Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Реактивен панкреатит: симптоми и третман

Реактивен панкреатит - главни симптоми:

Реактивен панкреатит е воспаление на панкреасот што се јавува поради некоја почетна причина поврзана со патологиите на другите органи на гастроинтестиналниот тракт, како што се стомакот, дуоденумот или цревните болести.

Оваа болест најчесто се развива кај возрасните, но понекогаш патологијата исто така е дијагностицирана кај деца. Во овој случај, реактивниот панкреатит кај детето е или резултат на наследни патологии на гастроинтестиналниот тракт или има акутен курс кој е директно поврзан со земање на одредени видови на храна или лекови - односно, симптомите брзо се развиваат и на детето му треба итна хоспитализација.

Во принцип, хроничната форма на реактивен панкреатит не постои како таква, бидејќи тоа е акутен процес. Само во некои случаи, болеста се развива бавно, но секогаш завршува со акутен напад. Затоа, ако се дијагностицира хроничен панкреатит, тоа само значи дека лицето страда од оваа патологија долго време, но со помош на симптоматска терапија ги елиминира нејзините манифестации до моментот кога настанува акутен напад.

Дијагнозата на оваа болест, која се развила на позадината на друга гастродуоденална патологија, е тешка. Во МКБ-10, генерално не постои реактивен панкреатит, но според оваа класификација оваа болест спаѓа во категоријата К82.8 - дисфункционални нарушувања на билијарниот тракт. Оваа класификација се користи кај деца.

Патогенеза

Во нормална состојба, панкреасот произведува ензими вклучени во дигестивниот процес. Меѓутоа, во самата жлезда овие ензими не се активираат, но само кога влегуваат во цревата, тие почнуваат да ја вршат својата функција. Ензимите влегуваат во овој орган преку панкреасните канали, и ако се случи цревната содржина да биде фрлена во овие канали, ензимите можат да се активираат без да го достигнат посакуваниот дел од цревата, што ги предизвикува нивните панкреасни клетки да вариат. Тоа е она што води до нејзино воспаление.

Механизмот на развој на реактивен панкреатит

Уништените клетки лачат уште повеќе панкреатичен сок со ензими, што го влошува воспалителниот процес и предизвикува голема штета на телото - ткивата на панкреасот се активно уништени.

Покрај тоа, болеста може да се развие во позадината на стеснување или запирање на транспортот на ензими преку каналите на органите.

Причини

Како што споменавме погоре, оваа болест е причина за други болести на дигестивниот тракт, вклучувајќи:

Инфекција на цревата може да предизвика реактивен панкреатит, или ќе почне да напредува како резултат на траума на органи со тапи испади или падови.

Постојат одредени етиолошки фактори кои можат да ја зголемат веројатноста за појава на оваа болест кај луѓето. Тие вклучуваат прекумерна консумација на алкохол, пушење и слаба исхрана, јадење големи количини на масна храна и пржена храна, како и неконтролирано внесување на разни лекови.

Симптоматологија

Реактивниот панкреатит има симптоми карактеристични за патологиите на органите на дигестивниот тракт:

  • гадење и намален апетит;
  • ртење и металоиди;
  • надуеност и абдоминална болка.

Како што напредува болеста, се забележува треска, повраќање и симптоми на општа интоксикација. Симптомите на патологијата, како што е реактивниот панкреатит, ги надополнуваат симптомите на болеста на органот на гастроинтестиналниот тракт кој го предизвикал.

Карактеристики на третманот

Главниот третман е насочен кон елиминирање на причината што го предизвикала развојот на болеста кај луѓето. Затоа, прво се врши целосен преглед на пациентот, по што лекарот му налага симптоматска терапија - да се ослободат надворешните знаци на болеста, како што се болка, треска, грчеви и сл.

Големото значење во третманот на диета игра со реактивен панкреатит, кој ги исклучува сите штетни продукти и вклучува употреба на храна во течна форма и во мали делови. Во исто време, на едно лице му се покажува изобилно пиење.

Ако се препорачува диета за реактивен панкреатит, лицето не треба да јаде масна и пржена, слатки и пушена храна, премногу солена и зачинета храна, како и храна со изразен вкус, бидејќи ја иритираат слузницата на панкреасот.

Понекогаш хируршкиот третман е индициран за пациентите, на пример, ако се појавиле лажни цисти во погодениот орган. И понекогаш телото е толку погодено што бара парентерална администрација на хранливи материи (преку вена).

Како терапија со лекови препишани лекови како што се ензими, антиспазмодии, карминативи, антибиотици и лекови против болки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате реактивен панкреатит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 10)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 10)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 10)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување на симптоми: 7 од 10)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Надуеност (појавување симптоми: 7 од 10)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .