Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Hirschsprung болест: симптоми и третман

Hirschsprung болест - главните симптоми:

 • Абдоминална болка
 • Надуеност
 • Дијареа
 • Запек
 • Интоксикација
 • Чувство на нецелосни движења на дебелото црево по столицата
 • Зголемен абдомен
 • Вкочанети измет
 • Зголемено производство на гас
 • Чувство на гадење од јадење
 • Калем во облик на столче
 • Одложување на раст кај дете
 • Измет со навредлив мирис
 • Нема потреба од столица
 • Променете ја бојата на различни зони на обвивката на едното око
 • Губење на тежината кај новороденчиња

Hirschsprung болест (аганглиоза) е вродена нарушување во структурата и формирањето на дебелото црево. Изразено заболување постојано запек и патолошко нарушување на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Исто така постои и симптом, како што е тешкотијата во самодефекацијата - овој процес може да се изведува еднаш неделно, можеби поретко, и во сложени ситуации во текот на болеста, излачувањето на фецесот е можно само со употреба на клизма.

Често изразени кај новороденчињата во првите денови од животот. Детето страда од констипација , забележано е зголемување на волуменот на стомакот. Новороденчето не достигнува норма на тежина и висина за неговата возраст. Болеста е почеста кај момчињата отколку кај девојчињата. Повремено, се дијагностицира кај адолесцентите и кај возрасните, а најчесто тоа се јавува при утврдување на сосема поинаква гастроинтестинална болест. Без навремено лекување ќе се развие брзо и ќе доведе до формирање на тешки компликации за здравјето на луѓето. Третманот може да се врши само хируршки, имено со отстранување на дел од цревата склони кон патологија.

Како што споменавме погоре, болеста обично се дијагностицира во првите неколку дена од животот - и во четвртиот дел од бебињата, постојат и други нарушувања во нервниот систем, болести на кардиоваскуларниот систем, гастроинтестинални органи и уринарен тракт. Најчесто се јавува кај новороденчиња кои страдаат од Даунов синдром .

Етиологија

Денес, причините за Hirschsprung-овата болест се целосно непознати, лекарите само знаат дека се дијагностицираат кај бебињата во првата недела од животот, што значи дека формирањето на болеста се јавува во матката, поради што не е исклучена наследна предиспозиција и мутација на гените.

Патогенезата на нарушувањето е дека во времето на раѓање, кога нервните кластери ќе почнат да се развиваат, што во иднина ќе биде одговорно за дигестивниот систем, од непознати причини, се јавува дефект, а процесот на формирање е прекинат. Ова води до отсуство на нервни завршетоци во одреден дел од цревата.

Во областа на медицината, оваа патологија се нарекува и аганглиоза. Оваа аномалија може да влијае како мала површина на цревата и да го покрие целото тело. Можни причини вклучуваат присуство на ментални нарушувања кај родителите или ендокрини нарушувања.

Видови

Според степенот на депрецијација на нервите во дебелото црево, болеста Хиршспрунг влијае на:

 • ректум;
 • директна и сигмоидна дебело црево - најчестиот тип на болест;
 • една од половините на дебелото црево;
 • апсолутно целото тело.

Можна класификација на болеста според нивото на адаптибилност на организмот кон него.

Фази на болеста во зависност од манифестацијата на интензитетот на симптомите:

 • компензирани - постојат само проблеми со дефекацијата, но општата благосостојба на едно лице не се влошува;
 • подкомпензирана - забележана со пораз на еден дел или целата црева. Покрај запек, недостатокот на железо во телото почнува да се манифестира (во однос на позадината на критичното намалување на телесната тежина). Процесот на дефекацијата е невозможен без клизма;
 • Некомпензирани - клизмите треба да се вршат почесто, со цел лицето да се чувствува повеќе или помалку нормално. Прогресија на цревата , односно движење на храна и измет преку органот е нарушена.

Симптоми

Покрај главниот симптом на болеста - запек, преостанатите симптоми кај возрасните, новородените или малите деца ќе бидат различни. Индикатори на болеста кај возрасната генерација се:

 • комплетен недостаток на желба да се испразни од раното детство. Со цел да се отстранат изметот од телото, луѓето се принудени да користат клизми;
 • појава на дијареа, но во ретки случаи;
 • силна емисија на гасови;
 • периодично зголемување на абдоменот;
 • ширење на болка во дебелото црево;
 • присуството на цврсти маси за време на дефекацијата;
 • тешка труење на телото, што резултира од акумулација на токсични супстанции. Се манифестира поради стагнација на измет и исхрана на храна. Овој симптом се појавува само со погрешен третман или тежок тек на болеста;
 • менување на бојата на различни зони на обвивката на едното око. Тоа се случува поради недостаток или, обратно, вишок на нивото на меланин во телото.
Hirschsprung болест

Hirschsprung-овата болест кај децата, покрај горенаведените манифестации, ќе се манифестира со следниве симптоми:

 • пролонгиран запек. Дете не може да се испразни неколку недели, а во случај на тешка болест, тоа воопшто не се јавува. Со цел да се олесни состојбата на бебето, родителите применуваат гастрична лаважа;
 • кај новородените деца, првиот стол не се оддалечува, или процесот се одвива на третиот ден од животот (во нормална состојба, мекониумот дефинитивно треба да излезе неколку часа по раѓањето);
 • заостануваат во растот;
 • зголемување на телесната тежина или загуба;
 • постојано надуеност;
 • аверзија кон храната;
 • зголемено формирање на гас;
 • испуштањето има мирис на фетус, и во изгледот наликува на лента;
 • по процесот на дефекација не се јавува целосно празнење на цревата.

Карактеристично за новородените деца кои за време на тој период на доењето можат да протекуваат низ оштетениот дел од цревата. Првите проблеми се јавуваат кога на детето им се даваат дополнителни додатоци - столицата станува дебела и се формира запек.

Ако се појави еден или повеќе од овие симптоми, детето треба веднаш да му се покаже на специјалистите, инаку болеста ќе доведе до опасни последици.

Компликации

Во случај на доцната дијагноза или несоодветен третман на Хиршспрунг-овата болест, постои голема веројатност за формирање на такви компликации кај деца и возрасни како:

 • хронично воспаление на цревата. Без навремен третман, се шири многу брзо и може да предизвика лице да умре;
 • фекална интоксикација;
 • недостаток на железо во телото;
 • појавата на стврднат измет, нарушувајќи ја структурата на цревата. Ова се манифестира со интензивна болка во абдоменот;
 • само-труење на телото со самопроизведени отрови.

Дијагностика

За прецизно дијагностицирање на оваа болест користејќи неколку методи:

 • собирање и анализа на информации за текот на болеста - колку долго се откриени симптомите, кои воспалителни или инфективни процеси се случуваат во телото, е истото нарушување пронајдено во блиски роднини;
 • испитување на пациентот и палпација на ректумот. Карактеристична карактеристика е дека ректумот ќе биде празен, дури и покрај долгото отсуство на фекални маси;
 • Х-зраци на абдоминалната празнина - проширените цревни области и отсуството на измет ќе се видат на сликата;
 • иригоскопија - во овој процес, дебелото црево се полни со суспензија на бариум. Се изведува само по клизма, со што ќе се овозможи детално да се испитаат ѕидовите на органот и да се идентификуваат абнормални области;
 • студија за рефлексите на внатрешниот сфинктер;
 • Абдоминален ултразвук ;
 • колоноскопија , при што се потврдува аганглиозата;
 • биопсија - во која се собира мал дел од цревната лигавица за следен микроскопски преглед. Овој метод на дијагностицирање најчесто се изведува кај возрасни пациенти.

Наодите од тестовите, како и присуството на три главни симптоми на Hirshsprung-овата болест - неможноста да се испразните, високи емисии на гасови и зголемување на обемот на абдоменот, ја потврдува дијагнозата и му овозможува на лекарот да препише соодветен третман.

Третман

Главниот метод за третирање на Хиршспрунг-овата болест е хируршка интервенција. Се базира на елиминација на делот од цревата што претрпе деформација и на таа органска зона на која не постојат нервни завршетоци. Потоа се изведува операција за реконструкција. Се состои во шиење на здрава црево со ректумот.

По спроведувањето на овој метод на терапија, сите симптоми кои предизвикуваат непријатност исчезнуваат. Но, овој метод е прикажан само кај постари пациенти. За новороденчиња и мали деца врши прелиминарни методи на лекување. Само откако ќе се изврши нивното работење. Оваа терапија вклучува:

 • спроведување на клизма со терапевтски раствор;
 • земајќи лекови кои ја подобруваат цревната микрофлора;
 • специјална диета заснована на употреба на производи збогатени со растителни влакна, вклучувајќи ги и ферментираните млечни производи, леќата и пченката и зеленчукот. Покрај тоа, детето мора да има повеќе од два литра течност дневно;
 • инјекции на препарати кои содржат протеини;
 • масажа на стомакот.

Само по спроведувањето на ваквите процедури, на децата им се дава хируршка интервенција.

Со цел да се избегнат компликации по операцијата, неопходно е да се придржуваат до правилна и рационална исхрана. Оставете масна, зачинета и солена храна и апсорбира повеќе витамини и хранливи материи со кои се збогатуваат овошјето и зеленчукот. По нормализацијата на државата, детето е најдобро приложено кон овој спорт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест на Хиршспрунг и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , гастроентеролог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Малдегестија (појавување симптоми: 7 од 16)

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Лимфосаркома (појавување симптоми: 5 од 16)

Лимфосаркомот е малиген тумор, за кој клеточните елементи кои припаѓаат на лимфоидните серии делуваат како морфолошки супстрат. Лимфосаркомот, чии симптоми се манифестираат во такви клинички знаци како оштетување на лимфните јазли и разни органи, исто така се карактеризира со хематогени и лимфогени метастази кои се појавуваат со леукемизација кај околу 20% од пациентите.

...
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 5 од 16)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .