Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефросклероза: Симптоми и третман

Нефросклероза - главните симптоми:

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

Болеста не се појавува самостојно, туку се појавува против позадината на други хронични или инфективни процеси во човечкото тело, кои се карактеризираат со тежок курс. Оваа болест е дијагностицирана кај 600 луѓе од милион, од кои 20% живеат на хемодијализа, а 22% од вкупниот број на луѓе кои умираат секоја година умираат.

Таквото пореметување има многу различни форми и неколку видови на причини, но за секој од нив, за дијагноза потребно е да се помине анализата на урината и да се испита со користење на ултразвук. Главниот метод на лекување е одржување на витална активност на бубрегот преку хемодијализа или трансплантација на здрав орган.

Етиологија

Како што споменавме порано, причините за нефросклероза се различни. Така, примарните фактори за појавата на болеста вклучуваат:

 • неуспех во крвта;
 • висок крвен притисок ;
 • формирање на згрутчување на крвта, што го блокира протокот на крв во целиот бубрег или во одредени делови од него, што може да предизвика инфаркт на органи ;
 • Атеросклероза - во која луменот на артериите се стеснува, преку формирање и таложење на маснотии на нив;
 • возраст на пациентот;
 • намалување на еластичноста на бубрежните садови.

Секундарните причини за нефросклероза се:

 • дијабетес мелитус ;
 • хормонските флуктуации поврзани со бременоста, доведуваат до постојано зголемување на крвниот притисок и отстранување на протеините од телото преку урина, што е причина за смрт на нефрони;
 • хроничниот гломерулонефритис ја зголемува веројатноста за згрутчување на крвта;
 • пиелонефритис . Воспалителна болест која напредува поради вируси или бактерии од крвотокот или кога урината се фрла назад од мочниот меур;
 • формирање на бубрежни камења ;
 • притисок врз уретерот;
 • туберкулоза ;
 • лупус еритематозус - телото ги уништува сопствените клетки;
 • појава на амилоиден протеин во бубрезите;
 • бројни повреди на овој орган;
 • ефекти од операцијата;
 • изложеност на радијација на телото.

Видови

Во зависност од причините, нефросклерозата може да биде:

 • примарна нефросклероза - предизвикана од нарушувања во телото;
 • секундарна нефросклероза - која произлегува од влијанието на сите фактори;
 • хипертензивна нефросклероза - се појавува на позадината на висок крвен притисок и недоволен проток на крв низ тесните артерии. Овој тип е поделен на неколку форми - бенигни, можно е да се запре прогресијата на болеста, често се манифестира без симптоми, реналната инсуфициенција се развива побавно, а малигните - умирањето на бубрезите се случува многу побрзо. Исто така наречена артериолосклеротична нефросклероза;
 • атеросклеротична нефросклероза - за разлика од другите видови, се шири унилатерално;
 • дијабетичната нефросклероза влијае на целиот орган и продолжува во неколку фази. Првиот се карактеризира со појава на никакви знаци, со втората, крвниот притисок се зголемува малку, а во третиот, покрај високиот притисок, се појавува тежок едем, а четвртиот се карактеризира со бубрежна инсуфициенција , што се чувствува неколку години по откривањето на протеинот во урината.
Бубрег со нефросклероза

Симптоми

Бидејќи ова бубрежно оштетување се карактеризира со смртта на нефроните, толку повеќе умираат, толку појасни ќе се појават симптомите. Во рана фаза, нефросклерозата не манифестира никакви знаци, но колку повеќе развојот на болеста е отежнат, толку повеќе ќе се појават такви симптоми:

 • зголемување на обемот на емитирана урина дневно. За здрава личност, оваа бројка е литар или една и половина од урината, а кај пациенти со нефросклероза, волуменот се зголемува до два литра исфрлена течност дневно;
 • честа нагон за уринирање ноќе отколку во текот на денот;
 • намалување на волуменот на секретираната урина се забележува со смрт од 70 проценти или повеќе од нефроните;
 • целосното отсуство на потреба за мокрење се манифестира со 90% нефронска смрт;
 • урината се излачува со нечистотии во крвта;
 • намалување на нивото на железо во крвта - потекнува од 65% смрт на клетките;
 • откривање на урина во крвта - се јавува кога смртта на речиси сите нефрони;
 • појавата на подпнатост што се шири од лицето и понатаму надолу низ телото;
 • зголемување на телесната тежина на пациентот е предизвикано од зголемување на едемот;
 • постојан висок крвен притисок;
 • заматен вид, заматен вид;
 • болка во градите и срцето;
 • крварење на носот и непцата, поткожни хеморагии се формираат дури и при најмала повреда;
 • тешки и пролонгирани главоболки кои течат во мигрена ;
 • предиспозиција на лице за чести фрактури. Бубрезите престануваат да го претвораат витаминот Д, така што калциумот не се апсорбира во цревата. Човек може да скрши коска дури и кога паѓа од висина на неговата висина;
 • намален имунитет, поради што едно лице е склоно кон чести инфективни и вирусни заболувања.

Кога ќе побарате помош во раните фази на симптомите, лекувањето ќе биде многу полесно отколку ако не се консултирате со специјалисти во времето за помош.

Дијагностика

Главната цел на дијагнозата е идентификација на нефросклероза во раните фази на симптомите. Дијагностичките мерки се претставени во форма на следниов комплекс:

 • собирање на целосни информации за текот на болеста - од прв пат на идентификување на симптоми, поплаки за нелагодност на пациентот, за идентификување на можните причини за болеста;
 • проучување на крвни тестови во лабораторија - во кои ќе се открие високо ниво на уреа, урична киселина, фосфор, калиум, магнезиум и креатинин, намалување на концентрацијата на протеини. Натриумот е покачен, но можно е лицето да го намали самостојно со ограничување на додавањето на сол во храната. Нивото на хемоглобин и тромбоцити се намалуваат;
 • студија за анализа на урината - која ќе покаже зголемена содржина на протеини, појава на црвени крвни клетки, а исто така ќе ја намали густината на урината;
 • Ултразвук на бубрезите ;
 • радиографија со воведување на контрастно средство;
 • сцинтиграфија;
 • КТ на бубрезите ;
 • биопсија - при што се зема мал дел од органот за следно микроскопско испитување.
Биопсија на бубрегот под контрола на ултразвук

По добивањето на комплетни информации за текот на болеста, резултатите од тестовите, лекарот ја одредува сериозноста на патологијата (зависи од знаците на болеста) и го пропишува најефективниот третман.

Третман

Во почетните фази на текот на нефросклерозата, како и умерена манифестација на симптоми, третманот на болеста е:

 • подобрување на протокот на крв во бубрезите. Овој метод на терапија е прикажан само во почетните фази, бидејќи подоцна предизвикува сериозно крварење;
 • намалување на крвниот притисок;
 • отстранување на нарушена рамнотежа на сол;
 • збогатување на телото со витамини при спроведување на соодветни инјекции;
 • зголемен хемоглобин и црвени крвни клетки;
 • елиминирање на доцнењето на протеините и токсините во телото.

Со посложениот тек на болеста, кога функционирањето на бубрегот не може да се обнови, се обезбедуваат и други методи на лекување, кои се состојат од:

 • хемодијализа - кога крвта на човекот се чисти преку посебен апарат, т.н. вештачки бубрег. Таков процес се случува на следниов начин: крвта влегува во уредот од една вена, се подложува на чистење и влегува во телото преку цевка од друга страна. Овој метод на третман во комбинација со внесот на лекови;
 • имплантација на здрав орган од донатор, до роднини или труп.

По обновувањето на нормалната функција на бубрезите, пациентот мора да се придржува до специјална диета, која предвидува отфрлање на употребата на храна со висок протеин и ограничување на употребата на јадење сол за кулинарски цели. Оброците треба да бидат избалансирани и збогатени со витамини. Треба да има неколку оброци, по можност пет, но во мали делови. Покрај тоа, неопходно е да се придржувате на режимот за пиење - ако нема едем, пијте најмалку два литра вода дневно, а за едемот намалувајте и пијте помалку од еден литар течност дневно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нефросклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 5 од 19)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 5 од 19)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 5 од 19)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 5 од 19)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Ренална инсуфициенција (појавување на симптоми: 4 од 19)

Бубрежната инсуфициенција сама по себе подразбира таков синдром во кој се оштетуваат сите функции релевантни за бубрезите, што резултира со распаѓање на разни видови на размена во нив (азотен, електролит, вода итн.). Реналната инсуфициенција, чија симптоми зависат од текот на ова нарушување, може да биде акутна или хронична, секоја од патологиите се развива поради ефектот на различни околности.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .