Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бескорисен холециститис: симптоми и третман

Бескорисен холециститис - главните симптоми:

Бесконечен холециститис е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на конкременти во органот, за разлика од холелитиаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

Некои експерти веруваат дека хроничниот безбоен холецистит е претходник на жолчни камења, но студиите не го потврдуваат ова, бидејќи поголемиот дел од пациентите со оваа болест не развиваат болести на жолчните камења , па затоа други научници се против оваа теорија.

Причини

Ако зборуваме за хроничен холецистит без камења, тогаш причините за неговиот развој е дека инфекцијата во органот е хематоген или лимфоген од далечни фокуси на хронична инфекција во човечкото тело. Особено, оваа болест често се открива кај луѓе со:

Акутниот холецистит без камења често е резултат на патоген кој директно влегува во организмот. Причина болест може:

Овие патогени микроорганизми навлегуваат во органот на восходен начин, со воспалителни процеси во цревата и инфективните процеси.

Некои болести, исто така, можат да станат предиспонирачки фактори за развој на оваа болест. На пример, холестазата и дисфункцијата на билијарниот тракт честопати стануваат предиспонирачки фактори за развојот на оваа патологија. Покрај тоа, таа ги погодува луѓето со дебелина , дисменореа и луѓе кои имаат фокус на црвени инфестации во телото.

Причините за болеста лежат на погрешен начин на живот: несоодветна активност, нездрава диета, злоупотреба на алкохол и тутун итн. Затоа, лекувањето на патологијата, пред сè, бара нормализација на животниот стил на пациентот.

За разлика од акутната форма на патологија, со хронични воспалителни промени се случуваат не само во горниот слој на мукозната мембрана, туку и во внатрешните слоеви, со формирање на адхезии, абсцеси, преолитоцисти, псевдо дивертикулум.

Класификација функции

Хроничната форма на патологијата е од неколку сорти:

 • лесно
 • просек;
 • тешки

Покрај тоа, патолошката состојба се класифицира според клиничките манифестации, според кои е типична и атипична. Треба да се напомене дека болеста во хронична форма има неколку фази на курсот. Прво, постои влошување на симптомите, потоа нејзиниот пад, и по - период на развој на постојана или нестабилна ремисија.

Акутниот безбоен холециститис, како што наведува името, има една форма на манифестација - акутна, при што се изговара симптомите на патологија.

Симптоми на болеста

Треба да се каже дека симптомите на болеста ќе бидат идентични, без разлика дали тоа е хронична форма или акутна форма. Главните симптоми се состојат од болка и диспептични нарушувања. Тоа е, човек се жали на болка, која се болува во природата и може да биде локализирана или во епигастричниот регион или во десниот хипохондриум. Кога јаде солена, зачинета, масна храна, болката од пржената храна се зголемува.

Другите симптоми поврзани со присуството на болка во оваа патолошка состојба се:

 • раздразливост;
 • нарушување на спиењето;
 • поспаност и главоболки во текот на денот.

Симптомите на диспептичниот синдром се исто така многу изразени во акутната фаза на патологијата. Тие вклучуваат:

 • наизменична дијареа со запек;
 • гадење;
 • повраќање;
 • горчлив вкус во уста;
 • надуеност;
 • ртење.

Хроничната форма на болеста се јавува на позадината на зголемена температура, до треска. Дополнително, ако болеста не се третира долго време, може да се развие емпием на жолчното ќесе, кое се карактеризира со жолтични симптоми .

Многу често, симптомите на патологии како што се акутен холециститис со холециститис или хронични додаваат симптоми на оштетување на околните органи поради нивното вклучување во воспалителниот процес. Ова е полн со развој на сериозни компликации што ја влошуваат прогнозата на болеста и може да претставуваат закана за животот на пациентот.

Дијагностика

За да се постави дијагноза, лекарот ги слуша жалбите на пациентот и го испитува. На палпација на абдоменот постои нежност во подрачјето на засегнатиот орган, што се зголемува со инспирација. Исто така, пациентот има симптоми на Ортнер - зголемена болка кога се прислушува околу десниот хипохондриум.

За дијагноза на пациентот пропишани лабораториски тестови за да се идентификува воспалителниот процес, како и спроведување на инструментална студија:

 • Ултразвук;
 • холецистографија;
 • дуоденална интубација и некои други техники (како што е пропишано од лекарот кој присуствувал).
Дуоденална интубација

Третман

Оваа болест главно се третира со конзервативен метод. Ако некое лице има хроничен холециститис со холециститис, третманот ќе се состои во нормализација на начинот на живот и исхраната. Покажува чести оброци, но во мали делови. Во исто време, исхраната е исклучена од пржена и масна храна, зачинета, солена, пушена, алкохол и сода.

Кога пациентот е вознемирен од силни болки, е индициран метод за примање антиспазмодики - платифилин и дротаверин го прават најдоброто за болката Во акутниот холецистит со акни, како и кај хронични во акутната фаза, е прикажано назначувањето на антибактериски лекови за уништување на патогенот. Користени се широк спектар на антибиотици, бидејќи е доста проблематично да се одреди типот на патоген за оваа болест - потребна е жолчна култура на микрофлората. Додека резултатите од анализата не се подготвени, најчестите антибиотици што им се препишани на пациентите се цефазолин, ампицилин, амоксицилин. Кога патогенот е изолиран, лекарот ја коригира антибиотската терапија, оставајќи или додавајќи одредени лекови.

Со цел да се нормализира дигестивната функција, е прикажана употребата на ензимски агенси. Покрај тоа, холеретиката треба да се преземат за да се зголеми секрецијата на жолчката.

Хербалната медицина е добра помош за лекување. Некои билки совршено го ублажуваат воспалението и го подобруваат протокот на жолчката низ каналите, така терапијата со лекови често се дополнува со земање на хербални инфузии. За оваа цел, можете да користите камилица, цвеќиња на календари, нане, дива ружа, Тасев биле и други растенија.

Во случаи каде болеста има долготраен тек и не е подложна на медицински третман, се посочува хируршка операција. Оперативна интервенција се пропишува и кога, поради болеста, пациентот развива тешки компликации кои го загрозуваат неговиот живот.

Прогнозата на болеста во блага и умерена форма е поволна. Тешката форма е опасна заради нејзините компликации, затоа прогнозата во овој случај зависи од навременоста да оди на лекар и компетентноста на медицинските дејства.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тежок холецистит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 11 од 16)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 9 од 16)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 8 од 16)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .