Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апцес на црниот дроб: симптоми и третман

Апсцес на црниот дроб - главните симптоми:

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

Почесто секогаш со оваа патологија постојат луѓе кои живеат во неповолни санитарни и хигиенски услови. Освен тоа, мажите страдаат од оваа болест околу 7 пати почесто од жените.

Според нивните етиолошки знаци, црниот апсцес може да биде примарен и секундарен. Примарната форма се развива ако инфекцијата влезе во телото однадвор, а секундарно - кога се шири однатре, односно со други болести на црниот дроб и другите органи. На пример, може да се појави апсцес во случаи кога лицето страда од сифилитична инфекција , со формирање на грануломи во црниот дроб. Исто така, апсцес може да се формира ако постои засилување на цистата на органи или на орган е под влијание на бенигрен тумор.

Класификација

Класификацијата на оваа патологија е многу голема, бидејќи постојат многу фактори кои влијаат на карактеристиките на текот на болеста. Особено, главните критериуми за класификација се:

 • потекло;
 • причини за појава;
 • патеки за размножување;
 • видови на проток;
 • големина, количина и локација.

Надвор беше кажано дека апсцесите на црниот дроб се примарни и секундарни. Што се однесува до причините за формирање на супурација, паразитски апсцеси (амебни) и бактериски апсцеси се класифицирани. Предизвикана од бактерии често се развива како резултат на ингестија на органот на Pseudomonas и Escherichia coli , Klebsiella, Streptococcus и Staphylococcus aureus или Proteus. Главната причина за паразитски апсцес е амеба, но другите паразитски микроорганизми може да предизвикаат патолошки процес (алвеококи, ехинококус и заоблен црв).

Ширењето на инфективни агенси во телото предизвикува неколку видови на апсцеси. Во зависност од тоа како инфекцијата влезе во телото, постојат хематогени апсцеси на црниот дроб, холангиоген, контакт, посттрауматски. Покрај тоа, постои категорија на апсцеси, чија причина не е инсталирана - тие се нарекуваат криптогени.

Апсцес на црниот дроб

Хематоген апсцес се нарекува ако инфекцијата влегла во органот преку крвните садови (хепатални вени или врана вена кава), а холангиогениот се зборува кога продира преку органот преку жолчниот канал. Контактниот апсцес вклучува инфекција од соседните органи, на пример, од воспален апендикс или погоден чир на цревата. А пост-трауматски абсцеси на црниот дроб се развиваат по операцијата, отворени или тапи повреди.

Текот на болеста е некомплициран и комплициран. Сложените видови вклучуваат развој на коморбидитети:

Апсцесите на црниот дроб се класифицирани според големината (можат да бидат мали и големи), бројот (еден или многу) и локацијата (десниот или левиот лобус може да се одрази посебно, каудатниот лобус или квадрат).

Етиологија

Веќе е кажано погоре дека причините за развојот на болеста се состојат во пенетрација во телото на одредена бактериска флора или протозои. Во овој случај, патот на инфекцијата може да биде различен. Ако зборуваме за холангиоген пат, болестите како холециститис , жолчни камења , холангитис и други придонесуваат за ова. Преку крвта, инфекцијата продира во случај на општа инфекција (сепса).

Повеќе детали треба да се фокусираат на посттрауматскиот пат, причините за кои се состои од трауматско нарушување на интегритетот на црниот дроб. Супурацијата во органот може да се развие како резултат на повредениот паренхим, како и со затворени повреди (особено со формирање на хематоми). Ова може да се случи како резултат на различни несреќи, се бори и паѓа од висина, како и за време на хируршки интервенции.

Амебниот абсцес на црниот дроб е патологија која најчесто се развива поради ентералниот агенс кој влегува во организмот. Кога влегува во телото, се внесува во мукозната мембрана на тенкото црево, од таму мигрира во крвните садови и влегува во црниот дроб. Причините за развој на апсцес се дека во органот паразитот ја напаѓа паренхимот, предизвикувајќи некроза на клетките со формирање на гноен инфилтрат.

Симптоматологија

Почетните симптоми на оваа болест се клинички. Пациентот се жали на знаци на интоксикација , кои можат да се појават со различен интензитет во зависност од состојбата на имунитетот.

Класичните симптоми на апсцес на црниот дроб се:

 • температурата се зголемува до 38-39 степени и повисока;
 • треска и треска;
 • појавата на пот на лицето и вратот, која е леплива на допир;
 • вртоглавица;
 • визуелни халуцинации;
 • главоболка;
 • нарушувања на вниманието и меморијата.

Во некои случаи, лицето се чувствува гадење и има повраќање на цревни содржини.

По првите знаци на интоксикација се појавуваат симптоми на оштетување на црниот дроб, меѓу кои очигледна болка во десниот хипохондриум може да биде дијагностичка. Обично, болно лице може точно да определи каде е болната област.

Други симптоми на оштетување на црниот дроб се:

 • проширување на органите;
 • зголемена слезина;
 • развој на асцит ;
 • намалување на телесната тежина;
 • темна урина и фекална дисколорација;
 • присуство на крв во фецесот;
 • крварење (езофагеален и цревниот) - овие симптоми се потврдуваат со појава на повраќање во форма на кафе или столица.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза, не е доволно само да се испита пациентот, да се соберат анамнеза и да се спроведат лабораториски тестови, бидејќи тие не даваат комплетна слика за патологијата. Затоа, покрај општите и биохемиските анализи на крвта, пациентите со горенаведените поплаки се пропишани за рентген, КТ и ултразвук.

Најефективен дијагностички метод е ултразвучно испитување на црниот дроб . Тоа ви овозможува да ја утврдите точната дијагноза во 90% од случаите. За да се одреди микроорганизмот што го предизвикал апсцесот, со цел да се избере најсоодветниот антибиотик, можно е со земање на содржината на апсцесот за анализа со перкутано пробивање под контрола на ултразвук.

Неопходен третман

Во случај на некомплициран процес, третманот дава добри шанси за обновување. Ако се развијат компликации, прогнозата станува неповолна, а веројатноста за смрт се зголемува.

Главните лекови кои се користат за лекување на оваа патологија се антибиотици. Претежно користат лекови од трета генерација:

 • цефтриаксон;
 • норфлоксацин;
 • левофлоксацин;
 • амоксиклав.

Третманот на оваа патологија, како што е амебниот апсцес на црниот дроб, вклучува употреба на антипротозоални лекови, од кои најефикасен е метронидазолот.

Во прилог на антибиотици, третманот вклучува и спроведување на симптоматска терапија:

 • земање на febrifuge;
 • лекови против болки;
 • ентеросорбенти;
 • хемостатски лекови;
 • антиеметици.

Третманот се изведува во болница под надзор на лекар, а повеќето од лековите се инјектираат интравенозно. Ако во рок од неколку месеци таквата терапија не даде резултати или пациентот развил компликации, во форма на пробив на апсцес и ширење на воспалителниот процес на други органи, е индицирана хируршка дренажа на гнојната шуплина или кариес (за повеќекратни апсцеси).

Хируршкото лекување може да се спроведе или со минимално инвазивен метод (со перкутано воведување на канализација), или со полноправна операција со екстракција на орган и ексцизија на погодените ткива.

Важно место во третманот се дава на исхраната. Се препорачува да се јаде храна во мали делови, да се избегнува груба и тврда храна и да не се јаде штетна храна (пржена, масна, пушена, итн.).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црн дроб апсцес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хепатолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 9 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .