Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен колитис: симптоми и третман

Хроничен колитис - главни симптоми:

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

Ова нарушување се појавува подеднакво кај жените и кај мажите, само возраста на појавата е различна. Во женски - од дваесет до шеесет и пет години, машки - од четириесет до шеесет и пет години. Причините за ова нарушување се доста разновидни. Ова може позитивно да послужи како акутен тек на болеста на гастроинтестиналниот тракт, или на ефектите на микроорганизмите и на продолженото влијание на стресни ситуации или на употребата на ниско-квалитетна храна.

Дијагнозата на болеста не е тешка, бидејќи има специфични надворешни и внатрешни манифестации. Терапијата се состои од комплекс на средства, но најважната улога се игра со специјално формулирана исхрана за хроничен колитис.

Етиологија

Хроничниот колитис може да биде предизвикан од широк спектар на етиолошки фактори. Главните се:

 • патолошки ефекти на микроорганизми;
 • паразити и црви ;
 • разни интоксикации на телото ;
 • ефектот на радиоактивното зрачење, на пример, во третманот на ракот;
 • земајќи долго време на одредени лекови, чии несакани ефекти влијаат на интегритетот на цревната лигавица;
 • генетска предиспозиција или конгенитални метаболни абнормалности;
 • алергиска реакција на одредени видови храна;
 • оштетување на артериите кои го хранат малите и големите црева;
 • автоимуни болести на сврзното ткиво;
 • ингестија на метални соединенија, жива или арсен (често тоа се случува под негативни работни услови);
 • компликации по операцијата;
 • зависност од алкохол во текот на годините.

Спастичен вид на болест може да биде предизвикан од:

 • продолжен стрес или конфликтни ситуации;
 • лоша исхрана. Јадење зачинета, солена и масна храна;
 • злоупотреба на алкохол;
 • долготрајни цревни инфекции;
 • алергичен на било која храна;
 • хроничен запек;
 • емоционален шок;
 • замор;
 • хормонален дисбаланс.
Колитис колитис

Улцеративен колитис се формира врз основа на следниве фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • заразни болести. Во овој случај, разни микроорганизми може да предизвикаат такво нарушување самостојно, но под одредени околности, имунитетот може неправилно да одговори на бактериите кои не предизвикуваат болест;
 • автоимуни процеси - во кои човечкото тело независно ги напаѓа сопствените клетки;
 • малигни неоплазми.

Егзацербацијата на хроничен колитис може да резултира со:

 • возбуда или стрес ;
 • слаб имунитет, на пример, по инфекции;
 • недостаток на исхрана на витамини и хранливи материи;
 • нискокалорична храна;
 • прием на алкохолни пијалаци, дури и во мали количини.

Видови

Болеста се јавува во неколку видови:

 • спастични - манифестирани од силна болка која се јавува во различни делови на цревата, поради што се менува местото на создавање на непријатни сензации;
 • улцеративен колитис. Формата на оваа болест, која се карактеризира со ширење на болка во цревата. Формирањето на чиреви и крварење се додава на главните знаци.

Во зависност од причините, хроничниот колитис може да биде:

 • заразен;
 • алергичен;
 • токсични;
 • зрачење;
 • исхемичен
 • комбинирано - со кое се комбинирани неколку етиолошки фактори.

Преваленцата на болеста е:

 • сегментален - само дел од цревата е вклучен во патолошкиот процес;
 • вкупно - кога сите делови на дебелото црево се засегнати. Во оваа форма, многу често се јавува улцеративен колитис.
Видови на колитис

Класификација според сериозноста на симптомите:

 • лесен степен - при што е можно лесно да се достигне фазата на ремисија;
 • умерено тешка - лицето треба да се држи до диета и да зема лекови со цел да продолжи со подолго повлекување на симптомите;
 • тешки - периоди на егзацербација преовладуваат во периоди со намален интензитет на манифестација на знаци на нарушување.

Симптоми

Бидејќи хроничниот тек на болеста подразбира менување на периоди на егзацербација и повлекување на симптомите, пациентите најчесто бараат помош од лекар само во моментите на акутна манифестација на симптоми. За време на ремисија, тие се слаби или отсутни. Така, симптомите на хроничен колитис се:

 • болка, локацијата на локализација која се протега долж страничните делови на абдоменот. Болката може да се движи од тежок грчеви до болки, и обично не оди во други внатрешни органи;
 • дијареа, наизменично запек , или обратно;
 • татнеж во цревата - може да донесе непријатност, бидејќи е постојана;
 • честа појава, често со непријатен мирис;
 • промена на големината на абдоменот;
 • голема количина на емитирани гасови;
 • недостаток на чувство на целосно празнење на цревата, што често доведува до непријатност, а тоа, пак, е причина за чести промени во расположението и раздразливост на пациентот;
 • лажен порив да се екскретираат фекалните маси. Празнењето се јавува на секои неколку дена;
 • упорни гадење и слабост;
 • појавата на непријатен вкус во устата;
 • слабост на телото;
 • тежок замор се јавува дури и кога се врши неинтензивен физички напор;
 • нарушувања на спиењето, кои се манифестираат во форма на несоница или промена во режимот на одмор, кога во текот на денот човек спие или во сонлива состојба и е буден ноќе;
 • бледило на кожата;
 • зголемена губење на косата и кршливи нокти;
 • промена во вкусовите параметри.

Знаци на улцеративен колитис:

 • појава на фекални нечистотии во крвта или пурулентната течност;
 • дијареа преовладува над запек;
 • болката во долниот дел на стомакот - често блага, може да личи на пипење или колики. Во случаи кога спазми се зголемуваат, тоа може да значи оштетување на длабоките ткива на цревата;
 • надуеност во долниот дел на стомакот;
 • треска;
 • намалување или комплетен недостаток на апетит, што доведува до губење на тежината;
 • манифестира воспаление на васкуларната, слузницата и ирисот на окото. Но, таков знак е исклучително редок;
 • мускулна слабост;
 • болки во зглобовите.

За време на влошување на симптомите кај неспецифичен улцеративен колитис, може да се појават промени во слузокожата на цревата. Меѓу нив се:

 • оток;
 • крварење кое може да се забележи со примеси на крв во фецесот или промена на бојата (во кој случај ќе се претвори во црно);
 • формирање на мали рани;
 • појавата на полип како неоплазми. Манифестира само во периодот на воспаление.

Симптоми на хроничен колитис на спастична природа:

 • појавата на болни спазми, кои се зголемуваат ноќе или за време на долг период на одбивање од храна;
 • надуеност;
 • зголемено формирање на гас;
 • наизменични запек и дијареа;
 • несоница, заради што едно лице е постојано уморно;
 • главоболки со различен интензитет;
 • Целосното движење на дебелото црево може да се постигне од втор или трет пат. Процесот на екскреција на измет се случува еднаш на секои неколку дена;
 • постојано татнеж во стомакот.

Со цел да се намали појавата на симптоми, неопходно е постојано да се следи исхраната, но важно е да се следи фактот дека констипацијата може да се појави од одредена храна.

Компликации

Компликациите може да предизвикаат само улцеративен колитис. Последиците можат да бидат:

 • перфорација на чир, што често предизвикува перитонитис . Симптомите на хроничен колитис во овој случај ќе бидат изразени во тешка оток и тензија на абдоминалните мускули, треска, придружена со висока температура, плоча на јазикот и слабост на телото;
 • гангрена на погодените области на цревата и дебелото црево. Во овој случај, лицето е измачувано од низок крвен притисок, слабост и висока температура;
 • инфекција во крвта или ширење на инфекција на други органи;
 • крварење во цревата - ова укажува на хроничен улцеративен колитис;
 • појава на тумори на рак.

Дијагностика

За да ја потврдите дијагнозата на хроничен спастичен или неспецифичен улцеративен колитис, треба да побарате помош од општ лекар или од гастроентеролог кој ќе спроведе:

 • разговор со пациентот, за време на кој е неопходно да се пријават сите симптоми, без исклучок, бидејќи секој тип на болест има специфични знаци, како и времето на нивното прво појавување и времетраењето на фазата на ремисија;
 • испитување на пациентот - кој се состои од испитување на абдоменот и испитување на очите. Ако има воспаление, ова укажува на неспецифичен улцеративен колитис, а офталмолог е вклучен во дијагнозата;
 • општ и биохемиски тест на крв ;
 • имунолошка анализа;
 • анализа на столицата - за откривање на крвни или гнојни нечистотии;
 • испитување на дебелото црево со ендоскоп;
 • колоноскопија , која ќе помогне да се разликува акутната фаза од ремисија;
 • радиографија на абдоминалните органи користејќи контрастно средство;
 • Ултразвук - да се исклучат други патологии на цревата со спастичен или неспецифичен хроничен колитис.

Третман

Третманот на хроничен колитис ќе се разликува во зависност од фазата на болеста. Во текот на периодот на манифестации на симптоми на слегнување, терапијата се состои во придржување кон исхраната, а при егзацербација се пропишуваат методи на терапија со лекови. Третманот се пропишува индивидуално, врз основа на типот на нарушување, интензитетот на симптомите и општата состојба на пациентот. Често се препишуваат такви лекови за третман на хроничен колитис:

 • антибиотици;
 • пробиотици - враќање на бројот на корисни микроорганизми;
 • антиспазмодии - намалување на манифестацијата на болка;
 • лаксативи или лекови за врзување, во зависност од тоа на што се загрижува пациентот - запек или дијареа;
 • лековити супстанции со висока содржина на ензими;
 • кортикостероиди и имуносупресиви во улцеративен колитис;
 • лекови кои го опфаќаат дејството и седатив - за третман на спастичен колитис.

Терапијата со лекови нема да биде целосно ефективна без специјална диета. Исхраната за хроничен колити се состои од следниве правила:

Исхрана со колитис
 • за збогатување на диетата со влакна, која се наоѓа во големи количини во леб, зеленчук и житарици. Влакната се суштински елемент за третман на спастичен колитис;
 • јаде храна во мали делови од четири до шест пати на ден;
 • Посно месо и риба може да се јаде само во варена форма. Варените јајца може да се додадат на нив;
 • во исхраната треба да преовладуваат првите јадења варени во супа од зеленчук;
 • кора зеленчук и овошје;
 • јадење големи количини на морска храна;
 • иритирачки црева треба да се отстранат. Тие вклучуваат - газирани пијалаци и мешунки, млечни и млечни производи, зачинети зачини и алкохолни пијалаци, ореви и сол;
 • Исхраната треба да биде висококалорична и да содржи голема количина на протеини, витамини и други елементи во трагови.

Операцијата е потребна само за елиминирање на компликациите.

Исто така, постојат методи за третман на хронични колитис фолк лекови, но нивната ефективност предизвикува многу спорови кај лекарите, така што тие можат да се користат само по консултации со експерти.

Превенција

Со цел да се пролонгира фазата на ремисија кај хроничен колитис, неопходно е:

 • се држи до диета;
 • користете голема количина течност дневно - најмалку два литра;
 • измијте ги рацете темелно по улицата, како и свежо овошје и зеленчук пред јадење;
 • води здрав начин на живот, одбивајќи да пие алкохол и тутун;
 • на првиот нагон да одат во тоалет;
 • да се подложи на испитување од страна на гастроентеролог во случај на најмали проблеми со функционирањето на цревата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен колитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ентероколитис (појавување симптоми: 12 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Надуеност (појавување симптоми: 11 од 20)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Џардијаза (појавување на симптоми: 10 од 20)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 10 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .