Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нефротичен синдром: симптоми и третман

Нефротичен синдром - главните симптоми:

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

Болеста може да се појави апсолутно на било која возраст, но нефротскиот синдром најчесто се јавува кај деца од една до четири години, главно кај момчиња почесто отколку кај девојчиња, и кај возрасни до четириесет години. Патогенезата на болеста е во тоа што голема количина на протеини и липиди се акумулира во урината на една личност која влегува во клетките на кожата, како резултат на која постои таков симптом како едем, типичен за акутни и хронични форми на болеста. Без соодветен третман, болеста може да доведе до компликации кои се опасни за здравјето и животот на луѓето.

Етиологија

Причините за болеста не се целосно разбрани, но се знае дека тие можат да бидат примарни и секундарни. Примарните извори вклучуваат:

 • генетска предиспозиција;
 • вродени патологии на структурата и функционирањето на бубрезите;
 • болести на уринарниот систем и особено бубрезите. Тука спаѓаат пиелонефритис , амилоидоза , нефропатија кај бремени жени итн.

Секундарните причини се:

Во некои случаи, но најчесто кај децата, тешко е да се утврди причината за болеста, но ова се должи на слабата имунитет на детето и високата подложност на широк спектар на болести. Патогенезата на болеста директно зависи од етиолошките фактори.

Причини за нефротичен синдром

Видови

Како што споменавме погоре, нефротскиот синдром може да се класифицира како:

 • примарно - предизвикани од разни бубрежни заболувања. Тој, пак, може да биде наследен или стекнат. Ако сè е јасно со првиот тип, тоа е наследено од роднините, а потоа во втората форма човекот е роден здраво, но во текот на својот живот се разболува со разни болести на бубрезите, што предизвикува појава на нефротски синдром;
 • секундарна - во која болеста е формирана во позадина на други воспалителни процеси во телото;
 • идиопатска - причините за кои се исклучително тешки или невозможни да се утврдат. Овој тип е многу чест кај децата.

Постојат неколку варијанти на нефротски синдром, кои се класифицираат според тоа колку тие можат да бидат третирани со хормони:

 • чувствителен на хормон - добро лекува;
 • неосетливи на хормони - во овој случај, користете други лекови со цел да се потисне интензитетот на патолошкиот процес.

Класификација по волумен на крв што циркулира низ садовите:

 • зголемен хиперволемичен тип - волумен;
 • хиповолемија - значително намалување на волуменот на крвта.

Според степенот на симптоми:

 • акутен нефротски синдром - знаци се изразени еднаш;
 • хроничната патогенеза се манифестира со периоди на ремисија и егзацербација. Често се појавува кај возрасни, поради несоодветен или нецелосен третман во детството.

Симптоми

Едема кај нефротски синдром е главен симптом на болеста. Во првата фаза, тие се појавуваат на лицето, особено на очните капаци, а потоа се прошируваат на гениталиите и на долниот дел на грбот. После тоа, ексудат се акумулира во абдоминалната празнина, слободниот простор помеѓу ребрата и белите дробови, перикардот и често во поткожното ткиво. Други знаци на нефротски синдром вклучуваат:

 • општа слабост на телото;
 • чувство на сувост во устата, и покрај силната жед;
 • сериозни главоболки и вртоглавица;
 • тежина во долниот дел на грбот;
 • гадење и повраќање;
 • дијареа;
 • тахикардија ;
 • прекршување на емисијата на урина. Дневниот волумен е намален на еден литар. Ретко, но примерок од крв може да биде присутен;
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • намален апетит;
 • појавата на недостаток на здив не само кога се движи, туку и во состојба на одмор;
 • кожата станува бледа и станува сува, поради што се олупи;
 • грчеви на грчеви;
 • кршливост и губење на косата;
 • деламинација на ноктите.

Ако нефротскиот синдром поминал во хронична форма, симптомите ќе бидат помалку изразени, додека со акутниот, тие ќе бидат поизразени.

Локализација на едемот кај нефротски синдром

Компликации

Ненавремено или несоодветно лекување на нефротски синдром кај деца и возрасни може да доведе до следните последици:

 • инфекции кои напаѓаат специјално ослабени, за времетраењето на третманот на главната болест, имунитет. Ова се случува поради фактот што за време на терапијата се избегнуваат несакани заштитни реакции на имунитет (пропишани се специјални препарати);
 • нефротична криза - во која протеините во телото се сведени на критична вредност и се зголемува крвниот притисок. Во некои случаи, станува причина за смрт на пациентот;
 • оток на мозокот - се должи на акумулација на течности и висок притисок во интракранијалната кутија;
 • пулмонален едем ;
 • срцев удар , кој се карактеризира со смрт на срцето ткиво;
 • формирање на згрутчување на крв во артериите на белите дробови;
 • тромбоза на крвните садови, што станува поттик за нарушување на циркулацијата на крвта;
 • атеросклероза - во која недоволно количество крв тече до внатрешните органи;
 • зголемена способност за коагулација на крвта, како резултат на која всушност се создаваат згрутчување на крвта;
 • анорексија .

Во случај кога неффетскиот синдром се дијагностицира кај бремена жена, за неа и за новороденото, ова ќе биде полн со дополнителни компликации:

 • прееклампсија, односно, комплициран тек на бременоста. Пациентот развива еклампсија со изразени симптоми, што може да предизвика фатален исход на бебето и коматузна состојба на мајката;
 • манифестација на конгенитален нефротски синдром кај новороденче;
 • присилен абортус;
 • предвремено раѓање.

Компликациите од болеста може да се појават не само со хроничен тек, туку и со акутна болест.

Дијагностика

Диференцијалната дијагноза на нефротскиот синдром се состои од множество мерки:

 • собирање на информации за болеста - се врши за да се одреди хроничниот или акутен тек;
 • испитување на пациентот;
 • лабораториски тестови;
 • хардверско испитување на пациентот.

При собирањето на целосната историја на болеста се зема предвид неговата патогенеза, степенот на интензитет на симптомите и времето на нивното настанување, дали имало случаи на слична болест кај роднините, дали пациентот добил било каков третман, на што се темелило и на кои методи биле користени.

Дијагнозата ја спроведува уролог. При испитување на пациентот, ја утврдува општата состојба на пациентот, ја испитува кожата и палпацијата на едемот, кои се карактеризираат со некои карактеристики:

 • кожата во местото на бледо обоен едем;
 • мек во густина;
 • локацијата зависи од фазата на нарушување;
 • најинтензивни во текот на денот, и во доцните попладневни часови тие престануваа.

Тестовите на крвта и урината на пациентот се подложени на лабораториска дијагностика, при што се вршат општи и биохемиски испитувања. Нефротичниот синдром се карактеризира со откривање на протеини во урината и ниски или покачени нивоа на протеини, албумин и холестерол во крвта. Исто така, се утврдува способноста на бубрезите да се филтрираат. Анализата на урина се изведува на примерокот Нечипоренко и Зимницкий.

Со цел крвта и урината да покажат веродостојни резултати, најдобро е да се земаат примероци наутро на празен стомак, откако претходно се откажале од алкохол и тутун. Крвта се зема од кубиталната вена, а урината се собира веднаш по ноќниот сон.

Физичкиот преглед на пациентот се состои од:

 • биопсија на бубрегот, при што се зема мал дел од ткивата на органот за испитување;
 • Ултразвучниот преглед на бубрезите се изведува за да се утврди присуството на малигни неоплазми кај овие органски цисти или онколошки тумори;
 • контрастен сцинтиграфија. Одредена е способноста на бубрезите да ја филтрираат инјектираната супстанција;
 • EGK - го одредува срцевиот ритам, за нефротскиот синдром се карактеризира со неговото опаѓање;
 • Х-зраци испитување на белите дробови открива акумулација на течности во оваа област и присуство на згрутчување на крвта.
Динамична сцинтиграфија на бубрезите е нормална

По добивањето на сите дијагностички резултати, специјалистот пропишува третман. Исто така, важно е да се спроведе целосна диференцијална дијагноза, да се исклучат слични патологии и да се додели правилен третман.

Третман

Терапијата на нефротскиот синдром, слична на дијагнозата, не е ограничена само на една алатка. На пациентот му се доделува:

 • глукокортикостероидни лекови - помагаат во намалувањето на подмладеноста, имаат антиинфламаторни и антиалергични својства;
 • цитостатични супстанции - спречување на зголемување на бројот на абнормални клетки;
 • имуносупресанти - пропишани за вештачки намалување на имунитетот, кој се смета за нормален за лекување на ова нарушување;
 • диуретичните лекови се одличен начин за ослободување на оток;
 • воведувањето во крвта на специјални решенија со одреден волумен и концентрација, кои се пресметуваат за секое лице поединечно. Меѓу нив се албумин, супстанција за замена со плазма и самата плазма, само во свежа замрзната форма;
 • антибиотици, со различни дози за деца и возрасни.

Во некои случаи, можеби ќе треба хоспитализација на пациентот, потребно е:

 • за да се утврди основната болест која го предизвикала синдромот;
 • во кршење на респираторните функции;
 • за третман на компликации.

Покрај тоа, пациентите се препишуваат на диета, но само со одредени индикатори за диференцијална дијагноза:

 • изречен едем;
 • во зависност од содржината на протеини во урината;
 • способноста на бубрезите да се филтрираат.

Исхраната се состои во нормализирање на метаболизмот и спречување на едемот. Овој метод на третман се состои од:

 • користете не повеќе од три илјади килокалории дневно;
 • внесот на храна треба да се прави со мали порции шест пати на ден;
 • исклучување на пржени и зачинети јадења;
 • ограничување на сол. Намалување на додатокот на храна (не повеќе од четири грама дневно);
 • збогатување на храна со протеини, јаглехидрати и калиум;
 • намалување на внесот на течности до еден литар.
Исхрана за нефротски синдром

Производи кои може да се консумираат во било која количина за време на исхраната:

 • трици леб;
 • посно риба и месо, парен или печен во рерна;
 • млечни производи и млечни производи, но само со низок процент на масти;
 • каша и макарони;
 • масло;
 • зеленчук и овошје, во било која форма освен печена;
 • компоти, свежи сокови, овошни пијалоци, билни и бери чаеви;
 • џем, шеќер и мед.

За време на исхраната вреди да се одбие:

 • пекарски производи, кои беа подготвени со додавање сол;
 • масна и пржена храна;
 • тврди сирења и мрсни млечни производи;
 • маргарин;
 • мешунки;
 • слатки;
 • кисели краставички;
 • кромид и лук;
 • топло сосови и зачини;
 • слатки газирани пијалоци;
 • силен чај и кафе.

Превенција

Превентивните мерки за нефротски синдром вклучуваат:

 • навремена дијагноза на конгенитална болест, особено пред жената да одлучи да забремени;
 • целосен третман и превенција на инфекции;
 • рана фаза на бубрежна болест;
 • придржување кон здрав начин на живот;
 • рационализација на исхраната. Храната треба да се збогати со протеини и калиум, и треба да се почитува диетата претставена погоре;
 • преку превентивни прегледи од страна на лекарите неколку пати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека го имате Нефротичниот синдром и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 11 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Кардитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Труење со арсен (појавување симптоми: 9 од 20)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .