Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диуденален рак: Симптоми и третман

Рак на дуоденален - главните симптоми:

Диуденален рак - болеста е доста честа и тешка. Во овој случај, канцерогениот процес влијае на почетниот дел од тенкото црево - дуоденумот. Со симптоми, оваа болест може да биде тешко да се разликува од другите карциноми на цревата. Во исто време, лицата над 50-годишна возраст страдаат од оваа болест. Кај младите, овој тип на рак е исклучително редок.

Етиологија

До денес, причините за патологиите на ракот во човечкото тело не се потполно разбрани - постојат само одредени хипотези. Особено, многу истражувачи сугерираат дека развојот на една таква болест како рак на дуоденален игра улога на токсичните ефекти на разните хранливи материи.

Дефинитивно можеме да кажеме дека води до оваа болест:

Често болеста е секундарна по природа, односно е резултат на ртење на тумори од тесно распоредени органи.

Генетската предиспозиција за таква болест како рак на дуоденален игра голема улога во етиолошката шема. Покрај тоа, во процесот на истражување беше откриено дека супстанции како што се бензидин, нитрозамин и голем број други, се канцерогени и често предизвикуваат дуоденален карцином.

Патогенеза

Најчесто, дуоденалниот карцином се развива во папиларната област - ова е таканаречениот перипапиларен карцином. Супрапапиларниот рак (горниот орган) зема само 16% во клиниката на оваа патологија. Покрај тоа, постои и интрапапиларниот тип - локацијата на туморот во долниот хоризонтален дел.

Треба да се забележи дека оваа патологија, за разлика од многу други видови на рак на гастроинтестиналните органи, е многу помала веројатност да предизвика метастази. Ова е индикатор за многу добри шанси за луѓе со таква дијагноза на оздравување, бидејќи со рак или самиот орган страда, или и двете и околните лимфни јазли. Но, обновувањето е можно само ако тоа е првата фаза на болеста. Покрај тоа, постои голема веројатност дека сам самиот дуоденален рак е последица на канцерогени лезии на стомакот или панкреасот , кои веќе можат да создадат метастази.

Дуоденален рак

Клиничка слика

Во зависност од видот на туморот и неговата локација во телото, клиничките симптоми на болеста и начините на нивното лекување може да варираат. На пример, со тумор во папиларната област во рана фаза, симптомите се отсутни, така што болеста често се открива случајно за време на рутински преглед или во подоцнежни фази, кога симптомите се веќе очигледни.

Првите знаци на овој тип на патологија се потешкотии во протокот на жолчката во цревата, што се манифестира со болка во десниот хипохондриум, константна гадење и губење на апетитот.

Во фаза на прогресија на процесот, може да се забележат симптоми како што се мало пожолтување на мукозните мембрани и кожата, кои се интензивираат со текот на времето. Во исто време, поради нарушување на органот и одливот на жолчката, пациентите обично развиваат панкреатитис .

Симптомите на рак лоцирани во горниот или долниот хоризонтален дуоденум се малку поинакви од оние опишани погоре. Тука, први се појавуваат знаци на цревна стеноза :

  • гадење;
  • надуеност;
  • синдром на болка во десниот хипохондриум;
  • металоиди;
  • кисело содржи кисело;
  • тежина во стомакот.

Прогресијата на растот на туморот доведува до постепено појавување на интестинална опструкција - во оваа фаза форма на тумор во цревата веќе може да се палпира. Кога опструкција кај пациенти може да доживее повраќање со додаток на жолчката и чувство на стегање во десниот хипохондриум.

Како и кај другите патологии на ракот, ракот на дуоденалот може да предизвика општи клинички симптоми. Ова е анемија , губење на апетитот и остра губење на тежината, апатија и постојан замор, намалени перформанси.

Патолошки тумори на дуоденумот може да имаат различна структурна структура, и според овој фактор, таквите тумори се разликуваат како:

Патолошки третман

Денес, третманот на рак на дуоденален вклучува избор на еден од трите видови на операции. Во рана фаза и ако туморот се наоѓа во горната хоризонтална зона, се применува кружна ресекција, во која погодената област се заменува со анастомоза. Оваа интервенција е исто така погодна за интервенција во долниот дел од органот, но реставрацијата на анатомскиот интегритет се изведува со заден дел.

Најкомплексните операции во присуство на човечка патологија, како што е папиларниот дуоденален карцином - во овој случај, се покажува отстранување не само на дел од овој орган, туку и на други заболени од патологијата. За да се уништат можните патолошки клетки што останале по операцијата, пациентите се препишуваат курс на хемотерапија.

Многумина се заинтересирани за прашањето колку луѓе живеат по отстранувањето на туморот на дуоденалната жлезда. За жал, прогнозата на болеста е неповолна, бидејќи дуоденумот е поврзан со други органи, кои често се вклучени во процесот. И бидејќи болеста ретко се открива во рана фаза, а операциите се вршат веќе во фаза на патолошка прогресија, по хируршко отстранување на погодената област, само 5-8% од луѓето ја преживуваат петгодишната марка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на дуоденален и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гастроентеролог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолна цироза на црниот дроб (појавување симптоми: 8 од 16)

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хипербилирубинемија (појавување симптоми: 8 од 16)

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 7 од 16)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Билијарен панкреатит (појавување на симптоми: 7 од 16)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .