Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен дуоденитис: симптоми и третман

Хроничен дуоденитис - главни симптоми:

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

Во медицината, постојат неколку теории за тоа дали или не да се користат народни лекови во третманот, па затоа не треба да се прибегнува кон самотерапија без претходно консултирање со вашиот лекар.

Главните симптоми на болеста се абдоминална болка, гадење, повраќање, зголемено потење, треперење на прстите на горните екстремитети. И покрај фактот дека ова е една од најчестите патологии на дуоденумот, како независна болест е многу ретка - често хроничниот дуоденитис е придружен со хроничен гастритис . За мажите, ова нарушување е почесто отколку кај жените. Ова се должи на фактот дека таквата болест е често првиот знак за појава на чиреви во желудникот , што многу често влијае на средовечната машка популација.

Етиологија

Бидејќи појавата на хроничен дуоденитис е тесно поврзана со други патолошки процеси на органите на дигестивниот тракт, постојат многу причини поради кои може да се манифестира. Тие вклучуваат:

 • запек , особено на хронична природа;
 • тешка подвижност на карличните органи;
 • неможност да се ограничи урината при силни желби;
 • хроничен гастритис - содржината со висока киселина предизвикува оштетување на цревниот ѕид. Ова води кон чистење на мукозната мембрана;
 • хронични нарушувања на функционирањето на органите како што се панкреасот, црниот дроб и жолчниот меур;
 • Хеликобактер пилори инфекција.
Хроничен дуоденитис

Покрај тоа, постојат голем број на фактори кои придонесуваат за изразување на оваа болест:

 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • придржување кон строгите диети;
 • алергиски реакции на одредени видови храна;
 • хормонална нерамнотежа;
 • злоупотреба на никотин и алкохолни пијалоци;
 • огромни лекови без потреба или назначување на лекарот што посетува;
 • апсорпција на голем број зачинети јадења.

Токму овие предиспонирачки фактори кои, кога се изложени за подолг период, доведуваат до нарушено снабдување со крв во органите вклучени во процесот на дигестивниот систем. Поради тоа, нивниот отпор кон воспалителните процеси е намален.

Видови

Хроничниот дуоденитис може да се појави во неколку форми:

 • површни - незначителни, не повеќе од три месеци, воспаление на мукозната мембрана на дуоденумот;
 • атрофичен - во кој има разредување на мембраната, поради што се нарушува лачењето на овој орган;
 • ерозивен - појава на ерозии и мали чиреви на лигавицата.

Во зависност од ширењето на воспалението, хроничниот дуоденитис може да биде:

 • вкупно - влијае на целиот дуоденум;
 • ограничен - само одредени оддели на органот се подложени на патолошки процес.

За фаза:

 • влошување;
 • ремисија или повлекување на симптомите.

Во зависност од тоа кои знаци преовладуваат, разликуваат болеста:

 • гастритис;
 • како чир;
 • холецистоид;
 • панкреатитис;
 • мешани
 • скриени, во кои едно лице не може да се сомнева дека тој е носител на таква болест.
Класификација на хроничен дуоденитис

Симптоми

Текот на хроничниот дуоденитис е многу полесен од другите форми. Болката во такви случаи е константна, но не е изречена. Други симптоми на хронична болест се:

 • напади на гадење кои завршуваат со повраќање;
 • акутна болка во горниот дел на стомакот (зголемена после јадење);
 • значително намалување на апетитот, што често води до намалување на телесната тежина, понекогаш и до критични точки;
 • во некои случаи, болката од епигастричниот регион може да се движи кон грбот;
 • сериозна вртоглавица;
 • мигрена ;
 • општа слабост на телото;
 • мало зголемување на телесната температура;
 • појава на поткопување;
 • облогите и белците на очите добиваат жолтеникава боја;
 • треперење во прстите на горните екстремитети;
 • нарушувања на нервниот систем;
 • зголемено потење;
 • зголемување на пулсот;
 • појавата на бело цут на јазикот;
 • дијареа;
 • горушица, без оглед на исхраната.

Оваа болест најчесто се манифестира со неколку од горенаведените симптоми.

Дијагностика

За да може лекарот да препише правилен третман, потребно е да се дијагностицира. За лекарите не е тешко да се утврди присуството на ова нарушување во текот на испитувањето, но бидејќи има многу форми и нема специфични симптоми, неопходно е да се спроведат дополнителни испитувања:

 • проучување на хранопроводот, стомакот и дуоденумот со гастроскопија;
 • биопсија, во која се собира мал дел од погоденото ткиво за следните лабораториски тестови;
 • Ултразвук - се изведува за да се утврди состојбата на внатрешните органи;
 • проучување на гастричниот сок;
 • испитување на горниот дел на ГИ тракт;
 • звучи;
 • тест за здив, кој ќе помогне да се утврди присуството на бактерии како Helicobacter pylori во телото;
 • ПЦР истражувањата ќе помогнат да се утврди природата на појавата на оваа болест.

Третман

Третман на хроничен дуоденитис, сличен на дијагнозата, се состои од збир на мерки:

 • елиминација на симптомите со помош на разни лекови;
 • збогатување на телото со витамини и протеини;
 • антидепресивни рецепти (за продолжени егзацербации);
 • придржување кон специјална диета;
 • третманот со помош на народни лекови е возможен само по одобрување на можноста за нивно примање од страна на лекар.

Не последната улога во третманот на диета игра, која обезбедува:

 • отфрлање на зачинета и масна храна;
 • јаде храна во мали делови пет до шест пати на ден. Храната не треба да биде премногу жешка или студена;
 • прием во сите количини на посно месо и риба;
 • првите курсеви направени од ориз, леќата или гриз;
 • ограничена потрошувачка на јајца. Можете да јадете само варени јајца или омлети направени исклучиво од протеини;
 • млечни производи и урда;
 • јаде леб само во форма на исушени лебови или крекери;
 • пијат големи количества слаби чаеви или свежи сокови.

Исхрана е забранета да се користи:

 • пушеле колбаси;
 • кисели краставички;
 • пекарски производи;
 • масното месо и супа од него;
 • павлака и крем;
 • слатки газирани пијалоци;
 • зелка, ротквица, ротквица, кромид, лук;
 • сладолед;
 • грозје.

Во прилог на исхраната, можете да користите традиционални лекови, кои вклучуваат рецепти од:

 • мешавини на листови од алое, црвено вино и мед;
 • прополис и алкохол;
 • сок од целер;
 • компир супи и сокови;
 • нафтено масло;
 • чај од камилица и глуварче;
 • валеријана, корења на овошен чај и корен;
 • лушпа на цвеќиња од цвеќиња;
 • овес млеч.

Но, не заборавајте дека народни лекови за третман на хроничен дуоденитис може да се користат само по консултација со специјалист.

Методите на хируршки третман се третираат исклучително ретко и само во оние случаи кога сите горенаведени методи на терапија не помогнаа.

Превенција

Превентивните мерки за хроничен дуоденитис се исклучително важни, бидејќи тие ќе помогнат да се избегне честа повторна појава на егзацербации на симптоми. За ова ви е потребно:

 • води здрав начин на живот. Алкохолот и пушењето се забранети дури и во мали количини;
 • напушти зачинета и масна храна и се држи до слаба, но ефикасна диета;
 • навремено лекуваат болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • неколку пати годишно се подложува на рутинска инспекција;
 • користете традиционални лекови (по одобрување од лекарот што посетува).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен дуоденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Билијарна дискинезија (појавување на симптоми: 10 од 20)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 10 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Жолтица (појавување симптоми: 9 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .