Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперактивен мочен меур: симптоми и третман

Преоперативен мочен меур - главни симптоми:

Преоперативниот мочен меур е болест што се карактеризира со честа потреба за уринирање, што е често придружено со инконтиненција. Бидејќи мочниот меур е целосно составен од мускули, тоа значи дека со оваа болест лицето не е способно само по себе да ја потиснува емисијата на урина. Со ова нарушување, мускулното ткиво почнува да реагира дури и на мала акумулација на течност, додека лицето ја чувствува постојаната полнота на мочниот меур и постојано ја посетува тоалетната просторија. И покрај таквата непријатност, еден пациент со таква болест зема многу мала количина на урина во исто време, а понекогаш и неколку капки.

Ова нарушување е најкарактеристично за женската половина од населението - жените на возраст над четириесет и повеќе се подложни. Во машката половина е многу поретко и обично влијае на старост од шеесет години. Многу често, симптомите на болеста се појавуваат нагло и неочекувано, дека едно лице не може самостојно да одржи урина. Во некои случаи, оваа околност го принудува пациентот да носат пелени за возрасни, бидејќи не постои друг начин да се скрие ова нарушување, освен за третманот.

Етиологија

Причините за синдром на хиперактивен мочен меур кај мажите и жените може да бидат различни болести, вклучувајќи:

 • бенигна неоплазма на простатата (ова предизвикува стеснување на уринарниот канал);
 • широк спектар на разновидност на нарушувања на структурата на мозокот, на пример, трауматски повреди на мозокот, хеморагии, онкологија;
 • нарушувања на 'рбетниот мозок - тумори, интервертебрални хернии , повреди и модринки, компликации по операцијата;
 • дијабетес мелитус ;
 • ментална ретардација ;
 • мозочни удари ;
 • нарушувања на нервниот систем;
 • разни труења на телото со токсични хемикалии, алкохол, преголема доза на лекови;
 • конгенитални абнормалности во структурата на уринарниот канал;
 • хормонални промени кај жените, особено во периодот на прекинување на менструацијата. Затоа жените се подложни на оваа болест.

Покрај тоа, продолженото влијание на стресни ситуации, комуникацијата со непријатни луѓе и несаканите услови за работа може да послужат како фактори во манифестацијата на хиперактивниот мочен меур. Бременоста кај жените може да предизвика оваа болест, како и уринарна инконтиненција , бидејќи фетусот го стиска мочниот меур. Важна улога игра возрасната категорија - појавата на таквото пореметување кај младите е исклучително ретка. Но, во некои случаи, хиперактивноста на мочниот меур е забележана кај децата, но причините за ова се сосема различни карактеристики:

 • зголемена активност на детето;
 • прекумерно внесување на течности;
 • тежок стрес;
 • неочекуван и интензивен страв;
 • вродена патологија на уретрата.

Овие фактори се причините за оваа болест во помладата возрасна група. Но, не смееме да заборавиме дека кај децата под три години, неконтролираната емисија на урина е сосема карактеристична. Во случај кога симптомите на хиперактивниот мочен меур се забележани кај адолесцентите, веднаш треба да побарате помош од специјалисти, бидејќи тоа може да се должи на ментални нарушувања кои најдобро се третираат во почетните фази.

Видови

Преактивно активен мочен меур

Неактивен мочен меур може да се манифестира во неколку форми:

 • идиопатска - во која е невозможно да се одредат факторите на појавата;
 • неврогена - главните причини за манифестација поврзани со оштетено функционирање на централниот нервен систем.

И покрај тесната поврзаност на мочниот меур со нервниот систем, во повеќето случаи причината за појава на нарушување на инконтиненцијата произлегува од разни инфекции и болести.

Симптоми

Покрај главниот симптом на хиперактивна мочниот меур - уринарна инконтиненција, постојат неколку симптоми кои се карактеристични за ова нарушување:

 • повторена потреба за мокрење. И покрај чувството за целосен мочен меур, се ослободува мала количина на течност;
 • силна потреба да се испразни (често е толку силно што едно лице нема време да стигне до тоалетот);
 • излачување на урината ноќе или во сон. Во нормална состојба на мускулите на мочниот меур, лицето не станува ноќе за да ја задоволи потребата;
 • принудно ослободување на неколку капки течност;
 • излачувањето на урината во неколку фази, односно, по завршувањето на првиот процес, вториот бран на ослободување на урина се јавува по истегнување.

Ако некое лице има потреба да се испразни повеќе од девет пати во текот на денот, а најмалку три ноќевања, ова е првиот симптом дека тој е склон кон таква болест како хиперактивен мочен меур. Но, оваа сума може да варира во зависност од количината на потрошени течности, алкохол или диуретични лекови. Во нормална состојба, таков процес се јавува помалку од десет пати на ден и, воопшто, не се забележува во текот на ноќта. Кај жените и мажите, може да се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми.

Компликации

Со погрешно или задоцнето лекување на болеста може да се појават следните последици:

 • постојана анксиозност и, како резултат на тоа, ниска концентрација на домашните или работните работи;
 • пролонгирани депресии кои можат да се развијат во апатија ;
 • појавата на несоница, како последица на нарушувања на спиењето ;
 • губење на способноста за прилагодување кон социјалните услови;
 • појавата на конгенитални абнормалности кај бебето, ако болеста била дијагностицирана кај бремена жена.

Вреди да се напомене дека кај децата компликациите се формираат многу побрзо отколку кај возрасните.

Дијагностика

Во дијагнозата на хиперактивниот мочен меур, главната работа е да се исклучат други болести на уринарниот тракт. За да го направите ова, користете множество дијагностички мерки, вклучувајќи:

 • собирање на целосни информации од пациентот за можните причини за појава, времето на појава на првите симптоми, без разлика дали тие се придружени со болни сензации. Лекарите препорачуваат водење на тоалетна дневница, во која е неопходно да се забележи зачестеноста на посетите и приближната количина на ослободена течност;
 • анализа на историја на случаи на следните роднини и наследни фактори;
 • анализа на урина , општа и биохемиска, спроведување на тестови на Нечипоренко - ќе укаже на патологијата на бубрезите или органите кои се вклучени во емисијата на урина, и Зимницки - во која се спроведува студија за урина која се собира по ден;
 • сеење урина за откривање на бактерии или габи;
 • Ултразвук на мочниот меур ;
 • МНР;
 • инспекција на канал за емисија на урина со алатка како што е цистоскоп;
 • радиографија со контрастен агент кој ќе помогне да се идентификуваат патологии во структурата на овие внатрешни органи;
 • уродинамичка студија на сложена природа.

Покрај тоа, можеби ќе ви треба дополнителен совет од невролог, бидејќи болеста често се поврзува со нарушувања на нервниот систем.

Третман

Третманот на хиперактивниот мочен меур, сличен на дијагнозата, се состои од неколку мерки. Главната задача на терапијата е да научат како да ги контролираат желбите и, доколку е потребно, да ги ограничат. Комплексот за третман се состои од:

 • земање поединечни лекови, во зависност од причината за нарушување;
 • употребата на специјални лекови кои влијаат врз функционирањето на нервниот систем;
 • вршење на специјални физички вежби за зајакнување на мускулите на карлицата;
 • изготвување на правилен дневен режим. За одмор, оставете најмалку осум часа на ден, не пијте течност неколку часа пред спиење;
 • рационализација на секојдневниот живот - е да се избегне стрес или непријатна комуникација, да се зголеми времето поминато на свеж воздух;
 • физиотерапевтски методи на третман, на пример, електростимулација, струја и електрофореза, акупунктура.

Хируршката интервенција се примени само во случаи кога другите методи на терапија се неефикасни. Во такви случаи, спроведе неколку видови на операции:

 • дополнително снабдување на нервите со мочниот меур;
 • воведување на стерилна течност во мочниот меур, со што ќе се зголеми големината на органот;
 • воведување во ѕидовите на телото, со помош на инјекции, специјални препарати, чија главна задача е да го прекинат пренесувањето на нервните импулси;
 • замена на мал дел од мочниот меур со цревата;
 • отстранување на одреден дел од телото, но мукозната мембрана останува на место.

Овие медицински интервенции се препорачуваат не само за возрасни мажи и жени, туку и за деца.

Превенција

Со цел да се спречи појавата на овој синдром, неопходно е:

 • најмалку еднаш годишно да се набљудува кај урологот кај мажите, а кај гинекологот најмалку двапати годишно за жени;
 • консултирајте се со специјалист навремено (при првите симптоми на нарушување на емисијата на урина);
 • следење на износот на ослободена течност;
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • бремени жени редовно го посетуваат акушер-гинеколог;
 • да го земе детето на консултација со детски психолог;
 • води здрав начин на живот, не ги изложувате децата на пасивното пушење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперактивен мочен меур и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: уролог , педијатар , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циститис (појавување симптоми: 4 од 8)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Аденом на простатата (појавување симптоми: 3 од 8)

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 3 од 8)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Бенигна простатична хиперплазија (појавување симптоми: 3 од 8)

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...
Ентеробиаза (појавување на симптоми: 2 од 8)

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .