Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Билиарниот панкреатит: симптоми и третман

Билиарниот панкреатит - главни симптоми:

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

Причини

Како што споменавме погоре, хроничен панкреатит од овој тип се јавува кај луѓе со холелитијаза во 60% од случаите, па затоа може да се претпостави дека главната причина за развојот на патолошката состојба е кршење на протокот на жолчката низ каналите. Во исто време, инфилтрацијата во панкреасот често се случува преку лимфниот систем од заболените органи на хепатобилијарниот систем.

Втората теорија, која дава идеја за причините за ова патолошко пореметување, вели дека поради нарушување на жолчниот проток во жолчните канали, хипертензијата се развива во каналите на панкреасот, што доведува до развој на воспалителниот процес во панкреасот и ја предизвикува оваа патолошка состојба.

Според третата теорија, билијарниот панкреатит е последица на фрлање на жолчката во каналите на жлездата. Овој феномен се јавува кај оние луѓе кои имаат анатомски и физиолошки дефекти во структурата на паштетата Ватер. Рефлуксот на жолчката доведува до уништување на ткивата, бидејќи тајната содржи протеолитички компоненти, и како резултат на тоа, се развиваат воспаленија и едем во жлездата.

Рефлуксот на жолчката, исто така, може да се појави во случај на дефект на Одфиевиот сфинктер или неговата блокада со калкулус. Затоа, имајќи го предвид сето погоре, може да се претпостави дека причините за развојот на таквата патолошка состојба како што е билијарниот панкреатит се кршење на работата на органите на хепатобилијарниот систем поради воспалителни процеси или формирање на камења во нив.

Причини за билијарен панкреатит

Болести кои можат да бидат предизвикувач за развој на билијарен панкреатит се:

 • наследни аномалии на структурата на каналите;
 • JCB;
 • хроничен холециститис ;
 • дискинезија на жолчното кесе или канали.

Симптоми на патолошката состојба

Симптомите на патолошки нарушувања се многу слични на клиничките манифестации на болести на други органи на гастроинтестиналниот тракт. На пример, со чир на желудникот , вирусен хепатитис , антрален гастритис и други болести. Затоа е исклучително важно за лекарот да спроведе диференцијална дијагноза со цел да се исклучи веројатноста за појава на други болести на дигестивниот систем и да се направи точна дијагноза.

Ако некое лице има развиено акутен билијарен панкреатит, тој ќе има екстремно тешки симптоми, како што е силната болка, која може да биде локализирана или во хипохондриумот или во епигастрична болка. Обично оваа болка дава назад и десно рамо. Оваа болка се јавува по ингестија на штетна храна (пржена, зачинета) и најчесто во вечерните часови или во текот на ноќта.

Други симптоми на оваа патолошка состојба се:

 • субфебрилна состојба;
 • гадење;
 • горчина во устата;
 • повраќање.

Кога се појавува оклузија на Одфиевиот сфинктер или каналите, мукозните мембрани и кожата на лицето добиваат иктерична нијанса.

Главните симптоми на болеста се поврзани со нарушен метаболизам на јаглени хидрати. Ова се манифестира со следните карактеристики:

 • нарушена дигестивна функција;
 • лабава столици до неколку пати на ден;
 • појавата на сивата боја;
 • намален апетит;
 • губење на тежината;
 • горушица и поткопување.

Поради фактот дека во таква патологија како билијарен панкреатит, човечкото тело губи маснотии, а метаболните процеси се нарушени, постојат и симптоми на недостаток на витамини во организмот и елементите во трагови. Кожата станува досадна (често со иктерична нијанса), косата и ноктите се кршливи, видот се влошува, итн.

Дијагноза на болеста

Дијагнозата се поставува врз основа на земање лабораториски тестови, вклучително и крвни тестови, тестови на црниот дроб и гастричен сок. Покрај тоа, се спроведуваат инструментални методи за испитување на пациентот, овозможувајќи да се диференцира болеста од патологии со слични симптоми. Третманот на болеста може да се препише само откако дијагнозата е потврдена со ултразвук, КТ на билијарниот тракт, како и ERCP и MRPHG.

Третман

Ваквото патолошко пореметување, како што е билијарниот панкреатит, се лекува во болница со употреба на лекови. Исхраната е важна во третманот, како што е споменато погоре, бидејќи ако не ја исклучувате пржената храна и другите штетни продукти од исхраната, третманот нема да биде ефективен и болеста може да доведе до развој на компликации. Исхрана вклучува јадење во мали делови, а храната може да се обработи исклучиво со методи за термички заштеда (готвење, чување).

Главната цел на третманот е да се запре прогресијата на патологијата, и само во некои случаи третманот вклучува хируршко отстранување на камења.

За време на егзацербација, имено, во овој период, луѓето обично доаѓаат да го видат докторот, третманот се заснова на назначувањето на аналгетици и антиспазмодики кај пациентите, што им овозможува да го подобрат своето здравје. Потоа, лекарот пропишува диета и лекови како што се:

 • антибиотици;
 • препарати за корекција на продукција на панкреатичен ензим;
 • панкреасни ензими.

За да се нормализира шеќерот во крвта и да се спречи развојот на ужасни компликации, третманот треба да вклучува лекови кои го намалуваат шеќерот и го нормализираат нивото.

Хируршкиот третман во оваа патолошка состојба, како што е билијарниот панкреатит, се изведува само во случаи кога се појавија тешки компликации на болеста или кога има анатомски дефекти на Одхиевиот сфинктер или на каналите на двете жлезди (жолчното кесе и панкреасот).

Со навремено лекување за медицинска нега, прогнозата на текот на болеста е поволна. Но, ако некое лице не се придржува до медицински препораки, како што се специјална диета, исклучување на алкохолни пијалаци и сл., Тогаш прогнозата станува крајно неповолна и болеста може да биде комплицирана од животно-загрозувачки состојби, како што се слабост на црниот дроб , респираторна инсуфициенција , панкреатонекроза , дијабетична кома и други. Со развојот на компликации, ризикот од смрт кај пациентот е висок.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате билијарен панкреатит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Механичка жолтица (појавување симптоми: 9 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 9 од 20)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хипербилирубинемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .