Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хернија на белата линија на абдоменот: симптоми и третман

Хернија на белата линија на абдоменот - главните симптоми:

Хернија од белата линија на абдоменот е патологија која се карактеризира со протурка низ луменот меѓу тетивните плексуси на поткожното масно ткиво и петелките на малите и големите црева. За попрецизно да се разбере што е хернија на белата линија на абдоменот, треба да разберете некои од анатомските нијанси. Нормално, постојат мускули на двете страни од средната линија на стомакот, кои во централниот дел се поврзани едни со други од тетивите зглобови, што изгледа како еден вид на споеви. Слободните краеви на мускулите поврзани со тетивите ја формираат белата линија на абдоменот, односно претставува еден вид надворешна рамка - функцијата на оваа рамка е да ги заштити стомачните органи.

Оваа линија започнува на пубичната симфиза, минува низ папокот и завршува во градната коска. Неговата ширина е само 2 цм во горниот дел на стомакот и 0,5 см во областа под папокот.

Во случај на дефекти во мускулните зглобови, низ целата должина на белата линија, видовите на разни форми се визуелно обележани, што може да биде малку болно или малку повредено.

Најчесто, оваа патологија се јавува кај млади мажи од 20-40 години, но жените исто така може да страдаат од оваа болест. Постојат неколку видови на патологија:

 • надпампициска хернија на белата линија на абдоменот, која се јавува над нивото на папокот;
 • под папочната, лоцирана под папокот во регионот на средниот дел на абдоменот;
 • папочна хернија на белата линија на абдоменот.

Вреди да се напомене дека папочната хернија често се наоѓа кај децата. Фактот што се појавиле парабувиличната хернија на белата линија на абдоменот на детето, родителите ќе учат од постојаните поплаки на своето бебе за болката во абдоменот во папокот. Секој трет родител се соочува со овој проблем, но кај децата таквата хернија може сама да расте, што не е случај со истата патологија кај возрасните.

Причини

Хернија бела линија на абдоменот

Во нормална состојба, лумените меѓу тетивите се многу мали, но со наследна или стекната слабост на сврзното ткиво во абдоминалниот регион, лумените се прошируваат, а внатрешните органи лесно можат да ги внесат во овие празнини, што резултира со хернии со различна локализација.

Постојат одредени фактори кои можат да предизвикаат дивергенција на влакната на сврзното ткиво, поради што се јавува хернија од белата линија на абдоменот, а таквите фактори вклучуваат:

 • генетска предиспозиција;
 • дефекти на постоперативни абдоминални ткива;
 • прекумерна тежина.

Покрај тоа, дивергенцијата на влакна од сврзното ткиво и како резултат на тоа, хернија од белата линија на абдоменот, може да предизвика зголемување на интра-абдоминалниот притисок, кој се јавува при хроничен запек , во случаи на правилно подигнување на тежината, кога жената носи дете. Тоа исто така се јавува поради акумулацијата на течност во абдоминалната празнина или поради тоа што лицето претрпело некои заразни болести, придружени со силна и хистерична кашлица.

Различни видови абдоминална траума, исто така, може да предизвикаат оваа патологија да се развие во иднина.

Симптоматологија

Првично, болеста не може да се манифестира. Само кога нацрт. оптоварување може да доживее мало испакнување на абдоминалниот ѕид, кој исчезнува откако лицето ќе престане да вежба. Личноста, исто така, не доживува болка и непријатност, сепак, таков период не трае долго, бидејќи со текот на времето јазот почнува да се зголемува, а симптомите на хернија од белата линија на стомакот се зголемуваат.

Како што болеста напредува, се појавуваат болки, кои може да бидат епизодни или упорни. И тие се различни во природата - влечење, болка, пароксизмално, итн.

Покрај тоа, се утврдуваат и други знаци на болеста:

 • константно набивање во средишната линија на стомакот со големина од неколку мм до неколку см, што излегува над површината на кожата;
 • гадење (понекогаш повраќање);
 • остра болка при вртење, виткање;
 • болка во стомакот по јадење храна;
 • диспептични нарушувања (поткожнини, горушица , дијареа).

Постојат три фази на болеста:

 • фаза на формирање на липом;
 • почетна фаза;
 • формирана хернија.

Lipoma е кога само масното ткиво влегува во јазот меѓу тетивите. Во оваа фаза, можете да го поправите проблемот без никакви тешкотии. Тогаш мускулите се распаѓаат и внатрешните органи (цревни јамки) се влегуваат во формираниот лумен заедно со маснотиите. И, конечно, во третата фаза, хернијалната вреќа со неговата содржина е веќе целосно формирана и е овално отворање широк до 12 см.

Ако некое лице ги игнорира симптомите, напредува хернија од белата линија на абдоменот и неговата состојба се влошува. Во овој случај, може да има: појава на крв во фецесот, постојано повраќање, силна болка. Може да има одложување на столот или негово отсуство. Покрај тоа, ако во почетните фази на хернија, можете да се вратите назад, тогаш со прогресијата на болеста не може да се направи, а уште полошо - компликации може да се развијат во форма на прекршување, со последователна ткивна некротизација и развој на труење со крв .

А задушената хернија е многу сериозен феномен, бидејќи во овој случај не само што страда одреден орган, туку и целото тело. Покрај тоа, задушената хернија може да биде фатална, така што лекарите препорачуваат пациентите да се сомневаат дека имаат хернија од белата линија на стомакот, со цел да побараат медицинска помош.

Дијагностика и терапевтски мерки

Хернија од белата линија на абдоменот се дијагностицира врз основа на испитување на Х-зраци и ултразвучни податоци. Покрај тоа, потребно е внимателно испитување на пациентот од страна на хирург за идентификација на повеќекратни хернисни формации. Денес во медицинската пракса за дијагнозата често се користи модерен метод на компјутерска томографија, кој дава јасни и веродостојни резултати.

Третман на хернија на белата линија на абдоменот е исклучиво хируршки. Точно, лекарот може да му понуди на пациентот избор на неколку хируршки процедури:

 • класична хирургија (пластика користејќи локални ткаенини или синтетички мрежи);
 • лапароскопска отстранување на хернијалните кесички без резонирање на меките ткива;
 • параперитонеална интервенција.

Изборот на методот на хируршка интервенција му припаѓа на докторот, кој ја зема во предвид состојбата на пациентот, неговите финансиски можности и карактеристики на болеста.

По операцијата, пациентот секогаш треба да носи постоперативен завој, кој ќе помогне во фиксирањето на мускулите и внатрешните органи во потребната положба и спречување на диверзиите да се разликуваат. Исто така, пациентите треба да следат посебна диета и да ги елиминираат од исхраната што ја промовираат зголемената газирана форма.

Превенција

Секој знае дека е полесно да се спречи појавата на болеста отколку да се третира. Затоа, за да се спречи појавата на оваа болест редовно треба да се прават посебни вежби за зајакнување на предниот абдоминален ѕид. Исто така важна улога во превенцијата се игра со правилна исхрана и нормализација на телесната тежина (кај луѓе со прекумерна тежина).

За време на бременоста, на жените им се советува да носат завој, што ќе помогне да се спречи повреда на мускулите и тетивите на абдоменот. И оние кои играат многу спортови, исто така, се препорачува да користат специјални ремени со цел да се намали нивото на оптоварување на стомачните мускули и да се спречи појавата на хернија од белата линија на абдоменот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хернија од белата линија на абдоменот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш хирургот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 7 од 13)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Дебело црево (појавување на симптоми: 7 од 13)

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...
Гастритис (појавување симптоми: 6 од 13)

Гастритис е прилично честа патологија во која е зафатена стомакот, а особено неговите мукозни ѕидови. Гастритис, чии симптоми во огромното мнозинство се јавуваат против позадината на изложеност на специфична бактерија, која е позната на многу читатели како Helicobacter pylori, исто така може да настане како резултат на изложеност на голем број на специфични фактори (алкохолизам, перзистентен стрес, пушење, нездрава диета итн.).

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 13)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .