Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Холецистопанкреатитис: симптоми и третман

Холецистопанкреатитис - главни симптоми:

Една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт е холецистопанкреатитис - болест во која има истовремено воспаление на панкреасот и жолчниот меур. Според ICD 10, кодот за оваа болест е K87.0.

Главната причина за прогресијата на оваа патологија лежи во блиската анатомска и физиолошка врска помеѓу двата органи - панкреасниот канал и жлездите. Затоа, ако еден орган е засегнат, тогаш патолошкиот процес може да се прошири до втората. Со болест како што е акутниот холецистопанкреатит, црниот дроб честопати е вклучен во процесот - станува воспален, а во него се случуваат дистрофични и некротични промени.

Причини

Оваа болест се јавува поради различни причини. Најчестите се:

Се разбира, нездравата исхрана и лошите навики, исто така, често може да предизвикаат појава на оваа болест. Покрај тоа, луѓето кои злоупотребуваат алкохол и многу пушачи честопати страдаат од такви патологии како холецистопанкреатитис. Повеќе за воспалителните промени во жолчното кесе и панкреасот може да доведат до разни лекови што ги земаат неконтролирано, без да ги земат предвид несаканите ефекти.

Стресот и прекумерниот емотивен стрес се исто така предизвикувачки фактор за оваа болест, и бидејќи денес сите слоеви на општеството се под стрес, болеста е доста честа појава, а бројот на случаи се зголемува секоја година. Ако едно лице има фокуси на бактериска инфекција во телото, на пример, нелекувана кариес , или синузитис , итн., Тогаш овие фокуси исто така може да предизвикаат развој на акутен холецистопанкреатитис.

Причини за холецистопанкреатитис

Симптоми

Холецистопанкреатитис има симптоми слични на оние на другите болести на гастроинтестиналниот тракт. Особено, ова се диспептични нарушувања, гадење (а понекогаш и повраќање) по јадење, чувство на тежина, или дури и болка во десниот хипохондриум .

Постојат акутни и хронични холецистопанкреатитис. Акутната форма се јавува веднаш по оброкот, кога едно лице јаде пржена или масна храна. Пациентите се жалат на болка, ќерамиди, агонизирање на повраќање, надуеност, ртење и горчлив вкус во устата. Може да се појави несоница поради постојана болка, се развива дијареа или констипација .

Кај лице дијагностициран со хроничен холецистопанкреатит, болеста продолжува со периоди на егзацербација и ремисија. Во периодот на егзацербација, симптомите на болеста се слични на оние опишани погоре, а во периодот на ремисија, докторот одредува зголемен црн дроб, кој е болен при палпација и болка во жолчниот меур. Текот на таквата болест како хроничен холецистопанкреатитис е долготраен и третманот бара интегриран пристап кој вклучува терапија со лекови, физиотерапија, традиционални методи и исхрана.

Понекогаш холецистопанкреатитисот има сериозна форма - опструктивна. Во оваа форма на болеста, панкреасните канали се блокирани, што доведува до нарушување на дигестивните процеси и развојот на воспаление кај други органи на гастроинтестиналниот систем.

Исто така, постојат ретки симптоми на оваа болест што се јавуваат кај некои луѓе:

  • развој на асцит ;
  • пожолтување на кожата;
  • лезии на мали зглобови;
  • појава на лажни цисти.

Во случаи кога не се прави навремен третман на болеста, веројатноста за појава на компликации се зголемува. Меѓу најчестите компликации на оваа патологија треба да се разликуваат опструкција на жолчниот канал, венска тромбоза , болести на ендокриниот систем, како и оштетување на периферните нерви и перитонитис .

Дијагноза и третман

Дијагнозата на холецистопанкреатитисот се прави врз основа на поплаки на пациентот и визуелно испитување. Исто така се земени предвид податоците за лабораториска дијагностика (тест на крвта, урина).

Кога не е можно прецизно да се дијагностицира болеста, се индицира ултразвучен скенирање на жолчното кесе и панкреасот, како и МНР скенирање.

Третманот на оваа болест треба да биде сеопфатен. Ова значи дека третманот со лекови е дополнет со начинот на исхрана и физиотерапија. Лековите кои се препишани на пациентот во оваа болест се:

  • антибиотици;
  • лекови против болки (балагин, аналгин);
  • метаболни лекови (метилурацил);
  • ензимски агенси (панкреатин, фестивал);
  • средства за инхибиција на секрецијата на сок (циметидин, омепразол).

Исхраната за болеста треба да се нормализира, а исто така да се исклучат одредени категории на производи. Особено, исхраната предвидува целосно напуштање на кисели краставички, маринада, пушено месо, конзервирана храна и алкохолни пијалоци. Исхрана треба да биде фракционална и честа, а исхраната треба да се следи подолго време, а не само за време на егзацербацијата на болеста.

Постојат многу други производи кои исхраната за холецистопанкреатитис не дозволува да се користи. Особено се работи за слатки, сладоледи и чоколади, зелен кромид, силен чај, корен, киселица, кисели сокови, посно месо и рибино кафе, како и некои други производи. Затоа, храната за оваа болест бара внимателен пристап - лицето треба целосно да ја изгради својата исхрана за да избегне повторување на егзацербацијата на болеста.

На пациентите им е дозволено да диета број 5, и сите производи кои вклучуваат, на пример, варено месо, риба, супа од зеленчук, полу-течни житни култури, свежи млечни производи и многу повеќе. Целосен опис на она што се состои од диета број 5, ќе го напише лекарот што присуствувал по потврдувањето на дијагнозата.

Народни лекови имаат добар ефект врз органите за варење, па затоа третманот со нив е целосно оправдан, но само во комбинација со исхрана и терапија со лекови.

Во однос на физиотерапијата, таа е доделена чисто индивидуално, во зависност од тежината на процесот и формата на болеста. Покрај тоа, во акутната фаза е контраиндициран, а при хроничен холецистопанкреатит се изведува само во фазата на ремисија. Понекогаш единствениот можен начин за отстранување на патологијата е хируршки третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Cholecystopancreatitis и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 16)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 8 од 16)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 7 од 16)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразот на другите воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Холециститис без камења (појавување симптоми: 7 од 16)

Бесконечен холецистит е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на камења во органот, за разлика од холелитијаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .