Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ерозивен гастритис: симптоми и третман

Ерозивен гастритис - главните симптоми:

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се склони кон ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

Ерозивниот гастритис може да се појави во акутна или хронична форма. Во првиот случај, непријатните симптоми влегуваат во стомачна храна со слаб квалитет или токсични супстанции, а втората форма се јавува кога нормалното функционирање на органите на дигестивниот систем е нарушено.

Покрај тоа, од други видови на гастритис , ерозивниот тип се одликува и со тоа што зазема долго време, а за неговото лекување е потребно повеќе време. Како што се шири, ерозивните тумори можат да ги покријат сите делови на гастричната слузница и со тоа да предизвикаат интензивна манифестација на симптоми. Најчесто е хроничен или ерозивен антрален гастритис.

Според медицинската статистика, оваа болест се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените, и е исклучително ретка во детството. Секој трет пациент е подложен на крварење, а во некои случаи крвавењето може да биде толку тешко што предизвикува фатален исход. Главните симптоми на ерозивен гастритис, покрај константната гадење со повраќање, е присуството на крв во повраќање и измет. Дијагнозата се изведува со употреба на сет на алатки и хардверски истражувања на пациентот. Третманот се изведува со лекови и специјално формулирана диета за ерозивен гастритис.

Етиологија

Ерозивниот гастритис има многу поволни фактори за појавата, што може да биде не само надворешно, туку и внатрешно. Главните причини за изразување на ова нарушување се:

 • долгорочна употреба на одредени лекови, па пред да ги користите, мора внимателно да ги прочитате упатствата и несаканите ефекти;
 • прекумерна зависност од алкохолни пијалоци;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • дијабетес мелитус ;
 • дрога интоксикација на телото;
 • дефект или целосно отстранување на тироидната жлезда;
 • хронични нарушувања на респираторните и кардиоваскуларните системи, бубрезите и црниот дроб;
 • неурамнотежен режим и слаб квалитет на храна;
 • изложеност на хеликобактер пилори , како и други бактерии, паразити и микроорганизми;
 • рефлукс ;
 • штетни услови за живеење или работа;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • тумори на рак во стомакот;
 • кршење на протокот на крв во мукозата на телото.

Видови

Во зависност од тоа кои фактори станаа предизвикувачи, ерозивниот гастритис е:

 • примарно - се манифестира кај здрави луѓе од средна возраст. Се манифестира поради психолошка траума, живеејќи во градови со загаден воздух или во близина на фабрики;
 • секундарни - кои се појавуваат на позадината на хроничните болести на човекот.
Ерозивен гастритис

Постојат неколку видови во кои болеста може да се изрази:

 • акутен улцеративен гастритис - произлегува од повреди или изгореници. Се разликува во присуство на нечистотии во крвта во повраќање и измет;
 • хроничен ерозивен гастритис - е компликација на хронични заболувања. За текот на овој тип се карактеризира со промена на егзацербациите и отпадниците знаци на нарушување. Неоплазмите може да достигнат големина до 7 мм;
 • ерозивен антрален гастритис - го доби своето име од долниот дел на стомакот и е најчестата форма на болеста предизвикана од бактерии и микроорганизми;
 • Ерозивниот рефлукс гастритис е најтешка форма на болеста. Се карактеризира со формирање на чирови со големи димензии, и кога се работи, ексфолираните ткива излегуваат со повраќање;
 • ерозивен хеморагичен гастритис - комплициран тек на основното нарушување кое предизвикува крварење, во ретки случаи, тие можат да бидат толку силни што доведуваат до смрт.

Симптоми

Ерозивниот гастритис во неговите карактеристики практично не се разликува од другите типови на оваа болест - само појавата на крв во повраќање и измет зборува за оваа болест. Главните симптоми на ерозивен гастритис:

 • болни грчеви во стомакот - во почетните фази на манифестацијата може да бидат незначителни, но колку повеќе чиреви се формираат, толку е посилно болката;
 • појава на тешка металоиди , која не секогаш може да биде поврзана со јадење;
 • значително губење на тежината на пациентот;
 • постојана тежина во стомакот;
 • запек со наизменична дијареа или обратно. Карактеристична карактеристика е присуството на крв во фецесот;
 • ртење со непријатен вкус;
 • сувост и огорченост во устата;
 • зголемена болка по јадење на храна, или, обратно, во периодот на пролонгиран пост;
 • стомачно крварење - ова ќе укаже на промена во бојата на измет, ќе се претвори црно;
 • намалување или целосно губење на апетитот.

Хроничниот ерозивен гастритис е асимптоматски. Првиот знак, по кој лицето треба да види специјалист, е присуството на крвни нечистотии во измет и повраќање.

Компликации

Ако направите одложен или нецелосен третман на ерозивен гастритис, едно лице може да ги развие следните последици во форма на:

 • шок состојба;
 • намалување на нивото на црвени крвни клетки ;
 • крварење;
 • појава на пептична улкусна болест;
 • деформација на структурата на мукозната мембрана на органот;
 • микробиолошки инфекции.

Дијагностика

Варикозни вени

Во дијагнозата на ерозивен гастритис, многу е важно да се разликува оваа болест од други нарушувања, кои се карактеризираат со крварење во стомакот. Меѓу нив се:

 • улцерација;
 • онколошки неоплазми;
 • проширени вени во езофагусот;
 • широк спектар на повреди;
 • изгоре хемикалии.

Дијагностички мерки за оваа болест треба да се вршат особено внимателно. Тие се состојат од:

 • колекцијата на лекарот со детални информации за тоа што може да предизвика болест, на пример, хронично растројство, изложеност на алкохол или лекови, и кои непријатни симптоми на ерозивен гастритит го загрижуваат пациентот и степенот на нивниот интензитет;
 • биохемиски тест на крвта за откривање на коморбидитети или компликации;
 • студии на измет за присуство на крв во нив;
 • бактериолошки преглед на измет и еметски маси - за откривање на бактерии или паразити;
 • EGDS - метод во кој се врши внатрешно испитување на гастроинтестиналниот тракт користејќи флексибилна сонда. Се спроведува постапка за да се потврди присуството на крварење и неоплазма со цел да се добие целосна слика за нивната големина;
 • радиографија на стомакот со помош на контрастно средство.

По добивањето на сите резултати од тестовите и истражувањата, лекарот ја одредува формата на нарушувањето и како да се лекува ерозивниот гастритис.

Третман

Терапијата на ова нарушување треба да се состои само од збир на алатки, кои се состојат од:

 • терапија со лекови;
 • традиционална медицина;
 • специјална диета.

Третманот на ерозивен гастритис со лекови е насочен кон елиминирање на симптомите на болеста. Често пропишани:

 • супстанции кои ги ублажуваат спазмите од болка;
 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • лекови кои доведуваат до киселост на желудникот во нормала;
 • ензими - за да се олеснат дигестивните процеси;
 • лекови кои помагаат во враќањето на интегритетот на мукозната мембрана;
 • лекови кои ја намалуваат концентрацијата на агресивна киселина;
 • антибактериски агенси;
 • хемостатични супстанции.

Третманот на ерозивен гастритис со народни лекови ги комбинира:

 • тинктура на прополис и нафта од нафта;
 • жолчките кои треба да се внесат;
 • лушпа на кентаур и нане;
 • медицина од мед, листови од алое, какао и животински масти;
 • лушпа на мешавина од цвеќиња од календула и лековити камилица;
 • инфузија на мед и маслиново масло;
 • роза колк и анасон чај.

Можно е да се користат традиционални методи на терапија само по именувањето од страна на лекарот што посетува. Таквите средства не треба да бидат единствен третман. Во врска со лекови, народни лекови ќе го дадат резултатот по неколку недели од употребата.

Исхрана за ерозивен гастритис на стомакот се состои од:

 • избалансиран и збогатен со исхрана на витамини;
 • земање оброци во мали порции, шест пати на ден;
 • отфрлање на солена, зачинета и масна храна;
 • забрана за алкохолни пијалоци, флаши, силно кафе;
 • ограничувања на потрошувачката на пекарски производи. Можете да јадете само сушен леб;
 • јаде само месо или риба со малку маснотии, варен без додавање масло или варено;
 • јадење топла храна - никогаш не треба да биде премногу жешко;
 • готвење житарици и супи во вода или зеленчук супи;
 • Прием во било која количина на компоти.

Вреди да се напомене дека без специјална диета, лекувањето со лекови нема да даде очекуван резултат.

Превенција

Со цел лицето никогаш да нема стомачни проблеми во форма на ерозивен гастритис, потребно е:

 • јаде право и избалансиран. Јадете храна со витамини и други хранливи материи;
 • да го организираат дневниот режим јасно, да остават доволно време за мирен оброк и добар одмор;
 • целосно се откаже од цигара;
 • избегне каква било изложеност или повреда на дигестивниот тракт;
 • навремено третираат хронични заболувања;
 • избегнувајте стресни ситуации кога е можно;
 • неколку пати годишно престануваат превентивни прегледи во медицинска установа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ерозивен гастритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Гастричен улкус (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 7 од 16)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .