Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна кандидијаза: Симптоми и третман

Цревни кандидијаза - главните симптоми:

Цревната кандидијаза е болест предизвикана од габите на родот Кандида, кои активно се развиваат во стомакот и цревата на луѓето, предизвикувајќи повреда на цревната микрофлора со развојот на најсилната дисбактериоза.

Предуслов за развој на оваа патологија е намалување на заштитните функции на телото, бидејќи вообичаено имунолошкиот систем може да ја потисне репродукцијата на овие габи. Генерално, габите на родот Кандида го населуваат човечкото тело и коегзистираат со својата микрофлора. Но, кога имунолошките функции се намалуваат, габата почнува активно да се развива, што предизвикува симптоми својствени на оваа патологија.

Причини

Се разбира, имунитетот не се намалува самостојно - одредени причини доведуваат до тоа. Особено, заштитните функции ослабнуваат ако лицето е постојано изложено на стрес и често страда од болести кои бараат употреба на антибактериски лекови. Ова е како еден маѓепсан круг - човек се разболува, антибиотиците му се препишуваат, ги зема и му страда имунитетот, што повторно води до развој на заразни болести, како и на компликации, од кои едната е цревната кандидијаза.

Постојат и други причини за намалување на заштитните функции на телото. Тие вклучуваат:

  • алергиски и имунолошки патологии;
  • вродена или стекната имунодефициенција;
  • хронични болести на дигестивниот тракт;
  • физиолошки периоди на намален имунитет (старост, бременост, детство, итн.);
  • состојби по зрачење и хемотерапија;
  • неурамнотежена исхрана, и како резултат - авитаминоза .

Ако зборуваме за доенчиња, главната причина за нивната инфекција со габи е домашниот и вертикалниот пат. Покрај тоа, детето може да развие цревна кандидијаза ако не ги добие потребните елементи со исхрана (мајчиното млеко).

Цревна кандидијаза: развој и последици

Класификација

Денес, оваа патологија има неколку видови. Зборуваме за инвазивна и неинвазивна кандидијаза.

Инвазивната форма се карактеризира со ингестија на габи преку дигестивниот тракт - со храна, бакнување и сл. Со овој вид на патологија, можно е да се развие не само цревната кандидијаза, туку и други органи како што се црниот дроб, белите дробови итн., Со оглед на тоа што габата влегува во крвта и со тоа се шири низ телото.

Неинвазивната форма подразбира активен раст на габите во човечките органи, што доведува до уништување на нормалната микрофлора и активен развој на патогени.

Симптоми

Ако пациентот развие цревна кандидијаза, симптомите можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа кои органи се погодени од самата габа и кои се погодени поради изложеноста кон нив на токсинот произведен од него.

Вообичаено, со неинвазивна кандидијаза, се случува следното: продира во мукозната мембрана на езофагусот, стомакот и цревата, габата предизвикува развој на некроза и чиреви, поради што крвните нечистотии се појавуваат кај човечки измет. Исто така, активниот раст на овој микроорганизам доведува до развој на гастроентеритис, кој ги има следните карактеристики:

  • надуеност;
  • гадење и повраќање;
  • лабава пена столици;
  • грчеви во абдоминалната болка.

Репродукцијата на габата, исто така, води до развој на воспаление на мукозните генитални органи и на мочниот меур. Оттука, особено кај жените, постојат симптоми својствени на патологиите на органите на уринарниот систем - чешање, горење, честа мокрење. Покрај тоа, погодените мукозни мембрани се подложни на пристапување на секундарна инфекција, што уште повеќе ја комплицира состојбата на пациентот.

Многу често, кандидните габи предизвикуваат луѓето да развиваат алергии. Ако зборуваме за мали пациенти, детето со пораз на овие габи може да страда од атипичен дерматитис и алергиски осип со различна природа.

Многу често, оваа патологија може да предизвика развој на астма кај децата, како и кај возрасни пациенти.

Ако зборуваме за инвазивна форма, симптомите на цревната кандидијаза ќе бидат слични на оние опишани погоре, но во столицата може да има бели вулгарни нечистотии (во форма на снегулки).

Карактеристики на третманот

Оние кои се соочуваат со проблем се заинтересирани за прашањето - како да се третираат цревната кандидијаза? Всушност, лекувањето на болеста е тешко, но сепак е можно. Факт е дека антимикотските лекови, кои вообичаено се препишуваат во оваа ситуација, не ја достигнуваат својата цел, бидејќи се апсорбираат во горниот дел на цревата, а не ја допираат локализацијата на габата. Затоа, лековите како итраконазол, кетоконазол, флуконазол и други ќе бидат неефикасни во третманот на цревната кандидијаза кај деца или возрасни.

Употреба за терапевтски цели треба да бидат оние лекови кои се апсорбираат во долниот црево - ова е пимафуцин, нистатин, леворин. Во овој случај, не заборавајте да ја обновите микрофлората, користејќи лекови со бифидобактерии.

И возрасните и децата за време на третманот треба да следат одредена диета. Исхрана за цревни кандидијази вклучува исклучување на слатко и брашно, отфрлање на чипови, крекери, крекери. Исто така, не можете да јадете месо, да пиете алкохол и зачини. Препорачливо е да се напијат природни јогурти со живи бактерии, да се јаде повеќе овошје и зеленчук.

Ако зборуваме за третманот на цревната кандидијаза со народни методи, тогаш тие треба да се комбинираат со терапијата со лекови - во спротивно нема да биде возможно да се постигне целосен лек. Добри алатки во борбата против оваа патологија се: коцки од серијата, камилица и дабови кора за дете со кожни манифестации (дерматитис), лушпа од камилица и кантарион (1 чаша секој ден на празен стомак наутро), лушпа од корените на пепел (1 лажица лажица 5 пати на ден за еден месец).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кандида инфекции на цревата и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 6 од 12)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Описторхија (појавување симптоми: 5 од 12)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
E. coli (појавување симптоми: 5 од 12)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .