прво, тоа е хроничен калкулус холециститис и акутен. Акутниот се разликува од хроничното помалку долготраен курс и има поизразени симптоми. Сепак, хроничната патологија во периодот на егзацербација, исто така, може да личи на акутен напад на холециститис, поради што времетраењето на симптомите кај еден пациент игра дијагностичка улога.

Според формата на патологијата, се разликуваат катарални, гнојни, гангренозни и флегмонозни холециститис. Во зависност од тоа кои симптоми се својствени за оваа болест, постојат типични, цревни, атипични, езофагални и кардиолошки форми на болеста.

Болеста се одвива во четири фази:

 • првата е почетната, во која симптомите се слабо изразени или, воопшто, отсутни (често);
 • втората е фаза на конкреција;
 • третиот е фаза на хроничен тек, кога симптомите му пречат на лице долго време;
 • четвртиот - фазата на појава на компликации.

Компликациите на дигестивниот холециститис, кои ја влошуваат неговата прогноза, се страшни за пациентите. Компликациите од веќе тешка патолошка состојба може да бидат следниве:

 • абдоминален апсцес;
 • гноен холангитис ;
 • секундарна билијарна цироза;
 • септичен хепатитис и некои други болести кои го загрозуваат човечкиот живот.

Симптоми

Формирањето на камења во телото често е асимптоматско. Единствените симптоми на кои едно лице се жали долго време се тежината на десната страна и непријатниот горчлив вкус во устата. Кога камењата почнуваат да се движат, се појавуваат поизразени симптоми на болеста, бидејќи постои акутна форма на патолошка состојба. Меѓу овие симптоми се:

 • акутна болка во десниот хипохондриум или епигастриум;
 • повраќање;
 • темна урина и фекална дисколорација (во случај на блокирање на каналот).

Секоја активност на личност, вклучувајќи ја исхраната или употребата на лекови, е неефикасна, бидејќи таквите симптоми се карактеристични за билијарната колика.

Во тешки форми на патологија (флегмонозен или гангренален калкуларен холецистит) симптоми како што се: болка, која е поинтензивна, на дифузна природа, непрестајна повраќање и треска. Со такви форми на исхрана и лекови нема да помогне - третманот може да биде само оперативен.

Хроничниот калкуличен холецистит се манифестира поинаку - симптомите на патологија се нејасни:

 • честа гадење без повраќање;
 • потпирајќи се;
 • болка во болка, тупост;
 • горчина во устата.

Дијагностика

Дијагнозата се поставува на пациентот врз основа на податоци за инспекција и испитување. Позитивни за оваа болест се симптомите на Орнер-Греков, Марфи и Муси-Георгиевски. Исто така, на пациентите им се препишува крвен тест и инструментални методи на испитување, како што се ултразвук и холецистографија. Понекогаш се индицирани перкутана трансхепатична холангиографија, КТ и МРИ.

Сите овие инструментални методи на истражување ни овозможуваат да ја идентификуваме големината, обликот и контрактилноста на органот, како и да им дадеме идеја на лекарот за бројот, големината и локацијата на камењата во мочниот меур или жолчните канали.

Третман

Во почетната фаза на болеста може да биде ефикасна диета. Со менување на исхраната, елиминирање на премногу мрсна и пржена храна, како и алкохол, газирани пијалаци, зачини и пушена храна, едно лице може да ја врати контрактилноста на меурот и да спречи формирање на камења во неа.

Ако болеста веќе напредува, диетата исто така ќе биде важна, но во овој случај таа се дополнува со земање на лекови како:

 • антибиотици (со инфективна природа на болеста);
 • лекови против болки;
 • антиспазмодии;
 • антихолинергици;
 • антиеметици.

Исто така, се спроведува терапија со детоксикација, која овозможува да се отстранат отровите и разградните производи од телото.

Лапароскопија и отворена хирургија

По отстранувањето на акутната инфламација, третманот на калкулусниот холецистит се врши хируршки. Денес, лекарите најчесто го користат ендоскопскиот или лапароскопскиот метод на хируршка интервенција за отстранување на жолчното кесе, бидејќи со таква операција има минимални компликации и нема лузни.

Ако лапароскопското отстранување на жолчното кесе не успее - се изведува отворена операција за отстранување на органот, при што ризикот од постоперативни компликации е висок.

По операцијата, на пациентот му се покажува диета во која се посветува многу внимание на зеленчукот и житариците, а храната се подготвува или со вриење или испарување. Исто така, на пациентите им се покажува умерена вежба и соодветен животен стил - ова ќе го спречи повторувањето на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Калкулен холециститис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 10)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Холециститис без камења (појавување симптоми: 7 од 10)

Бесконечен холециститис е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на конкременти во органот, за разлика од холелитиаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Билијарен панкреатит (појавување симптоми: 7 од 10)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Токсичен хепатитис (појавување симптоми: 7 од 10)

Токсичен хепатитис е воспалителен процес во црниот дроб кој се јавува како реакција на дејството на разни токсични агенси. Најчесто оваа болест се јавува поради дејството на телото на различни токсични супстанции, на пример, алкохол, лекови, токсини содржани во отровни печурки или токсини кои испуштаат разни вируси, бактерии и габи, паразити во телото.

...
Опструктивна жолтица (појавување симптоми: 7 од 10)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .