Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Bulbit: симптоми и третман

Bulbit - главните симптоми:

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

Постојат неколку од најчестите облици на болеста, на пример, површински булбит - еден од најчестите, а во исто време и благи форми на bulbit. Тоа е придружено со болка после јадење и гадење. Втората најчеста е ерозивниот булбит. Во овој случај, воспалителниот процес ја нарушува структурата на мукозната мембрана и може да доведе до формирање на чирови и крварење.

Често оваа болест е придружена со гастритис , кој исто така се однесува на болести на стомакот и има слични симптоми.

Етиологија

Причините за болеста се доста разновидни и не се секогаш патолошки. Значи, факторите на изгледот на ерозивниот булбит може да бидат:

 • внесувањето во големи количини лековити супстанции кои имаат негативно влијание врз работата на дуоденумот;
 • разни повреди и изгореници на домаќинство или работа;
 • злоупотреба на алкохол и никотин;
 • постоперативни ефекти;
 • абнормалности во структурата или функционирањето на органите како што се бубрезите, црниот дроб, кардиоваскуларниот систем;
 • слаб имунитет.

Основа за изразување на површинскиот булби се:

 • лоша исхрана, прием на садови зачинети со топли зачини или сосови;
 • продолжен стрес или депресија ;
 • гастритис;
 • чирови од хронична природа;
 • инфекции на дигестивниот тракт;
 • влијанието на патогената бактерија.

Постојат неколку други теории за потеклото на болеста - наследниот фактор и патолошката структура на дуоденумот.

Видови

Површен стомачен булбит

Во прилог на ерозивен булбит и површни, постојат и други видови на воспаление:

 • catarrhal bulbit - придружена со тешка акутна болка во стомакот, но за овој тип на болест не е потребен посебен третман, пациентот само треба да обезбеди мир и да се придржува до правилната исхрана;
 • фокален булбит - се карактеризира со тешка воспаление, може да влијае на работата на ендокрините жлезди и нервниот систем. Често се случува во детството, односно се наследува. Причината за изразување може да биде и присуството на туѓ предмет во гастроинтестиналниот тракт;
 • фоликуларен булбит - импулс на дуоденалниот улкус е поттик за изгледот, поради што ослабува заштитниот ѕид кој го дели органот од ефектите на желудечниот сок;
 • атрофичен булбит - во кој мукозната мембрана на дуоденумот станува потенка.

За возврат, секој од горенаведените видови на bulbit на стомакот може да биде:

 • акутна - во која симптомите се појавуваат одеднаш и неочекувано;
 • хроничен булбит - со периодични егзацербации и отстапувања на симптомите на болеста.

Симптоми

Знаците на овој воспалителен процес зависат од клиничкиот тип на bulbit на желудникот. Но, главен симптом на било кој од нив е чувството на болка со различен интензитет на манифестација. Така, ерозивен булбит е придружен со:

 • мала болка во долниот дел на стомакот;
 • напади на повраќање и гадење (понекогаш повраќаат со крвни нечистотии);
 • промена на бојата на изметот, која добива потемна сенка и е знак на крварење;
 • општа слабост на телото;
 • сериозна вртоглавица;
 • бледа кожа.

Овие симптоми во хронична форма додаваат запек, но нема крварење.

Индикатори на површински bulbit се:

 • болни грчеви во стомакот, кои се појавуваат без јадење храна или некое време после тоа;
 • зголемена емисија на гасови;
 • гадење;
 • појава на јазикот на белата плоча.

Ако не се занимавате со третманот на хроничната форма на овој тип на bulbit, постои голема веројатност за крварење во гастроинтестиналниот тракт.

Симптоми на катарактурен булбит:

 • акутна абдоминална болка;
 • непријатен мирис и вкус во устата;
 • појава на горушица и поткопување;
 • вртоглавица;
 • повраќање по јадење;
 • постојан запек ;
 • зголемено потење;
 • слабост како резултат на нарушен сон;
 • раздразливост

Фокална билица е изразена во:

 • мали болки во желудникот, може да се влошат ноќе;
 • абдоминална дистензија;
 • потешкотии во екскрецијата на измет;
 • горушица, горчина во устата, поткопување.

За симптомите на фолликуларни болби се карактеризираат со:

 • остри болки кои произлегуваат од празен стомак;
 • болка во грбот во грбот;
 • пролонгирана гадење, по повраќање, постои подобрување во општата состојба на пациентот;
 • дијареа;
 • ртење со вкус на неодамна јадените садови.

Дијагностика

Дијагностицирање на било кој тип на bulbit на дуоденумот не е особено тешко, бидејќи секоја форма на воспаление има карактеристични симптоми. Најважно во текот на дијагнозата е да се утврди степенот на мукозна лезија, за таа цел тие ги користат:

 • FEGDS;
 • рентген на стомакот;
 • Ултразвук.

Покрај тоа, постојат:

 • испитување на пациентот и појаснување на интензитетот на изразување на знаци на болеста;
 • општа и биохемиска анализа на крв за да се утврди неговиот состав, бидејќи е променет за време на булбит;
 • лабораториски студии за гастричен сок;
 • тест систем за дишење кој може да открие инфективна бактерија.
FGDs со bulbit

По добивањето на сите резултати од тестовите и сликите, како и утврдувањето на видот на bulbit на желудникот и дуоденумот, се пропишуваат методи на лекување.

Третман

Оваа болест има неколку методи на терапија - од специјална диета со булби до операции. Третманот со булби се базира на елиминација на патогенот со помош на анти-хеликобактерни антибиотици, а во случај на повреда на мукозната мембранска структура се пропишуваат лекови кои го забрзуваат лекувањето и го зголемуваат формирањето на мукусот.

Хируршката интервенција се применува само кога пациентот има крварење и улцерација на мукозната мембрана на гастроинтестиналниот тракт. Овој метод на третман на булби помага да се намали ефектот на желудечната киселина на дуоденумот со премин на одредени нерви и чирови. Само третманот на catarrhal bulbit понекогаш се врши дома.

Голема важност во третманот на bulbit е дадена специјална диета, која се базира на одбивање на употребата на:

 • масни и солени јадења;
 • топла зачини;
 • производи кои содржат крупни влакна;
 • кафе пијалоци;
 • конзерви и кисели краставички.

Исхрана за bulbit обезбедува прием:

 • само готвена храна, парен и во рерна без масло;
 • првите курсеви приготвени во супа со малку маснотии или зеленчук;
 • ниско-масни сорти на месо и риба;
 • овошје и зеленчук;
 • овошни пијалаци и компоти;
 • не цврста храна, односно земјата или пире.

Многу е важно да се јаде често, пет пати на ден, но во мали делови.

Превенција

Превентивните мерки за спречување на почетокот на воспаление вклучуваат:

 • избегнување на алкохол и никотин;
 • добра исхрана со висока содржина на витамини;
 • избегнувајте стресни ситуации;
 • навремен третман на болести на гастроинтестиналниот тракт, особено гастритис;
 • посета на рутински инспекции кај лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бубит и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастритис со висока киселост (појавување симптоми: 12 од 20)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и протокот на други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хроничен гастритис (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Дебелото црево (појавување на симптоми: 10 од 20)

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .