Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хронична ренална инсуфициенција: симптоми и третман

Хронична бубрежна инсуфициенција - главните симптоми:

Хроничната бубрежна инсуфициенција е патолошки процес во кој бубрезите престануваат да функционираат целосно. Нарушувањето е предизвикано од различни болести, причините и локализацијата на кои не се секогаш поврзани со бубрезите. Оваа болест се карактеризира со смрт на структурното ткиво на бубрезите, кое се состои од нефрони и е одговорно за производство и филтрирање на урината.

Во зависност од формата на болеста, откажување на бубрезите се јавува по три или повеќе месеци. Без соодветно лекување може да се прелеат во хронична надбубрежна инсуфициенција. Дијагнозата на болеста се состои од множество мерки и вклучува многу лабораториски тестови и инструментални испитувања на пациентот. Третманот се темели на елиминација на главното нарушување што довело до оваа болест, но, исто така, неопходно е да се подложат на повторени курсеви за хемокултура. За целосно опоравување од хронична ренална инсуфициенција кај деца и возрасни, неопходно е да се изврши трансплантација на органи.

Нарушувањето е неповратно кршење на некои од функциите на бубрезите, вклучувајќи ја и изолацијата и филтрирањето на урината. Во почетната фаза, болеста може да помине незабележана од некоја личност, но колку повеќе напредува, толку посветла ќе бидат знаците - недостаток на апетит, силна слабост на телото, промена на тонот на кожата. Но, главната работа е зголемување на волуменот на урината пуштен на ден. Без правилен и навремен третман ќе предизвика прогресија на компликации кои можат да бидат фатални.

Етиологија

Реналната инсуфициенција се јавува како последица на други болести во телото, меѓу кои се пиелонефритис , амилоидоза или полицистична бубрежна болест. Исто така, причините за појава на такво нарушување во функционирањето на бубрезите може да бидат:

 • вродени патологии на структурата или функционирањето на бубрезите, присуство на само еден бубрег или неповратни нарушувања во една од нив;
 • дијабетес мелитус ;
 • таложење на бубрежни камења ;
 • телесната тежина е многу повисока од нормалната;
 • цироза ;
 • полицистична бубрежна болест ;
 • гихт ;
 • доцен дијагноза на други бубрежни заболувања;
 • лупус еритематозус ;
 • широк спектар на нарушувања на уринарниот систем;
 • неуспех да се следат инструкциите или злоупотребата на одредени лекови;
 • онколошки неоплазми;
 • интоксикација на телото;
 • акутно труење со хемикалии.

Видови

Постои класификација на хронична бубрежна инсуфициенција според фазата на симптомите:

 • латентни - знаци практично не се појавуваат. Едно лице може да се чувствува малку уморно. Често се утврдува во дијагностиката на сосема друг проблем, за дијагноза на која се извршени тестови за крв или урина;
 • компензирано - обемот на излачувањето на урината се зголемува (повеќе од два литра дневно), постои мало оток наутро;
 • наизменично - тежок замор го загрижува лицето, како и сува уста. Се појавува мускулна слабост;
 • терминал - остра промена во расположението на пациентот, намален имунитет. Постои повреда на работата и другите внатрешни органи, вклучувајќи го и срцето и белите дробови. Но, најјасно е дека терминалната фаза на хронична бубрежна инсуфициенција се карактеризира со таков симптом како појава на мирис на урина од устата на жртвата.
Фази на хронична ренална инсуфициенција

Симптоми

Секоја фаза, од горенаведената класификација, има свои симптоми на хронична ренална инсуфициенција. Како што споменавме погоре, за време на почетната фаза на болеста, лицето можеби не чувствува никакви манифестации или може да чувствува замор многу, што се манифестира кон вечерта.

За компензираната форма е карактеристична:

 • силно чувство на замор;
 • дневно лице емитира повеќе од два литра урина;
 • се појавува сува уста;
 • по спиење, отекување на лицето.

Интермитентен тип на болеста е придружен со такви знаци како што се:

 • едно лице брзо се заморува, и покрај неактивните физички активности;
 • остар пад на апетитот;
 • постојана сува уста, без разлика колку жед;
 • има непријатен вкус во устата;
 • напади на гадење и повраќање;
 • поврзувањето се менува во боја и станува бледо жолта боја;
 • сува и ронлива кожа;
 • мали неволни грчеви на прстите и прстите;
 • болка во мускулите и коските.

Со манифестацијата на такви симптоми на хронична ренална инсуфициенција, постои веројатност за компликација на одредени болести, како што се ангина , фарингитис и други воспалителни процеси на респираторниот систем. Ако се направи лек, можно е да се подобри состојбата на пациентот, но секој негативен ефект во вид на тешки оптоварувања, ментални нарушувања, неуспех да се следи исхраната, инфекција или хируршка интервенција ќе предизвика нагло влошување на бубрезите, акутни симптоми.

Крајната фаза се изразува со следниве симптоми:

 • емоционална нестабилност;
 • прекршување на спиењето - во текот на денот лицето спие, а ноќе будно;
 • менување на сенката на лицето, станува жолто-сива;
 • печење на кожата;
 • тешка губење на косата и кршливост;
 • намалување на телесната тежина поради недостаток на апетит;
 • промена на тембра;
 • дијареа, со столче непријатен мирис и темна боја;
 • чести gagging;
 • појава на срцева слабост ;
 • губење на меморијата;
 • непријатен мирис го придружува лицето - мирисот на урината доаѓа од устата.

Хронична бубрежна инсуфициенција кај децата се манифестира:

 • зголемен излез на урина;
 • оток на зглобовите и лицето;
 • ретардација на растот;
 • Деформитет на екстремитетите;
 • рацете и нозете ја губат нормалната чувствителност;
 • печење на врвовите на прстите на горните и долните екстремитети;
 • мускулна слабост;
 • сувост и огорченост во устата;
 • тешка абдоминална болка;
 • грчеви на грчеви;
 • висок крвен притисок ;
 • намален имунитет, како резултат на што детето е склоно кон разни инфекции;
 • понизок хемоглобин .
Симптоми на хронична бубрежна инсуфициенција

Компликации

Со доцна дијагноза или несоодветен третман, може да се изразат следниве компликации од реналната инсуфициенција:

 • хронична адренална инсуфициенција;
 • нарушувања на згрутчувањето на крвта, кои предизвикуваат крварење и модринки на кожата;
 • срцева слабост;
 • миокарден инфаркт ;
 • недоволно снабдување со крв во срцето;
 • нарушувања на срцевиот ритам;
 • воспаление на срцевата торба;
 • хроничен гастритис ;
 • забавување на функциите за чистење и филтрација на бубрезите;
 • губење на чувствителност во екстремитетите;
 • постојан пораст на крвниот притисок;
 • нарушување на апсорпцијата на калциум, поради тоа што лицето ќе биде подложно на зголемена кршливост во коските;
 • улцерација во стомакот или дванаесеттиот циклус ;
 • намалување на сексуалната желба;
 • повреда на менструалниот циклус или абнормалност, како што не е созревање на јајцето;
 • раѓањето на мртов фетус, ако хроничната бубрежна инсуфициенција била дијагностицирана за време на бременоста;
 • уремична кома, што може да доведе до смрт на болно лице.

Дијагностика

Дијагнозата на хронична бубрежна инсуфициенција се изведува во неколку фази, вклучувајќи:

 • откривајќи ја целата историја на болеста - кога биле откриени првите знаци, колку се силни, колку емитуваат урина дневно, колку е уморен човек. Испитување на медицинската историја на пациентот за тоа што можело да предизвика болест, определување на фазата според горенаведената класификација, дали оваа болест му пречи било кој од најблиските роднини;
 • испитување на пациентот за оток, промени во чувствителноста на екстремитетите и бојата на кожата. Покрај тоа, лекарот едноставно не може да го пропушти непријатниот мирис на урината од устата на својот пациент;
 • спроведување на уринарен тест. Со оваа болест, густината на течноста ќе се намали, мала количина на протеини ќе се забележи во анализите. Со инфекции, тумори, повреди, урина ќе содржат црвени крвни клетки, а автоимуните нарушувања ќе содржат бели крвни клетки. Ако причината за болеста е бактерија, таа ќе се идентификува за време на анализата. Покрај тоа, можно е да се утврди инфективниот агенс кој станал предизвикувачки агенс на болеста и да го покаже степенот на нејзината чувствителност на лековите. Спроведена урина примерок Zimnitsky. Ова е направено за да се одреди густината и волуменот на ослободената течност;
 • општа и биохемиска анализа на крв . Со оваа болест, концентрацијата на леукоцитите ќе се зголеми, хемоглобинот , црвените крвни клетки и тромбоцитите ќе се намалат. Биохемиски тест на крвта открива високо ниво на урична киселина, зголемување на нивото на калиум, холестерол и фосфор, намалување на калциумот и протеинот;
 • хардверски дијагностички методи, вклучувајќи ултразвук, КТ и МРИ, кои овозможуваат да се најдат причините за стеснување на патеките за излез на урина. Користена допплерографија, протокот на крв преку садови се проценува. Х-зраците откриваат можни нарушувања на респираторниот систем, кои во некои нарушувања може да предизвикаат ренална инсуфициенција. Биопсијата се користи за да се потврди дијагнозата. Во текот на овој процес се собира мал дел од бубрежното ткиво, кое потоа ќе се испитува под микроскоп. ЕКГ помага да се идентификуваат повредите на срцето.

По добивањето на сите резултати од тестовите кои биле спроведени за време на дијагнозата, лекарот пропишува третман.

Третман

Третманот на хронична бубрежна инсуфициенција е базиран на точна дијагноза и одредување на неговата фаза. Во почетната фаза се спроведува терапија со лекови која има за цел:

Механизам на перитонеална дијализа
 • елиминација на висок крвен притисок;
 • стимулирање на производството на урина;
 • спречување на автоимун процес во кој телото ги напаѓа своите внатрешни органи. Ова се прави со помош на хормонални супстанции;
 • елиминација на анемија со еритропоетини;
 • намалување на киселоста во стомакот;
 • лекови кои содржат калциум, витамин Д, кој ќе ги зајакне коските и ќе ги спречи нивните фрактури.

Во посериозни фази на болеста се користат и други терапии:

 • хемодијализа, при што крвта се чисти и филтрира. Ова се изведува надвор од телото, преку посебен апарат. Крвата го влегува од вена од една страна, поминува низ неопходните процеси и се враќа во човечкото тело преку цевка спроти друга страна. Таквиот третман се изведува за живот неколку пати неделно или се додека не се трансплантира органот;
 • перитонеална дијализа, во која постои слично чистење на крвта, само со дополнителна корекција на балансот на водата и солта. Ова се изведува преку абдоминалната празнина на пациентот, во кој растворот се вбризгува, а потоа се исцеди;
 • всушност, трансплантација на бубрег - соодветен орган е избран според сите критериуми од донаторот. Но, не треба да го исклучиме фактот дека бубрезите не може да се смири, тогаш пациентот ќе треба повторно да се подложи на сите методи на терапија. За да се спречи тоа да се случи, тие се во тек на третман со лекови кои го намалуваат нивниот имунитет, така што тој не започнува да го отфрла новиот орган.

Исхрана за хронична бубрежна инсуфициенција е важна алка во терапијата. Таа обезбедува:

 • консумирање на висококалорична храна, но не и масна, не е презафатена и не е остра, но збогатена со јаглени хидрати. Во сите количини, можете да јадете слатки, ориз, зеленчук и компири. Најдобро е ако садовите се парени или во рерната. Земете храна во мали делови пет пати на ден;
 • намален внес на протеини;
 • количината на течност не треба да надминува два литра дневно;
 • отфрлање на апсорпцијата на мешунките, печурките, оревите, кои се богати со протеини;
 • прием во ограничени количини на грозје, суви кајсии, кафе и чоколада.

Превенција

Профилактичките мерки за хронична бубрежна инсуфициенција вклучуваат:

 • елиминирање на причините кои можат да станат патогени на болеста;
 • одржување на здрав начин на живот и избегнување на пиење алкохолни пијалоци, тутун и дрога;
 • рационализација на исхраната, која треба да биде избалансирана и збогатена со калциум и витамини;
 • воздржување од употреба на лекови без очигледна причина;
 • редовно испитување од страна на лекарите со цел да се дијагностицира болеста во раните фази, да се зголемат шансите за целосно закрепнување и да се спречи почетокот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хронична ренална инсуфициенција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритис (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Хиперпаратиреоидизам (појавување симптоми: 8 од 20)

Хиперпаратироидизмот е хронична патологија на паратироидните жлезди, напредувајќи како резултат на појава на тумори или зголемена пролиферација на нивните ткива. Патологијата се карактеризира со зголемено производство на паратироиден хормон кој влијае на метаболизмот на калциум. Нејзината прекумерна содржина во крвта предизвикува излачување на калциумот од коските, а тоа, пак, доведува до сериозни компликации.

...
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 7 од 20)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Кетоацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .