Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни колики: симптоми и третман

Цревни колики - главните симптоми:

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неспецифицирано функционално нарушување на дебелото црево".

Причини

Причините за овој синдром на болка од спастична природа во цревата можат да бидат многу различни. Најчестите се:

 • интестинална опструкција ;
 • хелминтијаза ;
 • труење со соли на тешки метали;
 • влегување во цревата на голем број на слабо варирана храна поради пореметувања во работата на желудникот, панкреасот и другите органи на гастроинтестиналниот тракт;
 • акутни инфективни болести;
 • воспалителни процеси во овој орган.

Често причината за оваа патологија, како што е цревата на цревата, станува прекумерна ентузијазам за спортот - значителна физичка активност може да предизвика иритација на цревните јамки. Покрај тоа, оваа повреда влијае врз луѓето кои се подложени на постојан стрес и емоционално преоптоварување.

Одделно, треба да се каже дека цревната колика кај новородените е честа функционална болест на цревата, која е поврзана со недоволно формирање на гастроинтестиналниот тракт и нервниот систем на бебето.

Покрај тоа, во медицинската пракса посебно место му се дава на таквиот феномен како појава на цревни колики кај бремени жени, што е поврзано со активната работа на матката во процесот на унапредување на оплоденото јајце преку фалопиевите туби, а подоцна и со активниот раст на фетусот во матката.

Симптоми

Цревната колика кај возрасните има изразени симптоми. Едно лице забележува надуеност и неговата напнатост на одредено место. Ова предизвикува спазматична болка, која трае некое време, а потоа се смирува, но по неколку секунди или минути се повторува.

Исто така кај возрасните, може да се слушнат звуци во цревата во цревата. Понекогаш може да се развие гадење и повраќање. Општата состојба обично не е нарушена и температурата не се зголемува.

Други симптоми на ова нарушување кај возрасните се:

 • појава на проблеми со столицата (развој на констипација или дијареа);
 • појава во столицата на слуз, со појава на бели ленти или тубули;
 • појава на слабост, вртоглавица.

Времетраењето на оваа состојба може да биде неколку часа или дури и денови. Во овој случај, болката кај жените често зрачи во регионот на лабите, а кај мажите на тестисите и на главата на пенисот.

Симптомите на цревната колика кај новородените се разликуваат од симптомите на патологија кај возрасните. Цревната колика се јавува кај доенчиња во присуство на нарушување во процесот на хранење, што може да се случи или поради грешки на мајката или поради недоволен развој на процесот на голтање кај децата. Симптомите кај бебињата се развиваат веднаш по хранењето или во 10-15 минути. Детето станува немирно, потскокнува, вреска. Неговиот стомак е напнат и болен, одбива да јаде, а во некои случаи може да има и повраќање.

Цревна колика кај бебиња

Поради фактот дека конечното формирање на централниот нервен систем на детето се случува во текот на годината, во првите месеци од животот, челиката кај децата во цревата е забележана доста често и може да има различни степени на сериозност.

Цревни колики за време на бременоста се манифестираат со следниве симптоми:

 • вртлог во цревата;
 • појавата на татнежни звуци;
 • развој на проблеми со надуеност и дефекација;
 • гадење (понекогаш повраќање);
 • појава на бели мукозни нечистотии во изметот;
 • периодична појава на акутна болка во цревата.

За разлика од општата терапија на таквата патологија како интестинална колика кај возрасните, кога многу лекови се пропишани за да се справат со патологијата, бремените жени се препишуваат со лекување само со еден лек, Espumisan. Ова се должи на фактот што овој лек дејствува локално на причината за колика, па кога се користи, бебето не страда во утробата на жената. За да се елиминира запекот, кој може да се појави кај бремени жени, се препишуваат ферментирани млечни производи и чиста вода, овозможувајќи разредување на фекалните маси и нормализирање на интестиналниот мотилитет.

Ако зборуваме за симптомите на цревната колика кај постарите деца, тие се слични на симптомите кај возрасните и се карактеризираат со болка, напнатост, оток.

Третман

Ако кај возрасните се појавуваат цревни колики, им треба темелно испитување за да се утврди причината за оваа патологија. Третманот се изведува само откако ќе се открие кој е главниот етиолошки фактор за прогресија на патологијата. На пример, ако се појави колика во лицето наспроти позадината на заразна болест, потребна е хоспитализација во инфективна болница - третманот во овој случај ќе биде да се отстрани инфекцијата што ја предизвикала болеста.

Ако цревата на цревата се појават на позадината на нарушувањата на опструкцијата на цревата, потребен е итен хируршки третман.

Со цел дијагнозата да се направи правилно, а пропишаниот третман е соодветен, не треба да се земаат лекови пред да заминат на лекар за да не се наруши клиничката слика на патологијата. Важно е да не се вклучувате на само-третман на кој било начин, а во случај на појава на карактеристични симптоми, веднаш побарајте квалификувана медицинска помош. Неконтролираните лекови може само да ја влошат целокупната состојба.

Главните лекови кои им се препишани на возрасните за да се отстранат болките во цревата се: Nosh-pa, Platyfilin, Papaverine. Во исто време, третманот на самата колика вклучува рецепт на лекови како што се Notenzil, Bekarbon - тие овозможуваат да се намали стапката на контракција на мускулите на цревата. Па помогне да се ослободат од болката супа направени од билки. На пример, лушпа на бесмртни или камилица. Кога се готви, треба строго да ја следите дозата наведена во рецептот.

Исхрана во третманот на оваа патолошка состојба исто така игра важна улога. Пациентот треба да јаде храна богата со растителни влакна, што придонесува за нормализирање на движењето на органите. Особено, диетата препорачува производи како што се:

 • тиква;
 • јаболка и моркови;
 • артишок;
 • друго овошје и зеленчук.

Покрај тоа, исхраната овозможува отфрлање на одредени видови на храна кои придонесуваат за зголемување на формирањето гас. На пример, се препорачува да се исклучат мешунки, свежи колачи (вклучувајќи и леб). Не можете да јадете мрсна, зачинета и пржена храна. Овој третман на цревната колика е исто така погоден за бремени жени - исто така им е потребна диета (со минимално производство на гас). Во принцип, правилната исхрана е лек за многу дигестивни нарушувања, вклучувајќи и таква патологија како цревна колика.

Третманот на цревната колика кај новороденчињата треба да вклучи употреба на кармински лекови, кои можат брзо да го намалат формирањето на гасот во цревата и да ја подобрат состојбата на бебето. Најефективниот лек за ова нарушување кај малите деца е "копа вода", која се подготвува на следниов начин: семиња за копање се истури со варена вода, по што смесата се впива половина час и се филтрира преку газа за да се отстранат семињата и да се добие чиста инфузија од копра.

Ако кај постарите деца се појават цревни колики, тие веќе се третираат на ист начин како возрасните. Прво, мал пациент се испитува за да се утврди основната болест што ги предизвикува овие симптоми, а потоа се пропишува еден од лековите што се користат за интестинална колика:

 • сорбенти, кои вклучуваат активен јаглен и ентерогел;
 • лекови кои ги релаксираат мускулите на цревата - No-shpa, Buscopan и други;
 • Espumizan, намалување на формирање на гас во цревата.

Треба да се напомене дека третманот на ова нарушување исто така може да биде симптоматски. На пример, може да се стави шише со топла вода на болно место, кое ќе овозможи малку да ја олесни болката. Покрај тоа, состојбата на возрасните и децата ја олеснува вообичаената хигиенска клизма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна колика и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 10 од 15)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 8 од 15)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
E. coli (појавување на симптоми: 8 од 15)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 15)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .