Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Внатрешни хемороиди: симптоми и третман

Внатрешни хемороиди - главните симптоми:

 • Запек
 • Хемороиден пролапс
 • Крварење по столче
 • Странско тело сензација во анусот
 • Ниво на тешкотии
 • Општо оштетување
 • Болка во анусот

Внатрешни хемороиди е болест која се карактеризира со воспаление на хемороиди во човечкиот ректум. Овој патолошки процес често се развива кај луѓе со напредна возраст, но неговата прогресија е исто така можна кај луѓе на возраст од 25 до 45 години. Одредувањето на неговото присуство во раните фази понекогаш е тешко, бидејќи воспалените јазли се наоѓаат не внатре во ректумот, туку внатре.

Внатрешните хемороиди се развиваат постепено и подолго време се асимптоматски или со неискажливи симптоми, па често луѓето дури и не се свесни дека го имаат овој проблем.

Етиологија

Причините за патологијата се добро проучени. Тие вклучуваат:

 • неурамнотежена исхрана, која предизвикува чести запек , и тие, пак, го нарушуваат снабдувањето со крв во карлицата. Обично во исхраната на лице кое страда од оваа болест, постои недостаток на овошје и зеленчук. Покрај тоа, недоволното внесување на течности може да предизвика болест;
 • седентарен начин на живот во кој физичката активност е сведена на минимум. Современото лице троши многу време во неговата канцеларија, а остатокот од денот сака да се релаксира пред телевизорот. И најчесто, продолженото седење е поврзано со усвојувањето од страна на човечкото тело на неправилна и непријатна позиција, што доведува до нарушување на снабдувањето со крв во малата карлица;
 • зголемена физичка активност или работа поврзана со честиот кревање на тежина, исто така, може да предизвика внатрешни хемороиди. Тоа е причината зошто спортистите, како и поборниците и градителите често страдаат од оваа патологија;
 • Многу жени, во периодот на бременост и породување, исто така често се соочуваат со проблемот на внатрешните хемороиди, бидејќи во тоа време има претекување на карличните вени, што доведува до нивно истегнување.

Други причини за оваа болест може да биде генетска предиспозиција (присуство на болеста кај родителите или роднините), малигни неоплазми во карлицата. Честата употреба на алкохол исто така може да доведе до развој на оваа патологија, бидејќи го зголемува протокот на крв во карличните вени.

Симптоми на болеста

Како што споменавме погоре, невозможно е визуелно да се утврдат симптомите на внатрешните хемороиди. Сепак, можете да обрнете внимание на одредени промени во столицата и непријатност. Особено, во почетните фази на болеста, лицето може да почувствува присуство на туѓо тело во анусот. Освен тоа, ова чувство останува дури и откако лицето ги испразнува цревата. Таквото чувство е причина да се консултирате со лекар, бидејќи тоа може да укаже на присуство на тумори во ректумот. Имајте на ум дека симптомите на внатрешните хемороиди кај жените и мажите се исти, односно дека болеста не е идентификувана по пол.

Фази на развој на внатрешни хемороиди

Следниот симптом кој се појавува подоцна (или можеби отсутен целосно) е појавата на крварење од анусот. Ова може да биде мало крварење, кога црвени дамки остануваат на тоалетната хартија по движењето на дебелото црево, а може да има и тешко крварење, кога по дефект од анусот крвта тече во браздичка.

Внатрешните хемороиди предизвикуваат понекогаш и болка во анусот, но исто така се случува болката да отсуствува.

Се случува, за време на движењето на дебелото црево, да излезат воспалени јазли, што може да се почувствуваат со допир. Тие се испраќаат или самостојно или со помош на самиот човек, но во некои случаи има истекување, а потоа лицето забележува акутна болка, оток на јазлите. Во таква ситуација, само лекарот може да го постави јазолот назад.

Присуството на јазли во внатрешноста на анусот доведува до стеснување на својот лумен, поради што се нарушува процесот на поминување на фекалните маси и се развива констипација. Ова предизвикува дополнителна иритација на ректалната мукоза и доведува до влошување на овој процес.

Со текот на времето, ако болеста не се третира, знаците за внатрешни хемороиди се зголемуваат. Едно лице забележува чести и тешки празнења на крв за време на дефекацијата, зголемена болка, тешкотии при движење на цревата, па дури и повреда на општата состојба.

Имајте на ум дека постои акутен и хроничен внатрешен хемороид. Акутниот се карактеризира со насилни симптоми и хроничен - со нејасна клиничка слика.

Карактеристики на третманот

Често, луѓето кои се соочуваат со проблем се заинтересирани за тоа како да се третираат внатрешните хемороиди. Терапијата за оваа болест зависи од неговата тежина - во раните фази на прилично конзервативен третман, со умерена сериозност, е индициран минимално инвазивен третман, а во тешки форми на патологија е индицирана хируршка ексцизија на хемороиди.

Конзервативниот третман на внатрешните хемороиди е употреба на специјални антиинфламаторни лекови, како и промени во исхраната и начинот на живот на една личност.

На средства што ги пропишува лекарот во случај на почетна фаза на патологија, вклучете свеќи и мази - морски buckthorn, свеќи со екстракт од адреналин и беладона, како и релјеф, хепатромбин, хепарин маст и други. Кога болката синдром покажува употреба на не-наркотични лекови против болки, и запек пропишани лаксативи.

Нешто може да се направи дома. Особено, пациентите се препорачуваат топли бањи со дабова кора или камилица, кои ја ублажуваат болката и ги намалуваат локалните манифестации на воспаление.

Задолжително е назначувањето на лекови кои го зголемуваат тонот на вените. Ако кај пациент се дијагностицира анемија, хемостазата е пропишана.

Исхрана за внатрешни хемороиди вклучува зголемување на количината на влакна во телото, нормализирање на режимот на вода и избегнување на штетна храна (пржена, слатка и масна храна, алкохол итн.).

Ако зборуваме за третман на внатрешни хемороиди со минимално инвазивни методи, тогаш тие вклучуваат:

 • склеротерапија;
 • лигатура со латекс;
 • фотокоагулација;
 • криотерапија.

Процедурите се изведуваат без општа анестезија и не бараат хоспитализација на пациентот во болницата.

На кратко, со навремен третман, болеста може да се излечи на конзервативен начин или со помош на минимално инвазивна интервенција. Ако го извршите, ќе ви треба операција, но исто така дава можност за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате внатрешни хемороиди и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш проктологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај мажи (појавување симптоми: 3 од 7)

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 2 од 7)

Хемороидите, болест што ќе се дискутира во нашиот денешен напис, не може да се наречат ништо друго освен деликатен проблем. Покрај тоа, хемороидите, симптомите на кои ќе ги разгледаме денес, во многу случаи, пациентите се обидуваат сами да се лечат, што, за жал, на никој начин не го фаворизира својот тек и последици кои произлегуваат од сличен став кон него.

...
Ректален рак (појавување симптоми: 2 од 7)

Ректалниот рак е малигна туморска болест која се развива врз основа на внатрешната постава на ректумот, односно врз основа на неговиот епителен слој. Ракот на ректумот, чии симптоми најчесто се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 40 до 60 години, најчесто се развива во однос на претходните воспалителни процеси во оваа област (чир, проктитис), како и на позадината на долгиот тек на хемороиди и компликации поврзани со него ( фисури и фистули, како и полипи).

...
Лимфоцитоза (појавување симптоми: 2 од 7)

Класичната медицина го смета крвта како уникатна слика за состојбата на телото. Промената на компонентите зборува за патологија, зголемувањето на лимфоцитите се нарекува лимфоцитоза.

...
Ректален пролапс (појавување симптоми: 2 од 7)

Пролиферација на ректумот - болеста, со прогресија на која долниот дел од цревата паѓа надвор од каналот. Клиниката на болеста е секогаш многу изразена - постои силен болен синдром, сфинктерна инконтиненција, појава на испуштање на крвав или лигав карактер од анусот. Ректалниот пролапс е опасна состојба која бара навремено и целосно лекување. Вреди да се напомене дека болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .