Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хеликобактер пилориоза: симптоми и третман

Хеликобактер пилориоза - главните симптоми:

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

Да се ​​дојде до оваа средина Helicobacter pylorus предизвикува воспалителен процес во мукозната мембрана, која е придружена со нарушување на нејзината структура и формирање на мали чирови, кои без третман може да навлезат во подлабоки ткива и да се дијагностицираат како чир на желудникот и други дигестивни органи. Исто така, патогената активност на бактеријата може да придонесе за развој на тумори на рак. Покрај тоа, Helicobacter pylori често станува предизвикувачки агенс на гастритис , бидејќи повеќе од половина од луѓето кои страдаат од оваа болест, ја откриваат оваа бактерија и скоро сите луѓе со гастрични улцери.

Helicobacter pylori е прилично честа кај возрасните, особено кај постарата популација - забележана е неколку пати поретко кај децата и адолесцентите. Еднаш во мукозната мембрана, бактеријата почнува да ги излачува производите од неговата витална активност, со што го оштетува и го нарушува функционирањето на алиментарниот тракт, а истовремено доведува до појава на непријатни симптоми. Елиминирање на бактеријата, како и спречување на нејзината репродукција, можеби со помош на антибиотици и други лекови кои ја регулираат киселоста на стомакот.

Етиологија

Главните причини за пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело не се целосно разбрани, но постојат неколку предиспонирачки фактори, вклучувајќи:

 • бакнува со инфицирано лице. Покрај тоа, самиот носител на бактеријата не може да биде свесен за неговото постоење, бидејќи болеста може да биде асимптоматска со децении, но инфицираното лице ќе ги доживее првите симптоми за неколку дена;
 • лошо или несоодветно ракување со медицински инструменти, особено ендоскоп;
 • воздушен пренос;
 • користење на предмети за лична хигиена со болно лице;
 • употреба на нетретирана вода од чешма;
 • јаде нечист зеленчук и овошје;
 • непридржување кон лична хигиена. Голем број луѓе забораваат да ги мијат рацете по улицата;
 • пренос од мајка на дете преку плунка и заеднички прибор за јадење;
 • инфекција преку контакт со животни е исклучително ретка;
 • Во телото на детето може да помине низ играчките што лежат на подот или брадавицата, но ќе се манифестираат по многу години.

Бидејќи бактеријата може да се пренесе преку садовите и додатоците за бања, се смета за таква болест како болест на семејството, ако еден член на семејството е заразен, некои од најблиските роднини сигурно ќе покажат симптоми на инфекција.

Пенетрацијата на Helicobacter pylori бактерии во телото

Видови

Во зависност од интензитетот на симптомите, хеликобактериозата може да постои во неколку форми:

 • асимптоматски (латентен, слаб) - за повеќето луѓе, оваа бактерија не предизвикува болка или непријатност, но тоа е само под силен имунитет. Едно лице може само да забележи повреди во работата на дигестивниот тракт, но да го напише надвор од други причини. Но, под услов микроорганизмот да живее во човечкото тело повеќе од десет години, чировите формирани од него може да се реинкарнираат како малигни рак;
 • акутен - придружен со остри побуни на гадење, проследено со повраќање и болка во абдоменот;
 • хроничен - во кој акутната форма обично тече и се изразува во форма на гастритис. Овој тип на болест е забележан кај повеќето луѓе изложени на Helicobacter pylori. Често изложени на дуоденумот;
 • улцеративен - развој се случува со пораз на подлабоките слоеви на ѕидовите на телото. Често тоа се случува под влијание на некои фактори - злоупотреба на никотин и алкохол, како и пролонгирано влијание на стресни ситуации.

Симптоми

За многу луѓе, бактеријата е во телото веќе неколку години и не се манифестира. Сепак, хеликобактериозата има свои специфични симптоми, кои ќе се разликуваат во зависност од формата на болеста. Така, знаците на акутна и хронична Helicobacter pyloriosis ќе бидат:

 • чести gagging;
 • акутна болка во долниот дел на стомакот. Може да се појави за време на оброкот, а потоа;
 • тешка металоиди;
 • сензација на непријатен вкус во устата;
 • болка во стомакот, рекурентна;
 • емисија на гасови;
 • појава на крварење од непцата.

Во хронична форма, но со учество на дуоденумот, симптомите наликуваат на манифестации на гастритис, на кои се додаваат:

 • дијареа наизменично со запек ;
 • намален апетит;
 • глад, кој не исчезнува после јадење, или, обратно, силно презаситеност;
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • металоиди;
 • често се повторуваат појаснување.

Следниве симптоми се карактеристични за улцеративната форма:

 • силна болка и тежина во стомакот, обично по јадење;
 • чувство на горење;
 • гадење и повраќање;
 • ртење.

Но, присуството на такви симптоми не секогаш значи дека лицето има хеликобактериоза, за целосна потврда дека е неопходно да се подложи на дијагноза.

Дијагностика

Дијагнозата на хеликобактериозата е доста тешко, бидејќи болеста нема специфични симптоми. Најсигурни методи за испитување се сметаат за:

 • испитување на пациентот и палпација на абдоменот. Покрај тоа, пациентот мора да биде информиран за времето на првото откривање на симптомите или непријатност.
 • фиброгастроскопија со земање на мал примерок од мукозно ткиво;
 • ендоскопско испитување - во кое ендоскоп се вметнува преку усната шуплина, со помош на која сите органи на гастроинтестиналниот тракт може детално да се испитаат, особено стомакот и дуоденумот;
 • земање примероци од плунка и крв, во присуство на крварење од непцата, за последователните лабораториски испитувања;
 • тест на крвта за да се утврдат антителата;
 • анализа на фекалните маси во кои, во присуство на ова нарушување, ќе бидат откриени честички на бактеријата;
 • различни специфични бактериолошки техники за откривање на Helicobacter pylori.

Дополнително, дијагнозата се изведува не само за време на дијагнозата, туку и после третманот. Ова е направено со цел да се следи успехот на терапевтските интервенции. Неопходно е да се спроведе дијагностика за еден месец по заздравувањето.

Третман

Третманот на хеликобактер пилори е насочен кон уништување на бактериите. Терапијата е избрана за секој пациент поединечно, земајќи ги предвид причините или начинот на пренесување, кои симптоми се манифестираат и степенот на болеста. Во суштина, третманот се состои од пропишување комбинација на некои антибиотици, вклучувајќи амоксицилин, кларитромицин, рабепразол, тетрациклин, метронидазол. Во просек, третманот трае две недели и гарантира целосна наплата без никакви последици за телото или здравјето. Со хроничен тек, третманот се смета за успешен ако е можно да се спречи формирањето на онкологија.

По курс на антибиотици, пациентот мора да се придржува до диета во која е неопходно да се елиминираат зачинета и масна храна, како и употребата на алкохолни пијалоци. Покрај тоа, постојат неколку популарни рецепти, забрзано закрепнување и се состои од:

 • инфузија базирана на цвеќиња од круша, јаболка и јагода, лисја од лисја;
 • лушпа на хиперикум, календула, кентаур и равнец;
 • тинктури од алкохол и прополис.

Превенција

Превентивните мерки за Helicobacter pyloriosis вклучуваат:

 • употреба на производи за лична хигиена;
 • употреба на различни јадења, ако семејството има заразено лице;
 • перење овошје и зеленчук пред да ги јаде. Покрај тоа, ги миете рацете по улицата и пред јадење;
 • ограничување од близок контакт со непознати луѓе кои можат да бидат носители на хеликобактериоза;
 • Стоп за пиење и пушење;
 • при првите симптоми на нарушување на органите на дигестивниот тракт, побарајте медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хеликобактериоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 9 од 19)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 9 од 19)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Катаролен гастритис (појавување симптоми: 8 од 19)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Подуеност (појавување на симптоми: 8 од 19)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 19)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .