Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастритис со висока киселост: симптоми и третман

Гастритис со висока киселост - главните симптоми:

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

Причини

Зголемената киселост не е нормална за стомакот, па ако киселата средина е присутна во органот долго време, ѕидовите на желудниците почнуваат да се разгоруваат и се развива гастритис со зголемена киселост.

Во исто време, постојат причини кои предизвикуваат зголемена секреција на мукозната мембрана на органот на тајната, што доведува до зголемување на киселоста на желудечниот сок. И такви причини се ендогени и егзогени.

Егзогените причини се причините за зголемена киселост поради ингестија на одредени супстанции или производи. Соодветно на тоа, ендогени причини се присуството во телото на патологии кои предизвикуваат зголемување на секреторната функција на овој орган.

Егзогените фактори вклучуваат:

 • јаде премногу топла храна или премногу ладна храна;
 • слаба џвакање на храна;
 • честа употреба на зачинета и пржена храна;
 • честа употреба на алкохолни пијалоци;
 • ефектите на тутунот врз мукозата на желудникот;
 • неконтролиран внес на лекови.

Покрај тоа, неопходно е да се разбере дека нарушувањето на работата на секреторната функција може да се поврзе со неповолната еколошка состојба во регионот каде што живее лицето. Исто така, редовно голтање на честички од прашина или други штетни супстанции во воздухот каде што едно лице работи - во рудници, во фабрики и сл., Може да доведе до болест.

Гастритис со висока киселост

Ако зборуваме за ендогени фактори , прво од сите е неопходно да се спомене наследноста. Според студиите, луѓето кои имаат блиски роднини кои страдале од таква патологија најверојатно ќе го имаат, во секој случај, нивната предиспозиција е многу висока. И провокаторот на развојот на болеста може да биде и погрешен начин на живот и редовен стрес. Ендогените причини, исто така, вклучуваат недостаток на витамини во телото, алергии на храна и нарушени метаболички процеси. Други болести на гастроинтестиналниот тракт, исто така, може да предизвикаат нарушување на секреторната функција на стомакот со развој на гастритис со висока киселост.

Кога болестите на респираторниот систем и кардиоваскуларниот систем може да развијат клеточна хипоксија, поради што се нарушува нивната секреторна функција и се развива гастритис со зголемена киселост. Покрај тоа, според медицинските истражувања, наједноставниот микроорганизам, Helicobacter pylori , има негативен ефект врз мукозната мембрана (неопходно е лекување на болест предизвикана од бактерија со специјални препарати). Овој микроорганизам е способен за производство на каталаза, која го потиснува одговорот на човечкиот имунолошки систем, како и уреаза, која го штити од негативните ефекти на желудечниот сок, поради што може да живее и да се репродуцира во стомакот без никакви проблеми.

Овој микроорганизам влијае на стомакот во неколку насоки одеднаш:

 • прво, го активира воспалението во мукозната мембрана на органот;
 • второ, ослободува токсини кои го влошуваат воспалителниот процес и го трујат телото;
 • трето, тоа влијае на физиолошките функции на стомакот, што доведува до нарушување на неговата работа.

До денес, истражувачите имаат воспоставено јасна врска помеѓу Helicobacter pylori и хроничен гастритис со висока киселост, па ако се сомневате дека оваа болест, лекарите првично испраќаат лице во студија, обидувајќи се да ја открие оваа бактерија во телото, што ќе помогне да се потврди дијагнозата.

Други протозои кои можат да влијаат на секреторната функција на овој орган на дигестивниот систем се спирохетите, аденовирусите, херпесната инфекција , амебата од гуми, кока, разните габи, па дури и оралните трихомони.

Знаци на

Денес, вообичаено е да се разликуваат знаци на гастритис со висока киселост, во зависност од видот на патологијата. Постојат три типа на оваа болест:

 • тип А гастритис;
 • тип Б;
 • тип В

Најреткиот тип е тип А или автоимун гастритис, во кој постои нарушување на секрецијата на хлороводородна киселина со развој на мегалобластна анемија, невролошки патологии и нарушување на апсорпцијата на витамин Б12. Симптомите на оваа болест не се откриваат во почетните фази, па затоа е прилично тешко да се третира болеста - само со развој на мегалобластна анемија, пациентот почнува да се жали на непријатен вкус во устата, досадна болка во стомакот, како и дијареа и надуеност. Клинички значаен симптом е чувството на горење на јазикот, а неговата површина станува како лакирана.

Симптомите на гастритис со висока киселост од типот Б, најчест тип на оваа патологија, ќе бидат следниве:

 • развојот на тенденцијата за запек ;
 • појава на кисело поткопување и развој на металоиди ;
 • болки кои обично се јавуваат ноќе и на празен стомак;
 • гадење и повраќање.

Понекогаш болеста е асимптоматска, а дијагнозата може да се утврди само со ендоскопско испитување. Овој тип на гастритис е антрален, егзоген, како и предизвикан од горенаведениот микроорганизам - Helicobacter pylori.

Антрал - тип на патологија која се манифестира поради ефектот на бактериски агенси врз мукозната мембрана на органот. Егзоген тип се развива поради надворешни негативни ефекти.

Хроничниот гастритис со зголемена киселост, предизвикан од Helicobacter pylori, често доведува до појава на повеќе жаришта на воспаление во стомакот, со развој на мукозна атрофија и патолошки промени во епителот на органот.

Последниот тип на патологија е тип В. Оваа болест често се предизвикува со интоксикација со лекови, хемикалии или алкохол , како резултат на што се јавува оштетување на мукозната мембрана на органот. Карактеристичните симптоми се горушица, повраќање, гадење и болка веднаш по јадење и за време на спиењето.

Дијагноза и третман

Главната дијагностичка вредност за определување на оваа болест е гастроскопија , која овозможува да се утврдат областите на лезијата во органот. Покрај тоа, можно е да се дознае нивото на киселост со спроведување на студија за биопатот на мукозата на желудникот.

Третман на гастритис со висока киселост е да се спроведе симптоматска терапија. Лекарот, земајќи ги предвид клиничките манифестации и поплаки на пациентот, пропишува лекови против болки, лекови кои го намалуваат воспалителниот процес и ја стабилизираат секреторната функција. Најчести лекови кои се користат за оваа намена се антисекреторните лекови (омепразол, рабепразол и други) и антациди.

Важна улога во третманот ја има храната со гастритис со висока киселост - треба да биде фракционо и повеќекратно. Се препорачува да се јаде до 6 пати дневно - деловите се мали. Производи кои предизвикуваат иритација на органи се исклучени од исхраната. Особено, исхраната со гастритис со висока киселост треба да ја исклучи масна и пржена храна, зачинети јадења, пушено месо и солење. Исто така важно е храната да не е премногу топла или премногу ладна.

Исхрана за гастритис со висока киселост

Најдобро е ако исхраната со гастритис со висока киселост ќе вклучи варен зеленчук, варена риба, посно месо. Се препорачуваат супа од зеленчук, кои се многу корисни и не ја иритираат слузницата на органот. Најоптималното мени е диететичар.

Менито за пациентот е направено земајќи ги предвид неговите вкусови - за да не е само здрава храна, туку и вкусна. Но, главната работа е во тоа што ги вклучува и дозволените производи. Покрај тоа, дефинитивно треба да разговарате за менито со вашиот лекар за да го одобри.

Ако некое лице има гастритис со зголемена киселост, нејзиниот третман ќе се состои и во внесувањето на дигестивни ензими кои овозможуваат да се прилагодат процесите на варење и да се заштити слузницата од негативни ефекти.

Покрај тоа, третманот на гастритис со висока киселост бара употреба на антиспазмодии и седативи, а во случај на откривање на Helicobacter pylori, се назначени антимикробни лекови. Мора да се каже дека лековите и диетата не можат целосно да го излечат гастритисот со висока киселост, но овозможуваат продолжување на ремисијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастритис со зголемена киселост и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хеликобактер пилориоза (појавување симптоми: 9 од 15)

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 15)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 15)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Гастропатија (појавување симптоми: 8 од 15)

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .