Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Масни хепатоза (дебелина на црниот дроб): симптоми и третман

Масни хепатоза (дебелина на црниот дроб) - главните симптоми:

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

Општ опис

Претежно, дебелината на црниот дроб се развива на позадината на алкохолизмот, пушењето и седентарен начин на живот влијаат на неговиот развој.

Многу поретко болеста е ендогена по природа, која се развива како резултат на тешки форми на ентеритис , панкреатитис . Покрај тоа, факторите како недостаток на витамини и протеини, хронични интоксикации (предизвикани од разни токсични супстанции како што се јаглерод тетрахлорид, органофосфати, вклучувајќи и бактериски токсини) може да придонесат за развој на болеста.

Одделно, можеме да ја нагласиме можноста за развој на масна хепатоза како резултат на разни метаболички нарушувања ( општа дебелина , хиповитаминоза, дијабетес , итн.). Премногу висока калорична исхрана исто така може да делува како причина за дебелина на црниот дроб.

Карактеристики на болеста

Прво, болеста вклучува потреба да ги истакне неговите карактеристики, како што е зголемен црн дроб. Меѓутоа, при утврдувањето на главната причина, која служеше како манифестација на оваа болест, масна дистрофија често се намалува, и во рок од неколку дена од овој момент.

Појавата на компликации може да биде придружена со паралелно зголемување на температурата, како и со развојот на жолтица .

Палпацијата на црниот дроб ја одредува нејзината густина, по подлабока студија, се одредува неговата сиво-жолтеникава боја. Постои постепена акумулација на маснотиите од клетките на овој орган, и често се формираат масни цисти.

Редовното труење со црниот дроб, кое главно се јавува како резултат на злоупотреба на алкохол, масна дистрофија релевантна за пациентот се развива во цироза на црниот дроб со клеточна смрт карактеристична за оваа болест и со замена на ткивото на црниот дроб со сврзно ткиво.

Последованиот развој на болеста доведува до исклучување на нормалното функционирање на црниот дроб, а таквиот исклучок станува можен дури и во случај на целосно отсуство на штетни фактори.

Природата на последиците од таквото труење со црниот дроб е неповратна. Вреди да се забележи дека околу 20% од пациентите не се соочуваат со симптоми на дебелина на црниот дроб, и покрај брзата прогресија.

Црн дроб Дебелина: Симптоми

Како што веќе забележавме, болеста може да се појави во своја асимптоматска форма, односно нејзините манифестации можат да бидат маскирани со манифестации на болеста која станала голема (дијабетес, тиреотоксикоза и тн.), Како и манифестации кои укажуваат на токсични оштетувања на други органи, Ова исто така се однесува на истовремени заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Особено, ова се однесува на хронична хепатоза.

Во однос на другите форми на манифестација на развојот на болеста, карактеристично е формирање на тешки диспептички симптоми, како и општа слабост, досадна болка, концентрирана во десниот хипохондриум, притисок и тежина во абдоменот. Во некои случаи, постои блага жолтица, чувство на полнота и притисок во абдоменот без можност пациентот да ја одреди специфичната локализација на таквата непријатност.

Зголемениот црн дроб се карактеризира со умереност, неговата површина е мазна. Палпацијата може да ја одреди болката. Развојот на симптомите на акутната форма на хепатоза на црниот дроб се случува брзо. Оваа патологија се манифестира во форма на диспепсија , придружена со симптоми на тешка интоксикација и жолтица. Во почетната фаза е утврдено зголемување на големината на засегнатиот орган во големина и мекост при испитување. Нешто подоцна, како што беше претходно забележано, се јавува намалување на големината на перкусијата на органот, по што палпацијата станува невозможна.

Спленомегалијата е некарактеристичен симптом на оваа болест. Во прилог на овие симптоми може да се појави гадење и надуеност, а апетитот се влошува. Нивото на липиди во крвта значително се зголемува, што е исто така важно за содржината на шеќерот во крвта.

Во светло на развојот на оваа болест , може да се појават вакви симптоми на масна хепатоза, што укажува на развој на хепатална инсуфициенција . Тоа може да продолжи во следниве фази и симптоми специфични за нив:

Фаза I - поспаност, слабост, гадење, изречена аверзија кон храната, слаба координација на движењата, намалена перформанси, монотонија на говорот;
Фаза II - се карактеризира со општо нарушување на храната и манифестации во форма на жолтица, едем, дијатеза, развој на абдоминални капки ( асцит ), општа слабост;
Фаза III - се карактеризира со манифестации во форма на тешки метаболички нарушувања, како и во форма на дистрофични промени кои влијаат на внатрешните органи. Особено во тешки случаи, манифестираната црнодробна инсуфициенција станува причина за исцрпеност на телото, кое исто така се манифестира во форма на губење на свеста, напади, па дури и кома.

Вреди да се одбележи дека недостатокот на навремено лекување на дебелината на црниот дроб може да предизвика голем број други проблеми, исто така поврзани со здравјето. Особено, активноста на кардиоваскуларниот систем е изложена на одредени промени, покрај тоа постои општо намалување на имунитетот. Исто така, влијае и на хормоналната рамнотежа, за да го надминете, како што претпоставувате, може да се додадат различни проблеми поврзани со работата на дигестивниот систем.

Дијагностицирање

Често, дебелината на црниот дроб, чиишто симптоми може да бидат целосно отсутни, се дијагностицира случајно. Ова е направено, особено, само врз основа на биопсија (дијагностички метод заснован на проучување на ткивата на овој орган). Лекар зема примерок од ткиво, за кој се користи методот на лапароскопија или перкутана пункција со игла.

Најголема закана најчесто не лежи во дебелината на црниот дроб, како и во присуство на карактеристични симптоми на друг вид сериозна болест. Со оглед на тоа, лекарот задолжително треба да направи најтемелно испитување.

Третман на дебелина на црниот дроб

Во третманот на оваа болест, главниот фокус е на елиминирање на влијанието на главниот фактор што го предизвика. Алкохолот во овој случај е под апсолутна забрана. Ова исто така важи и за пушење и за употреба на одредени лекови.

Дополнително, пропишаната е диета број 5, чии главни компоненти се карактеризираат со висока содржина на животински протеини во нивната целосна форма во комбинација со производи од литиотропни фактори, кои вклучуваат варена треска, урда, леќа и овесни производи итн.

Во принцип, исхраната бара промена во постојните навики, тоа се однесува, ограничувања во употребата на премногу мрсна храна, за да се избегне прејадување.

Внесот на масти во телото е исто така ограничен, особено во однос на маснотиите од животинско потекло и огноотпорни масти. Подготовките на липотропната група (фолна киселина, липоична киселина, витамин Б12, препарати со хидролизати и екстракти на црниот дроб) исто така се дадени одделно.

Во случај на сомневање за важноста на дебелината на црниот дроб, неопходно е консултација со неколку специјалисти. Особено, тоа е гастроентеролог и хепатолог, како и хирург.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате масна хепатоза (дебелина на црниот дроб) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 5 од 11)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Холецистопанкреатитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт е холецистопанкреатитис - болест во која има истовремено воспаление на панкреасот и жолчниот меур. Според ICD 10, кодот за оваа болест е K87.0.

...
Рак на главата на панкреасот (појавување симптоми: 5 од 11)

Ракот на главата на панкреасот е една од најнеповолните онколошки патологии, во која прогнозата во повеќето случаи е неповолна, и причината за ова е дека оваа болест ретко се дијагностицира во почетната фаза, бидејќи во овој момент симптомите се отсутни. Во исто време, при откривање на онкологија во рана фаза, што е можно како резултат на случајна дијагноза за време на профилактичко испитување, му дава на лицето можност трајно да се ослободи од болеста - во овој случај, хируршкиот третман кој се состои од ресекција на тумор е многу ефикасен.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .